Suomalaiset näkevät metsäteollisuuden hyvinvoinnin luojana
10.9.2025 09:17:22 EEST | Metsäteollisuus ry | Tiedote
Suomalaisen metsäteollisuuden maine kansalaisten mielissä on säilynyt hyvänä. Laaja kansalaiskysely kertoo, että suomalaiset näkevät metsäteollisuuden tärkeänä hyvinvoinnin tuottajana, työllistäjänä, viennin moottorina ja verojen maksajana. Näkemykset metsäteollisuuden vastuullisuudesta sekä tavasta kohdella metsien monimuotoisuutta ovat kuitenkin muuttuneet hieman aiempaa kriittisemmiksi.

Tuoreen kyselytutkimuksen mukaan suomalaisilla on edelleen hyvin myönteinen näkemys metsäteollisuudesta. Näkemykset metsäteollisuuden roolista niin työllistäjänä, vientiteollisuudessa, verojen maksajana sekä suomalaisen hyvinvoinnin rakentajana arvioidaan erittäin tärkeiksi. Mielikuvissa korostuu teollisuudenalan suomalaisuus. Samalla näkemykset teollisuuden tavasta kohdella metsiä ja niiden monimuotoisuutta vastuullisesti ovat kuitenkin hieman heikentyneet.
Verrattaessa toimialan vastuullisuutta muihin teollisuudenaloihin, metsäteollisuuden katsotaan kantavan ympäristövastuunsa kaikkein parhaiten. Myös metsäteollisuuden työnantajakuva on pysynyt hyvänä.
Vahvasti Suomeen ja suomalaisuuteen kytkeytyvä teollisuus
Kun kansalaisia pyydettiin spontaanisti kertomaan omin sanoin, mitä ajatuksia metsäteollisuus tuo mieleen, yli kolmannes vastaajista nosti kärkeen Suomen ja suomalaisuuden.
- Metsäteollisuuden näkeminen vahvasti suomalaisena on kiinnostavaa ja erittäin myönteistä. Se kytkee teollisuudenalan osaksi kansakunnan yhteistä identiteettiä ja yhteenkuuluvuuden tunnetta vahvistaen samalla ymmärrystä metsäteollisuuden sitoutumisesta yhteiskunnan hyvinvointiin, Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtaja Paula Lehtomäki sanoo.
Suomalaisuuden korostamisen jälkeen seuraavina spontaaneina mielikuvina korostuivat taloudellisen hyvinvoinnin luomiseen liittyvät seikat.
Vasemmistoliiton kannattajat kriittisimpiä
Tarkasteltaessa kansalaisten mielipiteitä puoluekantojen näkökulmasta käy ilmi, että kaikkein myönteisimmin metsäteollisuuteen suhtautuvat kokoomuksen, keskustan, perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien ja RKP:n äänestäjät.
Kaikkein kielteisimmin metsäteollisuuteen suhtautuvat vasemmistoliiton ja vihreiden kannattajat. Peräti 41 prosenttia vasemmistoliiton kannattajista pitää metsäteollisuutta ensisijaisesti ”yleisestä edusta piittaamattomana, omia etujaan vahvasti ajavana toimialana”.
Kansa luottaa tutkijoihin ja viranomaisiin
Kun tutkimuksessa kysyttiin missä määrin kansalaiset luottavat metsäteollisuutta koskevaan tietoon, käy selväksi, että mieluiten suomalaiset nojaavat yliopistoista sekä viranomaisilta saamaansa informaatioon. Vähiten luotetaan poliitikkoihin ja sosiaalisen median sisältöihin. Yliopistojen tuottamaan metsätietoon luottaa peräti 95 prosenttia suomalaisista. Viranomaiset tulevat hyvin kannoilla 94 prosentin luottamuksella.
Maine kestää julkisuuden paineen
Jos tulkitsee kyselyn tuloksia aikamme julkisuusympäristön näkökulmasta, voi vahvaa mainetta pitää osin yllättävänä. Vaikka kielteiset uutiset usein hallitsevat julkisuutta, metsäteollisuuteen liitetyt mielikuvat ovat selvästi enemmän myönteisiä.
– Maamme metsistä ja metsäteollisuuden roolista on viime aikoina käyty ajoittain kiivasta ja kriittistäkin keskustelua julkisuudessa. On hienoa havaita, että keskustelu ei ole sumentanut katseita vaan luottamus metsäteollisuuteen säilyy edelleen vankkana, Lehtomäki iloitsee.
Palaute antaa pohjaa julkiseen keskusteluun osallistumiseen
Metsäalan teemat pysyvät vankasti suomalaisessa julkisessa keskustelussa myös jatkossa. Tässä metsäteollisuus edelleen toivottaa tervetulleeksi rakentavan dialogin ja sitoutuu itse sellaiseen. Tälle pohjan luo teollisuuden oma vastuullinen toiminta.
– Kansalaisilta tässä tutkimuksessa saatu hyvä palaute antaa oivallista pohjaa arjen työllemme, edunvalvonnallemme sekä julkiseen keskusteluun osallistumiseen, Lehtomäki toteaa.
Metsäteollisuuden mainetta kartoittaneen tutkimuksen toteutti IRO Research. Suomalaisten asenteita kartoittavan kyselytutkimuksen aineisto kerättiin alkukesällä 2025 internetpaneelissa, joka edustaa täysi-ikäisiä suomalaisia. Kyselyyn vastasi noin 2000 suomalaista. Virhemarginaali on noin kaksi prosenttiyksikköä suuntaansa.
Vastaava kyselytutkimus on tehty aikaisemmin vuosina 2018, 2021 ja 2023.
Lisätietoja:
- Tutkimuksen tuloksista: Paula Lehtomäki, toimitusjohtaja, Metsäteollisuus ry
p. 09 132 6600, paula.lehtomaki@forestindustries.fi - Tutkimuksen toteutuksesta: Juho Rahkonen, asiakkuusjohtaja, Iro Research,
p. 050 375 9008, juho.rahkonen@iro.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula LehtomäkiToimitusjohtajaMetsäteollisuus ry
Puh:09 132 6600paula.lehtomaki@forestindustries.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Metsäteollisuus ry
Metsäteollisuus ry esittää ylisääntelyn karsimista ja kilpailukykyä vahvistavia toimia15.4.2026 14:58:31 EEST | Tiedote
Metsäteollisuus ry kannustaa hallitusta jatkamaan kehysriihessään rohkeaa norminpurkua ja tekemään kilpailukykyä vahvistavia päätöksiä. Ylisääntely, kasvavat logistiikan energiakustannukset ja metsäteiden huononeva kunto heikentävät teollisuuden toiminta- ja investointiympäristöä. Kaikki ratkaisuehdotukset eivät ole kalliita toteuttaa.
Alkava metsänistutuskausi vaatii vastuullisuutta24.3.2026 08:10:00 EET | Tiedote
Kevään koittaessa alkava istutuskausi tuo metsänhoitoon paljon työntekijöitä sekä Suomesta että ulkomailta. Metsäteollisuus ry korostaa, että vastuullisuus metsähoitotöissä edellyttää läpinäkyviä hankintaketjuja, selkeitä pelisääntöjä ja työturvallisuuden kunnioittamista työn toteutusketjun jokaisessa vaiheessa. EK:n kannanotto 23.3. on monilta osin kannatettava.
Puun hinta pysyi korkealla – vilkas alkuvuosi, rauhallisempi loppu23.3.2026 14:04:45 EET | Tiedote
Vuonna 2025 Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat yhteensä 30 miljoonaa kuutiometriä puuta. Ostomäärä jäi 22 prosenttia edellisvuotta pienemmäksi, ja puukauppa hiljeni loppuvuonna alkuvuoden vilkkaan jakson jälkeen.
Metsäteollisuuden viennin arvo kasvoi 2025 - tuotannon kehitys vaihtelevaa5.3.2026 13:20:17 EET | Tiedote
Metsäteollisuuden vuotta 2025 leimasivat toimintaympäristön nopeat muutokset ja markkinakysynnän pysyminen heikkona. Makrotaloudellinen ja geopoliittinen epävarmuus sekä kansainvälisen kaupan häiriöt heikensivät kuluttajien luottamusta, vaimensivat kulutuskysyntää ja vähensivät metsäteollisuuden tuotteiden globaalia kysyntää.
Mahdollisuuksien metsä -koulukampanja avaa metsäalan mahdollisuuksia kasiluokkalaisille jo 13. kerran2.3.2026 08:12:00 EET | Tiedote
Metsäteollisuuden yhteinen Mahdollisuuksien metsä -koulukampanja käynnistyy 2.3.2026. Tänä vuonna kampanja järjestetään jo 13. kerran, ja mukana on noin 200 koulua eri puolilta Suomea. Koulukampanja on yksi Suomen suurimmista työnantajamielikuvakampanjoista. Se tavoittaa yhteensä noin 12 500 nuorta yläkoululaista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme