Vihreiden Tynkkynen: Multalan perääntyminen tuulivoimainvestointien hankaloittamisesta tervetullutta
10.9.2025 18:59:49 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kiittää ministeri Multalaa siitä, että tämä kertoo muuttavansa hallituksen esitystä alueidenkäyttölaista. Alkuperäinen esitys olisi hyydyttänyt ilmastotoimia ja torpannut vihreän siirtymän teollisia investointeja.

Orpon hallituksen alkuperäinen esitys alueidenkäyttölaista uhkasi vihreän siirtymän teollisia investointeja ylimitoitetulla kansallisella lisäsääntelyllä. Kohtuuton ja kaavamainen vaatimus tuulivoimaloiden vähimmäisetäisyydestä rakennuksiin olisi hankaloittanut hankkeita miljardien eurojen edestä ympäri Suomea.
”Suomeen on vireillä investointeja maatuulivoimaan jo yli 80 miljardin euron luokkaa. Viestitin aiemmin hallitukselle, että nyt ei ole varaa munia vihreän siirtymän investointeja tarpeettomalla ja kohtuuttomalla kansallisella lisäsääntelyllä”, Tynkkynen kertaa.
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok.) ilmoitti tänään energiaseminaarissa eduskunnassa vastauksessaan Tynkkysen kysymykseen, että hän ei kannata hallituksen alkuperäisen esityksen mukaista etäisyysrajaa tuulivoimalle. Multala myös kertoi, että esitystä tullaan nyt muuttamaan.
”On hyvä uutinen, että ministeri Multala perääntyy hallituksen haitallisesta esityksestä. Alueidenkäyttölakia pitää muuttaa niin, että Suomi säilyy houkuttelevana kohteena tuulivoimainvestoinneille. Samalla pitää luonnollisesti varmistaa, että hankkeet ovat luonnon kannalta kestäviä ja asukkaiden näkemykset huomioon ottavia”, Tynkkynen kommentoi.
Hallituksen alkuperäinen esitys alueidenkäyttölaista sai lausuntokierroksella tyrmäävän vastaanoton. Multala on kertonut, että kriittinen palaute on muuttanut hänen kantaansa.
”On tervetullutta, että hallitus tarkistaa kantojaan lausuntokierroksen perusteella. Palautteen ei pitäisi kuitenkaan tulla kenellekään yllätyksenä – sen verran tiukasti asiantuntijat ja teollisuus vastustivat investointeja turhaan jarruttavaa sääntelyä jo ennen lausuntokierrosta. On hyvä, että hallitus nyt perääntyy, mutta vielä parempi olisi olla tekemättä ilmastolle ja taloudelle haitallisia esityksiä alun perinkään”, Tynkkynen päättää.
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen tyrmää hallituksen perintöverosuunnitelmat: ”hallitukselta hyppy ojasta allikkoon”13.3.2026 18:43:53 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen iloitsee tiedoista, joiden mukaan hallitus harkitsisi tehottoman ja kalliin yhteisöveroalennuksen perumista vihreiden vaatimusten mukaisesti. Hän kuitenkin hämmästelee, että tilalle kaavaillaan vielä hölmömpää perintöveron poistamista.
Sofia Virta: Katsomusopetus voi yhdistää suomalaisia koulussa ja rakentaa vahvempaa yhteiskuntaa12.3.2026 16:42:18 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kannattaa opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmän ehdotusta korvata peruskoulun erillinen uskonnon- ja elämänkatsomustiedon opetus kaikille yhteisellä katsomusaineella.
Aktiivisuudesta ei saa rangaista – Vihreät esittää työttömien oikeutta kehittää taitojaan ja opiskella12.3.2026 10:07:37 EET | Tiedote
Suomen talous on polkenut useiden vuosien ajan paikallaan ja työttömyystilanne on EU-alueen heikoin. Juuri nyt tulisi kannustaa ihmisiä kehittämään osaamistaan eikä rangaista aktiivisuudesta. Vihreät esittää työttömyysturvan rajoitusten purkamista vapaaehtoistyöstä ja oman osaamisensa ylläpitämisestä sekä määräaikaisena toimena kaikille työttömille oikeutta opiskella.
Vihreiden Pitkolta kritiikkiä hallitukselle – nosti esiin usein havaitun ristiriidan, joka ei pidä paikkaansa11.3.2026 13:51:41 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Jenni Pitko muistutti maaseutupoliittista selontekoa käsitelleessä ryhmäpuheessaan, että maa- ja metsätalous ovat merkittävä osa maaseutupolitiikkaa. Siksi ne olisi syytä nostaa ne ratkaisijan asemaan.
Sofia Virta: Nuoret on asetettava kaiken päätöksenteon keskiöön vielä tämän hallituskauden aikana11.3.2026 12:06:04 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta pitää tuoretta Nuorisobarometri 2025 -raporttia vakavana hälytyksenä suomalaiselle päätöksenteolle. Virta painottaa, että nyt on korkea aika asettaa nuorisovaikutukset kaiken päätöksenteon keskiöön ja perustaa Suomeen nuoriasiavaltuutetun virka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme