Kokoomuksen Partanen: Hallituksen työllisyyspaketti purkaa esteitä - jatkossa työttömät voivat opiskella joustavammin
6.9.2025 14:00:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Hallitus päätti osana työllisyyspakettiaan helpottaa työttömien työnhakijoiden mahdollisuutta täydentää osaamistaan työttömyysjakson aikana. Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Karoliina Partanen on tyytyväinen muutoksiin. ”Työttömyysjakson aikaista ja oman osaamisen täydentämistä on helpotettava nykyisestään. Sellaisen suomalaisen, joka haluaa täydentää osaamistaan ja parantaa näin työllistymismahdollisuuksiaan, opiskelumahdollisuuksien ei pidä kaatua byrokratian koukeroihin”.

”Työttömän työnhakijan mahdollisuuksissa opiskella avoimessa korkeakoulussa on tällä hetkellä turhaa byrokratiaa. On hienoa, että saimme osana budjettiriihen työllisyyspakettia tehtyä päätöksiä näiden esteiden purkamisesta. Tämä on tärkeää erityisesti korkeasti koulutetuille työttömille”, Partanen aloittaa.
”Työttömyysjakson aikaista opiskelua ja oman osaamisen täydentämistä on helpotettava nykyisestään. Yhdenkään suomalaisen, joka haluaa suorittaa korkeakoulussa avoimen opintoja ja parantaa näin työllistymismahdollisuuksiaan, opiskelumahdollisuuksien ei pidä kaatua turhiin byrokraattisiin koukeroihin”, Partanen jatkaa.
Syksyn aikana hallitus valmistelee helpotuksia työttömyysturvalla opiskeluun mahdollistamalla yli 25-vuotiaiden opiskelun nykyistä laajemmin avoimessa yliopistossa ja avoimessa ammattikorkeakoulussa.
Partanen toteaa, että muutos selkeyttäisi työttömien opiskelumahdollisuuksia työttömyysetuuden saamisen edellytyksiin liittyvän byrokratian vähentyessä.
”Työllistymisen esteenä voi olla uuteen työhön vaadittavat lisätaidot tai aiemmin syystä tai toisesta keskeytyneet opinnot. Opiskelu työttömyysetuudella on toki jo nyt mahdollista, mutta oman osaamisen ja opintojen täydentämisen pitää olla mahdollisimman helppoa. Tämä on tärkeä askel kohti tätä tavoitetta”, Partanen sanoo.
”Osaaminen ja koulutus ovat tärkeitä Suomen taloudelliselle kasvulle ja menestykselle, mutta myös yksilölle itselleen. Jokainen kivi työllisyyden ja työllistymisen eteen on käännettävä ja sitä tämä hallitus työllisyyspaketin avulla on tekemässä”, Partanen lopettaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Karoliina PartanenKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Häkkänen: Suomalaisten varallisuus kasvuun – perintöverosta on luovuttava20.9.2026 12:06:53 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja puolustusministeri Antti Häkkänen pitää perintöveron poistoa yhtenä tärkeimmistä keinoista vahvistaa kotitalouksien varallisuutta ja suomalaista omistajuutta. Häkkäsen mukaan veropolitiikalla tulee tukea jokaisen suomalaisen mahdollisuutta kasvattaa elintasoaan ja varallisuuttaan.
Kokoomuksen Kopra SDP:lle: Leikkasitte euron 90 miljoonaa kertaa19.9.2026 16:34:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää SDP:n yritystä esiintyä järjestöjen ystävänä epäuskottavana. SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ovat julistaneet tänään somessa, ettei sote-järjestöiltä voida leikata enää euroakaan. Samaan aikaan SDP on itse ollut valmis vähentämään järjestörahoitusta noin 90 miljoonalla eurolla.
Kokoomuksen Lahdenperä haluaa yhtenäisen mittarin ammattikouluihin: Tutkinnon pitää taata osaaminen19.9.2026 11:26:30 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Milla Lahdenperä vaatii ammatillisen koulutuksen vaatimustason vahvistamista. Lahdenperän mukaan tutkintotodistuksen pitää olla työnantajalle tae siitä, että valmistuneella on ammatissa tarvittava osaaminen. Hän nostaa harkittavaksi myös yhteisten aineiden valtakunnallisen arvioinnin.
Kokoomuksen Kaunisto: Vihreidenkö mielestä Suomen pitäisi kinuta EU:lta vielä lisälupaa velkaantumiselle?18.9.2026 15:03:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Kaunisto hämmästelee vihreiden Saara Hyrkön vaatimuksia hakea EU:sta lisää joustoa Suomen sopeutusurakkaan. Kauniston mukaan kyse ei lopulta ole EU:n säännöistä vaan siitä, kuinka suuren velkalaskun suomalaiset jättävät lastensa maksettavaksi.
Kokoomuksen Kopra: Ulkomaisten opiskelijoiden on tultava Suomessa toimeen ilman veronmaksajien tukea17.9.2026 17:04:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää kiristyksiä ulkomaisten opiskelijoiden oleskelulupiin ja perheenyhdistämisiin välttämättöminä. Hänestä lähtökohtana tulee olla, etteivät tulijat tarvitse suomalaisen veronmaksajan tukea.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme