Yliopiston Apteekki aloittaa syksyn influenssarokotukset ensi viikolla
11.9.2025 09:17:16 EEST | Yliopiston Apteekki | Tiedote
Ajoissa otettu influenssarokote on tehokas keino suojautua influenssalta. Yliopiston Apteekki tarjoaa influenssarokotuksia 17 apteekissaan ensi viikosta alkaen.

Influenssatartuntojen määrä alkaa tavallisesti kasvaa Suomessa joulukuussa. Tautihuippu saavutetaan useimmiten tammi–helmikuussa.
– Influenssarokotteen ottaminen hyvissä ajoin ennen influenssakauden alkua on tehokas keino suojautua kausi-influenssalta ja sen jälkitaudeilta, kuten korvatulehdukselta, keuhkoputkentulehdukselta ja keuhkokuumeelta, Yliopiston Apteekin farmaseuttinen johtaja Kati Vuorikallas sanoo.
Yliopiston Apteekki tarjoaa influenssarokotuksia sekä muita rokotuksia kaikissa apteekeissaan. Rokotuspalvelut kattavat kaikki yleisimmät rokotukset, kuten influenssarokotukset, punkkirokotukset sekä matkailijoiden rokotukset.
Influenssan oireet
Influenssan tyypillisiä oireita ovat nopeasti nouseva kuume, lihaskipu ja kuiva yskä. Lisäksi osalla potilaista voi esiintyä myös päänsärkyä ja huonovointisuutta. Lapsilla influenssan yhteydessä saattaa esiintyä myös maha- ja suolisto-oireita.
Perusterveet aikuiset toipuvat influenssasta useimmiten 1–2 viikon levolla ja tarvittaessa oireenmukaisella lääkehoidolla. Vanhuksilla, pikkulapsilla ja pitkäaikaissairailla influenssa saattaa herkemmin johtaa jälkitauteihin, kuten korvatulehdukseen, keuhkoputkentulehdukseen tai keuhkokuumeeseen.
- Influenssarokotteiden koostumus vaihtelee vuosittain. Influenssarokote on suunniteltu antamaan suojaa alkavan influenssakauden viruskannalta, Vuorikallas sanoo.
Rokotteen ottamisen lisäksi tartuntariskiä voi vähentää noudattamalla hyvää hygieniaa.
“Huolellinen käsien pesu vedellä ja saippualla on tehokkain tapa vähentää virusten leviämistä. Yskiminen tulisi tehdä nenäliinaan tai hihaan, ei käsiin,” Vuorikallas muistuttaa.
Rokotus- ja terveyspalveluista Yliopiston Apteekissa vastaa Rokotepiste.
Lisätietoa rokotuspalvelusta ja ajanvaraus: ya.fi/rokotus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliopiston Apteekin mediapuhelinArkisin klo 9-16
Puh:09 5420 4750Tietoja julkaisijasta
Yliopiston Apteekki on huolehtinut suomalaisten hyvinvoinnista jo yli kaksi ja puoli vuosisataa. Palvelemme asiakkaita apteekeissa ja verkkoapteekissa ya.fi kaikkialla Suomessa. Tarjoamme myös terveydenhuollon toimijoille laajan valikoiman palveluita aina lääkkeiden valmistuksesta annosjakeluun. Olemme Helsingin yliopiston omistama yritys, jonka tuotto käytetään koulutukseen ja tutkimukseen. Asioidessasi Yliopiston Apteekissa olet mukana huolehtimassa huomisen yhteiskunnasta kanssamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yliopiston Apteekki
Yliopiston Apteekki kehitti uuden laadukkaan herkän ihon kasvojenhoitosarjan20.1.2026 13:05:05 EET | Tiedote
Yliopiston Apteekin oma laadukas hyvinvointituotesarja on täydentynyt uusilla herkän ihon kasvojenhoitotuotteilla, jotka kosteuttavat, kirkastavat ja ravitsevat ihoa. YA-sarjan hajusteettomat kasvojenhoitotuotteet on kehitetty erityisesti suomalaisen herkän ihon tarpeisiin, ja ne hoitavat tehokkaasti kasvojen ihoa. Tuotteet on suunniteltu kosteuttamaan ja vahvistamaan ihon suojakerrosta.
Esitys apteekkiverolaista on edelleen syrjivä ja perustuslain vastainen9.12.2025 16:55:03 EET | Tiedote
Lakiesitykseen tehdyt korjaukset eivät poista progressiivisen apteekkiveron voimakasta syrjivyyttä ja perustuslainvastaisuutta. Apteekkiveron ja lääketaksan yhdistelmä pakottaa Yliopiston Apteekin myymään lääkkeitä tappiolla.
Lääkkeet kotiin tunnissa 13 kilometrin säteellä Yliopiston Apteekeista4.12.2025 09:28:40 EET | Tiedote
Yliopiston Apteekin toimitusalue Wolt-kuljetuksissa laajeni 7,5 kilometristä 13 kilometriin apteekeistamme. Asiakkaat voivat tilata lääkkeet haluamaansa osoitteeseen tunnissa valitsemalla Wolt-kuljetuksen verkkoapteekissa ya.fi. Tunnin toimitus on tarjolla 14 kaupungissa ympäri Suomen: Espoo, Helsinki, Joensuu, Jyväskylä, Kemi, Lahti, Lappeenranta, Oulu, Pori, Salo, Savonlinna, Tampere, Turku ja Vantaa.
D-vitamiinilisän tarve lisääntyy pimeään vuodenaikaan27.11.2025 11:49:03 EET | Tiedote
D-vitamiinin riittämätön saanti on pimeinä talvikuukausina suomalaisilla yleistä, sillä auringonvalo on tärkein D-vitamiinin lähde. Lokakuusta maaliskuulle D-vitamiinia voi olla vaikea saada riittävästi pelkästään ravinnosta. Lapset ja yli 75-vuotiaat tarvitsevat D-vitamiinilisää ympäri vuoden.
Yliopiston Apteekki on muuttanut kauppakeskus Forumiin Jyväskylässä19.11.2025 09:11:48 EET | Tiedote
Yliopiston Apteekki muutti tänään Jyväskylässä keskeiselle paikalle kauppakeskus Forumiin. Muuton tavoitteena on parantaa ja laajentaa asiakkaiden palvelua. Uudessa apteekissa on erillinen tila terveyspalveluille, kuten rokotuksille ja pienille hoitotoimenpiteille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme