
Kirjakauppaliitto kuuluu kokonaisuuteen
Erikoiskaupan liitto Etu ry
Suomi lukee tositarinoita, dekkareita ja yhteiskunnallisista teemoista
8.9.2025 10:19:48 EEST | Erikoiskaupan liitto Etu ry | Kirjakauppaliitto | Tiedote
Elokuussa suomalaiset tarttuivat yhteiskunnallisiin teemoihin, elämäkertoihin sekä dekkareihin. Kolmen myydyimmän kirjan kärki koostui yksinomaan jännityskirjallisuudesta.
Elokuussa Suomen myydyin kirja oli Joël Dickerin Villipeto (Tammi 2025), toiseksi myydyin Daniel Hurstin Lääkärin leski (Jentas 2025) ja kolmannelle sijalle nousi Arttu Tuomisen Alec (Otava 2025). Kaikkia genrejä tarkasteltaessa jopa yli puolet top 20 -listan kirjoista luokitellaan jännityskirjallisuudeksi. Jännitys pitää pintansa suomalaisten suosikkigenrenä kuukaudesta toiseen.
Yhteiskunnallisia tositarinoita ja merkkihenkilöitä
Dekkareiden lisäksi suomalaiset tarttuivat elämäkertoihin. Lisäksi elokuussa useampi yhteiskunnallisesti merkittävä aihe tai politiikasta tuttu henkilö kiinnosti lukijoita.
Sit mutsi vietiin maijal ja faija lanssil (WSOY 2025) kertoo pääkaupunkiseudun lähiön arjesta, joka ei vastaa hyvinvointiyhteiskunnan oletuksia. Myös Koti kadulla (Into Kustannus 2025) syventyy samankaltaiseen tematiikkaan.
Tietokirjojen listalta löytyy poliitikkoja, jotka ovat ajankohtaisia nimiä myös uutisissa. Tasavallan presidentti Alexander Stubbin Vallan kolmio – Murroksen aikakausi ja maailmanjärjestyksen tulevaisuus (Otava 2025) löytyy painettujen tietokirjojen sijalta kaksi ja Jussi Halla-aho – Elämäkerta (Readme.fi 2025) on painettujen tietokirjojen kolmanneksi myydyin teos.
”Lukemisen avulla voidaan lisätä merkittävästi ymmärrystä yhteiskunnasta ja syventää tietämystä haastavistakin aiheista”, Laura Karlsson Kirjakauppaliitolta selittää tosielämään pohjautuvien kirjojen suosiota.
Politiikasta tuttujen henkilöiden lisäksi suomalaisen viihteen tutut nimet löytyvät myydyimpien kirjojen listalta. Niko – Kaikki mitä en ole kertonut (Otava 2025) on suomalaisen realitytähti Niko Saarisen elämäkerta, joka pureutuu menestyksen hintaan. Jope (Otava 2025) puolestaan kertoo televisiosta ja valkokankaalta tutun Jope Ruonansuun tarinan.
Lasten ja nuorten kirjoissa vetoaa tutut hahmot
Lasten ja nuorten kirjojen listoilla näkyvät rakastetut hahmot. Muun muassa Muumit, Puppe, Pipsa Possu sekä Tatu ja Patu näkyvät painettujen kirjojen listalla.
Äänikirjapuolella Harry Potter näkyy myydyimpien teosten listoilla jopa neljän kirjan voimin. Myös ikisuosikit Heinähattu ja Vilttitossu sekä Risto Räppääjä löytyvät listalta.
Kansainvälistä lukutaitopäivää vietetään tänään 8.9.
Mitä Suomi lukee -tilastot perustuvat kirjakauppojen myyntilukuihin kivijalka- ja verkkokaupoissa, lukuaikapalveluiden kuunnelluimpiin ja luetuimpiin kirjoihin sekä Lehtipisteen ja markettien myyntiin.
Tilastot kokoaa Kirjakauppaliitto ja niistä viestitään Instagramissa @mitasuomilukee -tilillä ja Facebookissa Mitä Suomi lukee -sivulla.
Tutustu kaikkiin tilastoihin ja kirjalistoihin! www.mitasuomilukee.fi
Lisätietoa
Laura Karlsson
Toimitusjohtaja, Kirjakauppaliitto ry
050 571 5511
laura.karlsson@kirjakauppaliitto.fi
Kirjakauppaliitto on kirja- ja paperikauppojen järjestö, joka tarjoaa jäsenilleen neuvonta-, koulutus- ja tietopalveluja sekä edistää lukemista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Laura KarlssonToimitusjohtaja
Puh:+358 50 571 5511laura.karlsson@kirjakauppaliitto.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Kirjakauppaliitto on kirja- ja paperikauppojen järjestö, joka tarjoaa jäsenilleen neuvonta-, koulutus- ja tietopalveluja sekä edistää lukemista. www.kirjakauppaliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kirjakauppaliitto
Toukokuun myydyimmät kirjat tarjoilevat lukuinspiraatiota kesälomalle5.6.2026 12:06:31 EEST | Tiedote
Toukokuun myydyimmät kirjat tarjoilevat lukuvinkkejä kesälomalle moneen makuun. Kolmen myydyimmän kärki kattaa useita genrejä: historiallisten tarinoiden ystävät voivat valita suosikkikirjailija Enni Mustosen Pappilan piika -teoksen (Otava 2026) lukulistalle, jännitystä kaipaavat puolestaan Christian Rönnbackan Henna Björk: Valkyria -kirjan (Bazar 2026). Kolmatta sijaa pitävä Hillittömän hulluja satuja (Tammi 2026) ilahduttaa sekä lapsia että heille lukevia aikuisia.
Kirjoista ammennetaan lohtua, ymmärrystä ja irtiottoja arjesta: huhtikuun myydyimmät kirjat7.5.2026 16:05:28 EEST | Tiedote
Huhtikuun myydyimmät kirjat ylittivät genrerajat. Listoilta löytyy niin koskettavaa tietokirjallisuutta, yhteiskunnallista analyysia kuin jännittävää kaunokirjallisuuttakin.
Annukka Salamalle Kiitos kirjasta -palkinto23.4.2026 16:15:00 EEST | Tiedote
Annukka Salama palkittiin Kiitos kirjasta -tunnustuksella kirjastaan Sulamispiste (WSOY, 2025). Palkinto on kirja-alan ammattilaisten tunnustus kirjailijalle, jonka edellisenä vuonna ilmestynyt suomen- tai ruotsinkielinen kaunokirjallinen teos on ollut erityisen virikkeitä antava. Perinteinen palkinto jaettiin Kirjakauppaliiton ja Suomen kirjastoseuran toimesta kirjan juhlapäivänä eli Kirjan ja ruusun päivänä 23.4.
Kutsu: Kuka voittaa Kiitos kirjasta -tunnustuspalkinnon 2026? Voittaja julkistetaan 23.4. Eduskuntatalon portailla20.4.2026 13:50:49 EEST | Kutsu
Kuka palkitaan arvostetulla Kiitos kirjasta -tunnustuksella vuonna 2026? Voittaja paljastetaan Kirjan ja ruusun päivänä 23.4. klo 16 Eduskuntatalon portailla Helsingissä Seis lukupuutto! -tapahtuman yhteydessä. Tervetuloa seuraamaan tilaisuutta ja tuoreen voittajan haastattelua paikan päällä.
Maaliskuun kirjamyyntilistojen kärki täyttyi uutuuksista9.4.2026 11:39:18 EEST | Tiedote
Maaliskuussa Suomen myydyimmät kirjat näkyivät kaikki listoilla ensimmäistä kertaa. Kärkisijalle nousi Saara Salmisen Vendi: Jotta muut tytöt pääsisivät kotiin (Into-Kustannus 2026), toiselle sijalle Kari Hautamäen Tänne minäkin kuolen (WSOY 2026) ja kolmannelle Colleen Hooverin Sydänluut (WSOY 2026).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme