SDP:n Piritta Rantanen: Perussuomalaisten maahanmuuttonäkemykset karkottavat erityisasiantuntijoita
– Perussuomalaisten hallitusvastuun aikana Suomeen tulevien erityisasiantuntijoiden määrä ETA-alueen ulkopuolelta on pudonnut alle puoleen. Kokonaismaahanmuutto ei ole vähentynyt, mutta yhä useampi niistä, joilla on varaa valita, ei enää tule Suomeen, toteaa SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esitteli tänään X-päivityksessään diagrammin, jonka mukaan tämän vuoden ensimmäisellä puoliskolla erityisasiantuntijoiden osuus ETA-maiden ulkopuolelta tulevasta maahanmuutosta oli 2,1 %. Päivitys oli reaktio SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin tänä aamuna Ykkösaamussa esittämään huoleen siitä, että hallituksen politiikka ajaa erityisasiantuntijat pois Suomesta.
Maahanmuuttoviraston tilaston mukaan ennen Orpon–Purran hallituksen kautta vuonna 2022 erityisasiantuntijoiden ensimmäisiä oleskelulupia myönnettiin sinisen kortin haltijat mukaan lukien yli 2 700. Vuonna 2024 luku oli enää alle 1 100 eikä tämän vuoden kehitys näytä paremmalta.
– Perussuomalaisten politiikka ei ole juurikaan vaikuttanut maahanmuuton kokonaismäärään, mutta se on vähentänyt tänne hakeutuvien huippuosaajien määrää, koska he voivat valita, missä maassa työskentelevät, Rantanen sanoo.
Maahanmuuttoviraston mukaan erityisasiantuntijoiden maahanmuutto on vähentynyt Suomen heikon taloustilanteen ja korkean tason osaajista käytävän kovan kansainvälisen kilpailun takia.
– Perussuomalaiset eivät voi väistää vastuutaan sekä valtiovarainministeripuolueena että jatkuvasti rasistisia ulostuloja viljelevänä tahona. Heidän politiikkansa vähentää selvästi Suomen houkuttelevuutta, mutta valitettavasti juuri niille avainhenkilöille, joita yritykset täällä kasvua ja tuottavuutta varten tarvitsevat, Rantanen sanoo.
Myös puheenjohtaja Lindtman avasi käymäänsä keskustelua suuren teknologiayrityksen johtajan kanssa Ykkösaamussa. Viesti oli, että toimenpiteet huippuosaajien houkuttelemiseksi Suomeen menevät hukkaan, kun perussuomalaisten varapuheenjohtajien kaltaisilla puheilla viedään mattoa alta.
Suomen asema romahti täällä työskentelevien tai työskennelleiden ulkomaisten osaajien silmissä jo vuosi sitten kansainvälisessä Expat Insider 2024 –vertailussa sijalta 16 sijalle 51. Erityisen heikoiksi koettiin paikallisen yhteiskunnan vastaanottavuus.
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja
Puh:050 545 1123Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Kokoomuksen näytöillä ei kannata paljoa muille huudella6.9.2025 14:21:53 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Joona Räsänen (sd.) toteaa Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopralle, että kokoomuksen näytöillä ei kannata paljoa muille huudella. – Kokoomuksen johdolla Suomen velkaantuminen on Euroopan nopeinta, kasvu heikointa ja työttömyys kohta koko unionin pahinta. Kun on omalla vahtivuorolla saanut näin rumat lukemat tulostaululle, niin en paljoa muille huutelisi, toteaa Räsänen.
SDP:n Perholehto: Suomen ilmastotavoite voidaan saavuttaa – miksi hallitus hylkäsi talouskasvun mahdollisuuden?5.9.2025 11:33:16 EEST | Tiedote
– Hallituksella oli budjettiriihessä mahdollisuus sekä panostaa hiilineutraaliustavoitteen saavuttamiseen että vauhdittaa sillä talouskasvua, mutta hallitus hylkäsi sen, kritisoi ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.)
SDP:n Marko Asell: Hallituksen kulttuurivihamielinen linja jatkuu4.9.2025 15:36:55 EEST | Tiedote
Orpon-Purran hallituksen vihamielinen suhtautuminen suomalaiseen kulttuuriin nousi jälleen uudelle tasolle budjettiriihen myötä. Budjettiriihessä ilmoitettiin, että yritystukien leikkauksista 7,8 miljoonaa euroa kohdistuu opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonalan yritystukiin. Suomen elokuvasäätiön kautta kotimaiseen elokuvatuotantoon investoitavat varat eivät kuitenkaan ole yritystukia. Tuotantotuki on projektitukea yksittäiselle elokuvalle, jota ilman se ei valmistuisi. Kansanedustaja Marko Asell (sd.) jätti asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Ilmastotavoitteet säilyivät, perussuomalaiset taipuivat4.9.2025 15:32:00 EEST | Tiedote
Hallitus hyväksyi tänään valtioneuvoston istunnossa Suomen myönteisen kannan komission esitykseen, jonka mukaan EU-jäsenmaiden tulisi vähentää 90 prosenttia ilmastopäästöistään vuoteen 2040 mennessä. Komission esitys on välitavoite polulla kohti unionin hiilineutraaliutta, jonka tavoite on asetettu vuoteen 2050.
SDP:n Paula Werning: Kaakkois-Suomi ei saa jäädä yksin väestökadon ja asumiskriisin kanssa4.9.2025 13:18:53 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning vaatii hallitukselta toimia, joilla estetään Itä- ja Kaakkois-Suomen ajautuminen syvempään taantumaan. Ympäristöministeriön tuore julkaisu alueiden eriytymisestä (YM 2025:24) tuo esiin, että juuri Kaakkois-Suomi kärsii voimakkaimmin väestön vähenemisestä, ikääntymisestä sekä asuntomarkkinoiden ongelmista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme