Tampere-talo Oy

Arttu Wiskari, JVG, Nelli Matula ja Portion Boys esiintyvät Iskelmä Gaalassa

Jaa

Iskelmä Gaala kokoaa kotimaisen musiikin tähdet Tampereen Nokia Arenalle perjantaina 20. helmikuuta 2026. Ensimmäiset artistit on nyt julkaistu. Lavalle nousevat Arttu Wiskari, Nelli Matula, Robin Packalen, JVG, Portion Boys sekä Komiat-yhtyeestä tuttu Aleksi Yli-Sissala. Lisää esiintyjiä julkaistaan syksyn aikana. Tapahtuman liput tulevat myyntiin perjantaina 12. syyskuuta.

Vauhdikkaista live-esiintymisistään tunnettu Portion Boys on voittanut Iskelmä Gaalan vuoden viihdyttäjä -palkinnon kolme vuotta peräkkäin. Yhtye nähdään myös tulevassa Iskelmä Gaalassa.
Vauhdikkaista live-esiintymisistään tunnettu Portion Boys on voittanut Iskelmä Gaalan vuoden viihdyttäjä -palkinnon kolme vuotta peräkkäin. Yhtye nähdään myös tulevassa Iskelmä Gaalassa. Anna-Kaisa Noki-Helmanen

Iskelmä Gaala järjestetään Tampereen Nokia Arenalla perjantaina 20. helmikuuta 2026. Tapahtuman ensimmäiset esiintyjät on nyt julkaistu. Lavalle nousevat kolmessa viime gaalassa vuoden viihdyttäjä -palkinnon voittanut Portion Boys sekä Suomen suosituimmaksi yhtyeeksi tituleerattu JVG.

Monipuolista uraa eri puolilla maailmaa tekevä Robin Packalén on tunnettu useista hiteistään. Kappale Häitä pidelly (ft. Tupe) vei helmikuussa kotiin himoitun vuoden iskelmä -palkinnon. Alkuvuonna Uuden Musiikin Kilpailussakin hurmannut Nelli Matula tunnetaan energisestä ja persoonallisesta tyylistään sekä lavakarismastaan.

Gaalakonkari Arttu Wiskari voitti Pro Iskelmän 2023, parhaan miesartistin palkinnon 2022 ja vuoden tulokkaan palkinnon 2011. Iskelmä Gaala -debyyttinsä tekee kovassa nosteessa olevasta Komiat-yhtyeestä tuttu Aleksi Yli-Sissala. Lisää esiintyjiä julkaistaan syksyn aikana.

Iskelmä Gaalassa jaetaan tammikuussa järjestettävän Iskelmän yleisöäänestyksen palkinnot. Palkintokategoriat ovat vuoden iskelmä, vuoden artisti, yhtye, albumi, tulokas sekä viihdyttäjä. Lisäksi gaalassa jaetaan Pro Iskelmä -palkinto sekä Teoston vuoden musiikintekijä -palkinto.

Gaala on järjestetty vuodesta 2006 lähtien, ja Nokia Arenassa tapahtuma järjestetään nyt viidettä kertaa. Tapahtuma on suunnattu täysi-ikäisille gaalavieraille, mutta tarjolla on myös rajoitettu määrä kaikille sallittuja paikkoja. Lipunmyynti alkaa perjantaina 12. syyskuuta klo 9 Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanavissa.

Peruslippujen lisäksi Iskelmä Gaalaan on myynnissä erilaisia VIP-lippupaketteja, jotka ovat viime vuosina olleet suosittuja. Tulevan tapahtuman uutuus on KaraokeVIP, joka sisältää mm. aikaisen sisäänpääsyn Nokia Arenan uuteen Ballroom-tilaan laulamaan karaokea ennen ja jälkeen gaalan.

Tapahtuman tuottavat Bauer Media Oy ja Tampere Live Oy. Tampere Live on osa Tampere-talo-konsernia.

Iskelmä Gaala 2026 

Pe 20.2.2026 klo 19  
Nokia Arena, Tampere
Liput 49/59/69/79/89/99/109 €

VIP-liput

KaraokeVIP at Ballroom 149 €
VIP Sky Lounge 189 € 
VIP Ruby & Fellas at Arena 209 €
VIP Eventum 225 € 

Ryhmäliput (yli 10 henkeä)

Tampere-talo tarjoaa erilaisille ryhmille valmiita paketteja ja räätälöityjä ratkaisuja ryhmän toiveiden mukaan: puh. +358 3 243 4501 (ma–pe klo 10–16), ryhmamyynti@tampere-talo.fi

Lisätiedot 

Ari Ojala 
Ohjelmapäällikkö 
Iskelmä
Puh. +358 50 075 0272 
ari.ojala@bauermedia.fi 

Antti Oksa 
Tuottaja 
Tampere-talo-konserni 
Puh. +358 3 243 4960 
antti.oksa@tampere-talo.fi

Avainsanat

Kuvat

Vauhdikkaista live-esiintymisistään tunnettu Portion Boys on voittanut Iskelmä Gaalan vuoden viihdyttäjä -palkinnon kolme vuotta peräkkäin. Yhtye nähdään myös tulevassa Iskelmä Gaalassa.
Vauhdikkaista live-esiintymisistään tunnettu Portion Boys on voittanut Iskelmä Gaalan vuoden viihdyttäjä -palkinnon kolme vuotta peräkkäin. Yhtye nähdään myös tulevassa Iskelmä Gaalassa.
Anna-Kaisa Noki-Helmanen
Lataa
Iskelmä Gaalaa ehdittiin viettää vuodesta 2007 alkaen Tampere-talon Isossa salissa, ja vuonna 2022 gaala skaalautui areenakokoon Nokia Arenalle. Helmikuussa 2026 gaala järjestetään Nokia Arenalla viidettä kertaa.
Iskelmä Gaalaa ehdittiin viettää vuodesta 2007 alkaen Tampere-talon Isossa salissa, ja vuonna 2022 gaala skaalautui areenakokoon Nokia Arenalle. Helmikuussa 2026 gaala järjestetään Nokia Arenalla viidettä kertaa.
Anna-Kaisa Noki-Helmanen
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvät Talo Events Oy.

Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. 

Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.

Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa. 

Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.

Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy

Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan ikoninen ysärisoundtrack soi orkesterikonsertissa Tampere-talossa4.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Tampere-talossa tarjoillaan keväällä apetta nostalgiannälkään. Helsingissä suursuosion saanut Muumimusiikkia-konsertti soi Isossa salissa lauantaina 21. maaliskuuta 2026. Konsertissa esitetään 1990-luvun Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan rakastettua musiikkia, jonka on säveltänyt japanilainen Sumio Shiratori. Tuittu Koskisen ja Taimi Tornikosken uusia sovituksia tulkitsee nuorista ammattimuusikoista koostuva 24-henkinen orkesteri. Konsertin liput tulevat myyntiin maanantaina 8. syyskuuta klo 9.

Bisnes & Kulttuuri -seminaari uudistuu – Taike mukana järjestäjänä28.8.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Suomessa ainutlaatuinen elinkeinoelämän ja kulttuurin keskustelufoorumi Bisnes & Kulttuuri -seminaari palaa Tampere-taloon maanantaina 29.9.2025 uudistuneella ohjelmalla. Pitkän historiansa aikana seminaari on kasvanut merkittäväksi kohtaamispaikaksi, ja tänä vuonna se rakentuu ensimmäistä kertaa kahdesta erillisestä osiosta, joihin voi osallistua yhdessä tai erikseen. Vuoden teema on sekä kulttuurialalle että elinkeinoelämälle polttavan ajankohtainen: pääomittaminen ja rahoitus.

Tampere-talon Van Gogh Alive -näyttely teki kävijäennätyksen21.8.2025 14:30:00 EEST | Tiedote

Tampere-talossa vieraili kesän aikana ennätysmäärä matkailijoita ja kulttuurinystäviä. Suositun Van Gogh Alive -näyttelyn näki ja koki 57 242 kävijää. Immersiivinen taide-elämys oli avoinna Sorsapuistosalissa 25.6.–17.8.2025. Muumi 80 – Suuri syntymäpäiväjuhla ja perinteinen Tampere Filharmonian Puistokonsertti houkuttelivat Tampere-taloon ja Sorsapuistoon tuhansia ihmisiä lauantaina 9. elokuuta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye