Koskela: Hallitukselta taas uusi kulttuurileikkaus – nyt ajetaan alas elokuvatuotantoa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela kritisoi hallituksen budjettiriihessä tekemää päätöstä leikata suomalaisesta elokuvatuotannosta. Hallitus ei leikkaa vieläkään ympäristölle haitallisista yritystuista vaan ajaa mieluummin suomalaisen elokuva-alan alas.

– Ei tästä voi muuta päätellä, kuin että hallitusta ei suomalainen elokuva tai kulttuuri kiinnosta. Leikkaus Suomen elokuvasäätiön tukiin olisi kuolinisku suomalaiselle elokuvalle ja hallitus tietää sen kyllä, sanoo Koskela.
Hallitus viesti esittävänsä 7,8 miljoonan euron leikkausta opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonalan ”yritystukiin”, pääasiassa elokuvatuotannon tukiin. Se tarkoittaa käytännössä Suomen elokuvasäätiön tukea, jota ilman suomalainen elokuvatuotanto ei käytännössä ole mahdollista.
– Hallituspuolueiden välinpitämättömyys suomalaista kulttuurituotantoa kohtaan on ilmeistä. Suhde kulttuurialaan on ylimielinen ja penseä – edes ministeri ei näytä puolustavan suomalaisia kulttuurintekijöitä, sanoo Koskela.
Koskela kritisoi hallituspuolueita kaksinaamaisuudesta.
-Kokoomus puhuu kauniisti työstä ja yrittäjyydestä, mutta on jälleen ajamassa kulttuurialan ihmisiä työttömiksi ja yrityksiä alas. Perussuomalaiset väittävät olevansa suomalaisen kulttuurin asialla, mutta leikkaavat siitä aina kun mahdollista. Tällaisia farsseja on vaikea käsikirjoittaa, Koskela sanoo.
Yhteyshenkilöt
Minja Koskelakansanedustaja, vasemmistoliiton puheenjohtaja
Puh:050 549 9632minja.koskela@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Honkasalo: Epäselvä laintulkinta ei saa vaarantaa palestiinalaisten oikeuksia Suomessa5.9.2025 15:09:27 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo pitää tärkeänä, että Maahanmuuttovirasto on tänään ilmoittanut arvioivansa uudelleen linjaustaan, jonka mukaan Palestiinan passia ei hyväksytä oleskelulupahakemuksessa kansalliseksi matkustusasiakirjaksi. Honkasalo tiedusteli asiaa tänään myös ulkoasianvaliokunnassa ministeri Valtosen kuulemisessa.
Kivelä: Hallitus naamioi elokuva-alan alasajon “yritystukileikkauksiksi” säilyttäen samalla ympäristöhaitalliset tuet5.9.2025 13:44:20 EEST | Tiedote
Hallitus linjasi budjettiriihessä uusista yritystukileikkauksista, jotka kohdistuvat drastisella tavalla suomalaiseen elokuva-alaan. Vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelä kritisoi hallitusta kulttuurileikkausten naamioimisesta “yritystukileikkauksiksi”.
Honkasalo: Leikkaukset ovat kohtalonisku suomalaiselle elokuva-alalle5.9.2025 13:20:19 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo kritisoi hallituksen päätöstä leikata 7 miljoonaa euroa suomalaisen elokuvan tuotannosta.
Lohikoski: Oikeistohallitus ajaa kotimaisen elokuvan alas tietoisesti5.9.2025 11:44:31 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski syyttää hallitusta tietoisesta luovan alan alasajosta.
Furuholm: Pääministeri Orpo antoi eduskunnalle väärää tietoa hallituksen asuntopolitiikasta – “Tilanne on selvitettävä heti”5.9.2025 08:52:25 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Timo Furuholm vaatii pääministeri Orpoa korjaamaan eduskunnalle annetut virheelliset tiedot hallituksen asuntopolitiikasta. Torstaina eduskunnan kyselytunnilla Orpo syytti Furuholmia “väärästä informaatiosta”, ja antoi itse harhaanjohtavaa tietoa hallituksen päätöksistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme