Suomen suurimpien kaupunkien johtajat sitoutuvat luontokadon torjuntaan – Espoon Luontofoorumissa 600 osallistujaa
5.9.2025 15:20:28 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Suomen kymmenen suurinta kaupunkia sitoutuvat yhdessä luontokadon pysäyttämiseen. Kaupunginjohtajat ja pormestarit kokoontuivat 5.9.2025 Espoon Luontofoorumissa ja päivittivät kaupunkien yhteisen julkilausuman luonnon monimuotoisuuden turvaamisesta. Samassa yhteydessä julkistettiin myös Rakennusteollisuuden ja suurimpien kaupunkien yhteinen yhteistyöasiakirja.

Julkilausumaan uusia tavoitteita
Kymmenen suurimman kaupungin ensimmäinen yhteinen luontojulkilausuma laadittiin Tampereella syyskuussa 2024. Julkilausuma vahvistaa kaupunkien roolia ja yhteistyötä luontokadon pysäyttämiseksi vuoteen 2030 mennessä ja luonnon monimuotoisuuden kääntämiseksi elpymisuralle sen jälkeen.
Luontojulkilausuman myötä kaupungit haluavat yhteistyössä vahvistaa luonnon monimuotoisuutta ja kestävää kaupunkikehitystä. Lisäksi ne haluavat tukea ja kirittää valtiota luonnon monimuotoisuuteen liittyvässä päätöksenteossa ja kannustaa kansainvälisiä verkostojaan kasvattamaan luontotyön merkitystä.
Päivitetyssä luontojulkilausumassa kaupunginjohtajat ja pormestarit sitoutuivat muun muassa kehittämään ja ylläpitämään kaupunkien siniviheralueita ja -rakennetta, nostamaan luontopositiivisuutta koskevat tavoitteet ilmastonmuutoksen hillinnän rinnalle vuoden 2025 strategiapäivitysten yhteydessä ja asettamaan kaupungeille konkreettiset, mitattavat luontotavoitteet. Luontotavoitteiden asettamisessa pyritään yhteisiin käytäntöihin ja mahdollisimman hyvään vertailtavuuteen.
Lisäksi kaupungit toteuttavat lievennyshierarkian periaatteita ja sitoutuvat hyödyntämään yhteisiä mittareita luonnolle aiheutettujen haittojen ja parannusten arvioinnissa. Kaupungit myös vahvistavat koulutuksen roolia luontokadon pysäyttämisessä.
Espoo-yhteisö etenee konkreettisin toimin
Espoossa julkilausuman toimeenpano on jo vauhdissa. Espoon omia askelmerkkejä luonnon monimuotoisuuden turvaamiseen ja lisäämiseen on kirjattu tänä vuonna hyväksyttyyn Luontoviisas Espoo -tiekarttaan.
Tällä hetkellä Espoossa on työn alla esimerkiksi uusien luonnonarvopuistojen perustaminen. Luonnonarvopuistot täydentävät kaupungin luonnonsuojeluverkostoa ja niillä voidaan yhdistää kaupunkilaisille tärkeitä virkistys- ja luontoarvoja. Ensimmäiset luonnonarvopuistot ovat suunnitteilla Finnooseen ja Pitkäjärvelle.
”Haluamme näyttää, että luonnon monimuotoisuuden vahvistaminen on mahdollista myös kasvavissa kaupungeissa. Tunnistamme luonnon itseisarvon ja hyödyt hyvinvoinnille ja kaupunkien menestykselle”, sanoo Espoon kaupunginjohtaja Kai Mykkänen.
”Espoolaiseen tapaan tavoitteita edistetään yhdessä kumppanien kanssa. Esimerkiksi Microsoft Suomi julkisti Luontofoorumissa suojelevansa Luonnonperintösäätiön kautta yhteensä yli 300 hehtaaria metsää pysyvästi niissä kunnissa, joihin se rakentaa datakeskuksia. Tämä osoittaa, että kun julkiset ja yksityiset toimijat yhdistävät voimansa, voidaan saada aikaan ratkaisuja, joilla on todellista vaikutusta. Kaupunkilaisten ja elinkeinoelämän toiminta on mahdollista sovittaa yhteen hyvinvoivan luonnon kanssa”, Mykkänen jatkaa.
Microsoftin suojelemat alueet sijaitsevat Espoossa Luukin Kaurasuolla ja Kirkkonummella Kauhalan metsäalueella. Vihdin Pääkslahden suojelemisesta valmistellaan päätöstä. Alueet suojellaan yhteistyössä Luonnonperintösäätiön kanssa.
Yhteistyötä tiivistetään myös rakennusteollisuuden kanssa
Luontojulkilausumassa tunnistettiin myös rakennetun ympäristön merkitys luonnon monimuotoisuuden kannalta ja tarve tiivistää yhteistyötä rakennusteollisuuden kanssa. Päivitetyn julkilausuman yhteydessä julkistettiin lisäksi Rakennusteollisuuden ja suurten kaupunkien yhteistyöasiakirja, joka tukee dialogin rakentamista rakennetun ympäristön luontotoimista.
Kaupunkien ja Rakennusteollisuuden yhteistyössä keskitytään luontotiedon ja parhaiden käytäntöjen jakamiseen, yhteistyöhön maankäytön suunnittelussa ja luonnonarvomarkkinoiden edistämiseen.
Espoon Luontofoorumi
Päivitetty julkilausuma sekä rakennusteollisuuden yhteistyöasiakirja julkistettiin perjantaina 5.9.2025 Espoon Luontofoorumissa. Ensimmäistä kertaa Luontofoorumi järjestettiin Tampereella vuonna 2024 ja nyt toista kertaa Espoon johdolla.
Espoon Dipolissa järjestetty Luontofoorumi kokosi luonnon monimuotoisuuden äärelle noin 600 asiantuntijaa kaupunkien johdosta ja viranhaltijoista, yrityksistä, tutkimusyhteisöistä ja järjestöistä. Päivän ohjelmaan kuului asiantuntijapuheenvuoroja, yhteistä keskustelua ja näyttelyalueella eri organisaatioiden luontotyöhön tutustumista.
”Oli hienoa nähdä näin laaja ja sitoutunut joukko toimijoita rakentamassa yhteistyötä kukoistavan luonnon puolesta. Luonnon vaaliminen on aina viime kädessä paikallinen kysymys ja siksi on tärkeää, että kaupungit ja kunnat ovat siihen laajasti sitoutuneet. Espoossa työ jatkuu tällä valtuustokaudella erityisesti osana poikkihallinnollista Kestävä ja luonnonläheinen Espoo -ohjelmaa”, iloitsee ohjelman tuore puheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu Tiina Elo.
Tapahtuman yhteistyökumppaneina toimivat Aalto-yliopisto, Climate Leadership Coalition, Kuntaliitto, Syke, Sitra, THL, VTT, BOOST ja MUST-tutkimushankkeet, Fortum, GRK, Lassila & Tikanoja, NCC, S-ryhmä, SRV ja One Planet Oy.
Vuonna 2026 Luontofoorumi järjestetään Lahdessa.
Yhteyshenkilöt
Rosa VäisänenErityisasiantuntijaKestävän kehityksen osaamiskeskus
Puh:+358406368221rosa.vaisanen@espoo.fiKuvat

Linkit
Espoon kaupunki
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Ympäristö- ja rakennuslautakunta: Hepokorven datakeskuksen kolmannelle vaiheelle rakennuslupa12.6.2026 12:37:00 EEST | Tiedote
Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunta myönsi 11.6.2026 kokouksessaan Microsoft 3465 Finland Oy:lle luvan datakeskuksen, sen toimintaa tukevien apurakennusten ja muiden rakennelmien rakentamiseen Espoon Hepokorpeen. Lisäksi lautakunta myönsi luvan rakentamistöiden aloittamiseen ennen luvan lainvoimaisuutta.
Liikunta- ja hyvinvointilautakunta päätti liikunnan ja urheilun avustusperiaatteiden uudistuksesta11.6.2026 22:38:50 EEST | Tiedote
Liikunnan avustuksia ovat tuettu tilahinnoittelu, liikuntatoiminta-avustus, soveltavan liikunnan liikuntatoiminta-avustus, edullisemman harrastamisen avustus, liikuntatilojen vuokra-avustus, kohdeavustukset sekä koulutusavustus. Uudet avustusten myöntämisperusteet tulevat voimaan 1.1.2027.
Info från nämnden Svenska rum 11.6.202611.6.2026 18:37:32 EEST | Pressmeddelande
På torsdagens möte beslutade nämnden Svenska rum att föreslå för stadsstyrelsen att den godkänner utlåtandet om promemorian om skolornas och läroanstalternas lovtider och gav en utredning av och utlåtande om revisionsnämndens utvärderingsberättelse.
Englanninkielinen lukiokoulutus Espoossa Kiviruukin lukiossa syksystä 202711.6.2026 14:04:21 EEST | Tiedote
Espoon kaupunki on saanut opetus- ja kulttuuriministeriöltä järjestämisluvan englanninkieliselle lukiokoulutukselle. Englanninkieliseen lukiokoulutukseen voi hakea kevään 2027 yhteishaussa. Englanninkielinen lukiokoulutus alkaa Kiviruukin lukiossa elokuussa 2027, kun uusi lukio aloittaa toimintansa. Sujuva opiskelupolku toiselle asteelle on esimerkiksi Espooseen muuttaville kansainvälisten osaajien perheille tärkeää. ”Englanninkielinen lukiokoulutus suomalaiseen opetussuunnitelmaan nojaten tuo merkittävän lisäarvon suomalaiseen ja espoolaiseen lukiokoulutukseen. Se mahdollistaa lukio-opinnot nuorille, joiden suomen kielen taito ei ole riittävää suomenkielisen lukiopolun suorittamiseksi”, sanoo toisen asteen koulutuksen johtaja Jussi Paavola. Englanninkielisen lukiokoulutuksen ja ylioppilastutkinnon kohderyhmänä ovat opiskelijat, joiden suomen tai ruotsin kielen taito ei ole riittävä lukio-opintoihin, mutta joiden kielitaito mahdollistaa opiskelun englannin kielellä. Osoituksena riittäm
Espoossa ja Kauniaisissa toisen asteen opinnot aloittaa syksyllä 2026 yhteensä lähes 4300 oppivelvollista nuorta11.6.2026 10:02:50 EEST | Tiedote
Espoon kaupungin lukioissa opiskelupaikka aukesi 2661 uudelle opiskelijalle (vuonna 2025: 2401), Kauniaisten lukiossa 134, Espoon Steinerkoulun lukiossa 26 sekä Gymnasiet Grankulla Samskolassa 97 nuorelle. Aloituspaikkoja on varattu syksyllä 2026 alkavaan suomenkieliseen lukiokoulutukseen 66,3 %:lle Espoon perusopetuksen päättävistä oppilaista. Ensisijaisia hakijoita kevään yhteishaussa Espoon suomenkielisiin lukioihin oli 2707 (vuonna 2025: 2599). Ensisijaisten hakijoiden määrä nousi siis 108 opiskelijalla edellisestä vuodesta. Espoon ruotsinkielisen lukion Mattlidens gymnasiumin yleislinjalle haki ensisijaisia hakijoita 146, aloituspaikkoja oli 175. Mattlidens gymnasiumin IB-linjalle haki ensisijaisia hakijoita 54, aloituspaikkoja oli 50. Lukion uudella urheilulinjalla on aloituspaikkoja 25. Ensisijaisia hakijoita sille oli 35. Aloituspaikkoja on varattu ruotsinkieliseen lukiokoulutukseen 64 %:lle Espoon ruotsinkielisen perusopetuksen päättävistä oppilaista. Kauniaisten ruotsinkielis
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme