Suomen suurimpien kaupunkien johtajat sitoutuvat luontokadon torjuntaan – Espoon Luontofoorumissa 600 osallistujaa
5.9.2025 15:20:28 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Suomen kymmenen suurinta kaupunkia sitoutuvat yhdessä luontokadon pysäyttämiseen. Kaupunginjohtajat ja pormestarit kokoontuivat 5.9.2025 Espoon Luontofoorumissa ja päivittivät kaupunkien yhteisen julkilausuman luonnon monimuotoisuuden turvaamisesta. Samassa yhteydessä julkistettiin myös Rakennusteollisuuden ja suurimpien kaupunkien yhteinen yhteistyöasiakirja.

Julkilausumaan uusia tavoitteita
Kymmenen suurimman kaupungin ensimmäinen yhteinen luontojulkilausuma laadittiin Tampereella syyskuussa 2024. Julkilausuma vahvistaa kaupunkien roolia ja yhteistyötä luontokadon pysäyttämiseksi vuoteen 2030 mennessä ja luonnon monimuotoisuuden kääntämiseksi elpymisuralle sen jälkeen.
Luontojulkilausuman myötä kaupungit haluavat yhteistyössä vahvistaa luonnon monimuotoisuutta ja kestävää kaupunkikehitystä. Lisäksi ne haluavat tukea ja kirittää valtiota luonnon monimuotoisuuteen liittyvässä päätöksenteossa ja kannustaa kansainvälisiä verkostojaan kasvattamaan luontotyön merkitystä.
Päivitetyssä luontojulkilausumassa kaupunginjohtajat ja pormestarit sitoutuivat muun muassa kehittämään ja ylläpitämään kaupunkien siniviheralueita ja -rakennetta, nostamaan luontopositiivisuutta koskevat tavoitteet ilmastonmuutoksen hillinnän rinnalle vuoden 2025 strategiapäivitysten yhteydessä ja asettamaan kaupungeille konkreettiset, mitattavat luontotavoitteet. Luontotavoitteiden asettamisessa pyritään yhteisiin käytäntöihin ja mahdollisimman hyvään vertailtavuuteen.
Lisäksi kaupungit toteuttavat lievennyshierarkian periaatteita ja sitoutuvat hyödyntämään yhteisiä mittareita luonnolle aiheutettujen haittojen ja parannusten arvioinnissa. Kaupungit myös vahvistavat koulutuksen roolia luontokadon pysäyttämisessä.
Espoo-yhteisö etenee konkreettisin toimin
Espoossa julkilausuman toimeenpano on jo vauhdissa. Espoon omia askelmerkkejä luonnon monimuotoisuuden turvaamiseen ja lisäämiseen on kirjattu tänä vuonna hyväksyttyyn Luontoviisas Espoo -tiekarttaan.
Tällä hetkellä Espoossa on työn alla esimerkiksi uusien luonnonarvopuistojen perustaminen. Luonnonarvopuistot täydentävät kaupungin luonnonsuojeluverkostoa ja niillä voidaan yhdistää kaupunkilaisille tärkeitä virkistys- ja luontoarvoja. Ensimmäiset luonnonarvopuistot ovat suunnitteilla Finnooseen ja Pitkäjärvelle.
”Haluamme näyttää, että luonnon monimuotoisuuden vahvistaminen on mahdollista myös kasvavissa kaupungeissa. Tunnistamme luonnon itseisarvon ja hyödyt hyvinvoinnille ja kaupunkien menestykselle”, sanoo Espoon kaupunginjohtaja Kai Mykkänen.
”Espoolaiseen tapaan tavoitteita edistetään yhdessä kumppanien kanssa. Esimerkiksi Microsoft Suomi julkisti Luontofoorumissa suojelevansa Luonnonperintösäätiön kautta yhteensä yli 300 hehtaaria metsää pysyvästi niissä kunnissa, joihin se rakentaa datakeskuksia. Tämä osoittaa, että kun julkiset ja yksityiset toimijat yhdistävät voimansa, voidaan saada aikaan ratkaisuja, joilla on todellista vaikutusta. Kaupunkilaisten ja elinkeinoelämän toiminta on mahdollista sovittaa yhteen hyvinvoivan luonnon kanssa”, Mykkänen jatkaa.
Microsoftin suojelemat alueet sijaitsevat Espoossa Luukin Kaurasuolla ja Kirkkonummella Kauhalan metsäalueella. Vihdin Pääkslahden suojelemisesta valmistellaan päätöstä. Alueet suojellaan yhteistyössä Luonnonperintösäätiön kanssa.
Yhteistyötä tiivistetään myös rakennusteollisuuden kanssa
Luontojulkilausumassa tunnistettiin myös rakennetun ympäristön merkitys luonnon monimuotoisuuden kannalta ja tarve tiivistää yhteistyötä rakennusteollisuuden kanssa. Päivitetyn julkilausuman yhteydessä julkistettiin lisäksi Rakennusteollisuuden ja suurten kaupunkien yhteistyöasiakirja, joka tukee dialogin rakentamista rakennetun ympäristön luontotoimista.
Kaupunkien ja Rakennusteollisuuden yhteistyössä keskitytään luontotiedon ja parhaiden käytäntöjen jakamiseen, yhteistyöhön maankäytön suunnittelussa ja luonnonarvomarkkinoiden edistämiseen.
Espoon Luontofoorumi
Päivitetty julkilausuma sekä rakennusteollisuuden yhteistyöasiakirja julkistettiin perjantaina 5.9.2025 Espoon Luontofoorumissa. Ensimmäistä kertaa Luontofoorumi järjestettiin Tampereella vuonna 2024 ja nyt toista kertaa Espoon johdolla.
Espoon Dipolissa järjestetty Luontofoorumi kokosi luonnon monimuotoisuuden äärelle noin 600 asiantuntijaa kaupunkien johdosta ja viranhaltijoista, yrityksistä, tutkimusyhteisöistä ja järjestöistä. Päivän ohjelmaan kuului asiantuntijapuheenvuoroja, yhteistä keskustelua ja näyttelyalueella eri organisaatioiden luontotyöhön tutustumista.
”Oli hienoa nähdä näin laaja ja sitoutunut joukko toimijoita rakentamassa yhteistyötä kukoistavan luonnon puolesta. Luonnon vaaliminen on aina viime kädessä paikallinen kysymys ja siksi on tärkeää, että kaupungit ja kunnat ovat siihen laajasti sitoutuneet. Espoossa työ jatkuu tällä valtuustokaudella erityisesti osana poikkihallinnollista Kestävä ja luonnonläheinen Espoo -ohjelmaa”, iloitsee ohjelman tuore puheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu Tiina Elo.
Tapahtuman yhteistyökumppaneina toimivat Aalto-yliopisto, Climate Leadership Coalition, Kuntaliitto, Syke, Sitra, THL, VTT, BOOST ja MUST-tutkimushankkeet, Fortum, GRK, Lassila & Tikanoja, NCC, S-ryhmä, SRV ja One Planet Oy.
Vuonna 2026 Luontofoorumi järjestetään Lahdessa.
Yhteyshenkilöt
Rosa VäisänenErityisasiantuntijaKestävän kehityksen osaamiskeskus
Puh:+358406368221rosa.vaisanen@espoo.fiKuvat

Linkit
Espoon kaupunki
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 28.10.202628.10.2026 21:31:36 EET | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti kokouksessaan 28.10.2026 Kiviruukin lukion tulevasta toiminnasta, Juvanpuiston yläkoulun opetuksen väliaikaisesta järjestämispaikasta kevätlukukaudella 2027 sekä Lahnuksen koulun toiminnan päättymisestä.
Kaupunginjohtajan talousarvioesitys 2027: Menojen kasvu tasapainotetaan ja samalla panostetaan oppimiseen27.10.2026 15:00:00 EET | Tiedote
Espoon vuoden 2027 talousarvioesityksessä toimintamenot kasvavat noin 40 miljoonaa euroa vuoden 2026 ennusteesta. Lisärahoitus painottuu etenkin kasvatukseen ja oppimiseen sekä työllisyyspalveluihin. Samalla kaupunki vähentää velanottotarvettaan säästöillä, investointien siirroilla ja muilla tasapainottamistoimilla. Esitys pysyy valtuuston hyväksymässä menokehyksessä.
Gillermossenista tulee Espoon ensimmäinen ennallistamiskohde – Espoo parantaa luonnon tilaa ennallistamalla metsiä, soita ja pienvesiä27.10.2026 07:30:00 EET | Tiedote
Gillermossen on ensimmäinen kohteista, joissa Espoon kaupunki ennallistaa metsiä, soita ja pienvesiä. Kaupunki vahvistaa konkreettisin toimin luonnon monimuotoisuutta ja torjuu luontokatoa. Suon ja virtaveden ennallistamistyöt käynnistyvät Gillermossenin suojelualueella lokakuun lopussa.
Kaupunginhallitus merkitsi tiedoksi yhteistoimintaneuvottelujen päättymisen26.10.2026 19:50:52 EET | Tiedote
Neuvottelujen tuloksena työnantaja arvioi, että kaupunginhallituksen asettamat 10 miljoonan euron säästötavoitteet henkilöstökuluissa saavutetaan. Samalla henkilöstövähennysten arvioitua määrää pystyttiin supistamaan neuvottelujen kuluessa merkittävästi.
Konserni- ja tilajaosto: Keran uuden yläkoulun, päiväkodin ja nuorisotilojen hankesuunnitelma26.10.2026 16:13:48 EET | Tiedote
Kaupunginhallituksen konserni- ja tilajaosto päätti esittää kaupunginhallitukselle, että valtuusto hyväksyy Keran uuden yläkoulun, päiväkodin ja nuorisotilan hankesuunnitelman.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme