Maailman Kuvalehti juhlii 40. ilmestymisvuottaan – Syksyn numero tarjoaa katsauksen maailman bileperinteisiin ja kysyy, vieläkö osaamme juhlia
Maailman Kuvalehden juhlanumerossa matkataan Intiaan yhdelle maailman suurimmista festivaaleista, vieraillaan afrikkalaisilla häämessuilla ja puhutaan Ukrainasta vuoden eurooppalaisten, Justas ja Lukas Stasevskij’n kanssa.

Maailman Kuvalehden syksyn numeron teemana on itseoikeutetusti juhla. Lehti saavuttaa tänä vuonna kypsän aikuisen iän – nelikymppisyyden.
Luomme juhlanumerossamme katsauksen maailman biletysperinteisiin: vierailemme kenties maailman suurimmalla festivaalilla, Intian Maha Kumbh Melassa, afrikkalaisilla häämessuilla Suomessa ja auringon voimaa juhlistavilla karnevaaleilla Andeilla.
Esseessä taas pohdimme, onko oharikulttuurin yleistyminen vienyt meiltä juhlimisen kyvyn.
Juhlan aihetta on myös vuoden eurooppalaisiksi valituilla sellisti-dokumentaristi Lukas Stasevskij’lla ja toimittaja-pianisti Justas Stasevskij’lla. He puhuvat muun muassa identiteetistään ja Ukrainan muutoksesta sodan keskellä. Lue jo julkaistu juttu täältä.
Uudessa Maailman Kuvalehdessä myös:
-
Mitä kuuluu ortodoksikarjalaisuudelle? Henkilökuvassa Katja Lösönen.
-
1980-luku muistetaan kasinotaloudesta ja kylmän sodan tunnelmista, mutta oliko se itse asiassa optimismin vuosikymmen? Aikalaiset pohtivat.
-
Talousnobelisti Abhijit Banerjee kertoo, että köyhyys ei poistu nappia painamalla.
-
Sitran ohjelmajohtaja Outi Haanperä ja UNU-WIDERin tutkija Pia Rattenhuber kertovat, millaista kehitystä olemme unohtaneet juhlia.
-
Arvioissa Chimamanda Ngozi Adichien uutuusromaani Unelmia.
Kaikki printtinumeron jutut julkaistaan myös verkossa syksyn aikana. Tilaamalla uutiskirjeen sekä seuraamalla meitä Facebookissa, Instagramissa ja LinkedInissä pysyt ajan tasalla uusista julkaisuista ja tapahtumistamme.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni ValtonenpäätoimittajaMaailman Kuvalehti / Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry
Puh:+358 50 317 6717anni.valtonen@fingo.fiLinkit
Maailman Kuvalehti
Maailman Kuvalehti on laadukas, vastuullinen ja riippumaton maailman ääni, joka avaa
maailman tapahtumia, ilmiöitä ja kehityskulkuja asiantuntevasti, rohkeasti ja koskettavasti −
tarvittaessa kriittisellä otteella. Lehden sisällöissä yhdistyy ajankohtaisuus ja syvempi taustoittaminen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry
Neuvottelut YK:n verosopimuksesta elävät kriittistä vaihetta – Fingo ja Finnwatch muistuttavat: Suomi menettää satoja miljoonia euroja vuodessa aggressiivisen verosuunnittelun takia11.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
YK:n kansainvälisen verosopimuksen neuvottelut käynnistyivät tämän viikon maanantaina Kenian pääkaupungissa Nairobissa. Suomi on neuvottelujen aiemmissa vaiheissa ottanut muiden EU-maiden vanavedessä jarrumiehen roolia, vaikka verovälttelyn tehokas tilkitseminen olisi myös Suomen taloudellisten etujen mukaista.
Suomalaiset järjestöt YK:n ilmastokokouksesta: 1,5 asteen kuumenemisrajasta pidettävä kiinni – samalla on rahoitettava sopeutumista6.11.2025 14:37:16 EET | Tiedote
Valtioiden nykyisillä ilmastotoimilla ja -suunnitelmilla maapallon keskilämpötila uhkaa nousta lähes kolme astetta. Suomalaiset järjestöt odottavat päättäjiltä YK:n ilmastokokouksessa väkeviä korjausliikkeitä, jotka täyttävät valtioiden lailliset velvoitteet ilmastokriisin torjunnassa ja pitävät kansainvälisen yhteistyön liekin yllä epävakaina aikoina.
Fingo kiittää ministeri Grahn-Laasosen puhetta huippukokouksessa - "Toivomme, että emme poistu Dohasta tyhjin lupauksin"5.11.2025 15:36:22 EET | Tiedote
Suomen sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen puhui keskiviikkona 5. marraskuuta 2025 YK:n järjestämässä Maailman sosiaalisen kehityksen huippukokouksessa Dohassa, Qatarissa.
Maailman Kuvalehdelle Julius-palkinto ja Pronssipantteri-tunnustus30.10.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Maailman Kuvalehden päätoimittajalle Anni Valtoselle on myönnetty Aikakauslehtien päätoimittajat ry:n Julius-palkinto. Lisäksi lehti on saanut Pronssipantteri-kulttuuripalkinnon.
Sosiaalisen kehityksen huippukokouksessa tehdään päätöksiä yhteiskuntiemme vakaudesta29.10.2025 17:00:59 EET | Tiedote
Ensi viikolla järjestettävässä YK:n sosiaalisen kehityksen huippukokouksessa Dohassa vahvistetaan sitoumusta 30 vuotta sitten sovittuihin sosiaalisen kehityksen tavoitteisiin. Sosiaaliturvan vahvistamisella olisi tärkeä merkitys yhteiskuntien vakauttamisen kannalta. Fingon asiantuntija Essi Lindstedt osallistuu huippukokoukseen ja on median käytettävissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme