Bergqvist: Otammeko naisiin kohdistuvan väkivallan vakavasti?
5.9.2025 10:44:46 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Tiedote
Viimeisin tapaus, jossa 31-vuotias raskaana ollut nainen kuoli Espoossa parisuhdeväkivallan seurauksena, on karu muistutus siitä, että koti – jonka pitäisi olla turvallinen paikka – on usein naiselle Suomen vaarallisin paikka. Joka vuosi noin 15 naista kuolee Suomessa parisuhdeväkivallan seurauksena. Kansanedustaja, RKP:n varapuheenjohtaja Sandra Bergqvist on syvästi huolestunut naisiin kohdistuvan väkivallan lisääntymisestä.

Tuore EU-tilasto osoittaa, että Suomi on naisille unionin turvattomin maa. Lähes 60 prosenttia 15–74-vuotiaista naisista on joskus joutunut fyysisen tai seksuaalisen väkivallan tai väkivallan uhan kohteeksi. Espoon tapaus osoittaa selvästi, että naisiin kohdistuvaa väkivaltaa on torjuttava huomattavasti nykyistä tehokkaammin. Kun nainen on pyytänyt apua ja hakenut lähestymiskieltoa, järjestelmän on toimittava, ja asioiden käsittelyn on oltava nopeaa ja tehokasta.
– On selvää, että nämä traagiset tapahtumat herättävät kysymyksen, otammeko todella naisiin kohdistuvan väkivallan vakavasti. Prosessit ovat liian hitaita, byrokraattisia ja tehottomia suojellakseen naisia todellisissa vaaratilanteissa, Bergqvist sanoo.
Oikea lainsäädäntö ja riittävät resurssit ovat tärkeitä välineitä väkivallan torjunnassa, mutta perusongelma liittyy myös asenteisiin. Nytkis-järjestön viime syksynä julkaisema tutkimus osoittaa, että nuoret miehet suhtautuvat aiempaa sallivammin naisiin kohdistuvaan väkivaltaan. Neljäsosa 18–34-vuotiaista vastaajista on ainakin osittain samaa mieltä väitteestä, että "nainen voi ansaita väkivaltaa pukeutumisensa, käytöksensä tai ulkonäkönsä vuoksi". Samaan aikaan 90 prosenttia vastaajista katsoo, että väkivalta on aina väärin.
– Tilastot ja mediassa esillä olleet traagiset tapaukset osoittavat vakavan tilanteen. Myös tutkimukset vahvistavat, että väkivallan hyväksyntä on kasvussa. Tämä kaikki kertoo, että asenteissamme ja kulttuurissamme on edelleen suuria haasteita, Bergqvist sanoo.
Bergqvist korostaa, että tarvitaan koordinoituja ja konkreettisia toimia kansallisella tasolla väkivallan ehkäisemiseksi ja estämiseksi.
– Toiveeni on, että nyt keskityttäisiin keskeisten toimijoiden kouluttamiseen naisiin kohdistuvan väkivallan tunnistamiseen ja havaitsemiseen. Lisäksi tarvitsemme huomattavasti nopeampia ja parempia suojelutoimia kaikkein haavoittuvimmassa asemassa oleville. Tässä sisäministeriö, sosiaali- ja terveysministeriö sekä oikeusministeriö ovat avainasemassa, Bergqvist sanoo.
Yhteyshenkilöt
Sandra BergqvistKansanedustaja
Puh:040 534 1108Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Andersson i riksdagens budgetdebatt: Tillväxten tar fart men fler sysselsättningsåtgärder behövs22.9.2026 17:59:20 EEST | Pressmeddelande
På tisdagen under riksdagens plenum diskuterades regeringens budgetproposition för 2027. Gruppordförande Otto Andersson framförde Svenska riksdagsgruppens gruppanförande.
Andersson eduskunnan budjettikeskustelussa: Talouskasvu vauhdittuu, mutta työllisyystoimia tarvitaan lisää22.9.2026 17:59:20 EEST | Tiedote
Eduskunnan täysistunnossa käytiin tiistaina lähetekeskustelu hallituksen vuoden 2027 talousarvioesityksestä. Ruotsalaisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Otto Andersson piti ryhmäpuheen.
Wickström: Finland behöver en minister med ansvar för psykisk hälsa i nästa regering22.9.2026 10:45:30 EEST | Pressmeddelande
SFP:s riksdagsledamot och styrelsens andra viceordförande i Västra Nylands välfärdsområde, Henrik Wickström, anser att nästa regering bör ha en minister med ansvar för arbetet med att främja psykisk hälsa.
Wickström: Suomi tarvitsee mielenterveydestä vastaavan ministerin seuraavaan hallitukseen22.9.2026 10:45:30 EEST | Tiedote
RKP:n kansanedustaja ja Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen hallituksen toinen varapuheenjohtaja Henrik Wickström katsoo, että seuraavassa hallituksessa tulisi olla ministeri, jonka vastuulla on mielenterveyden edistäminen.
Heidi Eriksson utses till ny specialmedarbetare för Anna-Maja Henriksson18.9.2026 17:32:58 EEST | Pressmeddelande
PM Heidi Eriksson har utsetts till specialmedarbetare i Europaparlamentariker Anna-Maja Henrikssons stab.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme