Ikääntyminen ja toimintakyky: uusi tutkijayhteisö vastaa maailmanlaajuiseen haasteeseen

10.9.2025 11:22:51 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Jyväskylän yliopistossa aloitti  uusi tutkimuksen profilointialue, jossa etsitään aiempaa avarammalla katseella keinoja ikääntyneiden toimintakyvyn ja sairauksista toipumisen tueksi. Liikunta- ja terveystieteiden sekä biologian tutkijat tiivistivät yhteistyötään. Uusi tutkijayhteisö vastaa maailmanlaajuiseen haasteeseen: moni taho maailmassa hallitse tieteenalarajoja ylittävää vanhuudentutkimusta.

Taina Rantanen ja Lotta-Riina Sundberg johtavat uuden profilointialueen tutkimuksia Jyväskylän yliopistossa.
Taina Rantanen (vas.) ja Lotta-Riina Sundberg johtavat uuden profilointialueen tutkimuksia Jyväskylän yliopistossa. Jyväskylän yliopisto/Petteri Kivimäki Jyväskylän yliopisto

Vanheneminen ei ole kuin ennen. Elinolosuhteet ovat parantuneet. Ihmisten elinaika on pidentynyt. Ikääntyvien toimintakyky on parantunut ja moni nauttii hyvästä toimintakyvystä ja aktiivisesta elämästä aiempia sukupolvia pidempään.

”Iäkkäiden toimintakyvyssä on edelleen eriarvoisuutta, ja se kertoo siitä, että parantamisen varaa on”, sanoo tutkijayhteisöä johtava professori Taina Rantanen Jyväskylän yliopistosta.

Uusi tutkijayhteisö vastaa maailmanlaajuiseen haasteeseen kokoamalla yhteen laaja-alaisesti vanhenemisen toimintakyvyn ja terveyden, ympäristövaikutusten ja biologisten mekanismien tutkijat.

”Kysymykset vanhuuden terveysmuutosten ja toimintakyvyn taustalla ovat monimutkaisia, eikä kovin moni taho maailmassa hallitse tieteenalarajoja ylittävää vanhuudentutkimusta”, Rantanen korostaa.

ENVIS-AGE -profilointialueen tutkimukset vahvistavat ikääntymiseen liittyvien solutason muutosten tutkimista, kun tutkimuksia ja tutkimusaineistoja yhdistetään, arvioi professori Lotta-Riina Sundberg.

”Voimme myös mennä syvemmälle solutasolla, esimerkiksi ihmisen mikrobiomin ja solujen vuorovaikutuksen tutkimisessa.”

Sundberg sanoo, että liikunnan molekyylitason vaikutuksissa on vielä paljon tutkittavaa ja mustia aukkojakin.

”Meitä kiinnostaa, löytyykö uusia keinoja vaikuttaa kohdemolekyyleihin.”

Lisää tiedejutussa Jyväskylän yliopiston verkkosivuilla: https://www.jyu.fi/fi/artikkeli/pikkuruinen-biopankki-ja-tiivistyva-yhteistyo-odotettavissa-uutta-tietoa-ikaantymisen-tueksi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Aikuiset oppivat vieraan kielen puheäänteitä nopeasti – yhdessä oppiminen voi vauhdittaa oppimista15.9.2026 09:03:14 EEST | Tiedote

Aikuiset voivat oppia vieraan kielen uusia puheäänteitä huomattavasti nopeammin kuin aiemmin on ajateltu. Jyväskylän yliopiston tutkimuksessa suomenkieliset aikuiset oppivat havaitsemaan mandariinikiinan sävelkulkuja jo neljän tunnin harjoittelun jälkeen. Tulokset viittaavat myös siihen, että toisen oppijan läsnäolo voi tukea oppimista erityisesti sen alkuvaiheessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye