Kuoreveden apuvälinepalvelut siirtyvät palveltaviksi Jämsän apuvälinepalveluun 16.9. alkaen
11.9.2025 09:53:47 EEST | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialueen apuvälinepalveluiden toimintaa yhtenäistetään. Kuoreveden apuvälinepalvelun asiointipalvelu sulkeutuu 16.9.2025. Jatkossa asiakkaita palvellaan Jämsän apuvälinepalvelussa.
Jämsän apuvälinepalvelupiste on avoinna Jämsän sosiaali- ja terveyskeskuksessa (Sairaalantie 11, Jämsä) arkisin kello 12.30–14.30.
Apuvälinepalvelun numero 014 269 0520 palvelee arkisin klo 9–11 Jämsän lisäksi myös Keuruun ja Laukaan asiakkaita.
Lue lisää Jämsän palveluista:
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Palveluvastaava, Sirpa Heikkinen, p. 050 323 1009, sirpa.heikkinen(at)hyvaks.fi
Palvelupäällikkö, Ilkka Raatikainen, p. 050 461 9904, ilkka.raatikainen(at)hyvaks.fi
Keski-Suomen hyvinvointialue vastaa noin 273 000 keskisuomalaisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista.
Keskeinen tehtävämme on keskisuomalaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen yhteistyössä kuntien, järjestöjen, yritysten ja muiden toimijoiden kanssa. Tavoitteenamme on se, että keskisuomaisten kokemus hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta on maan kärkeä. Haluamme olla ihmislähtöisin hyvinvointialue ja tukea keskisuomalaisten hyvää arkea.
Hyvinvointialue on Keski-Suomen suurin työnantaja, jonka palveluksessa työskentelee noin 12 500 ammattilaista. Tarjoamme mahdollisuuksia ammatilliseen kehittymiseen ja monipuolisiin urapolkuihin.
Palveluiden tiedot, toimipisteet ja yhteystiedot löytyvät Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta www.hyvaks.fi.
Viestintäpalveluiden yhteissähköposti: viestinta(at)hyvaks.fi.
Facebook: @hyvaks, X: @hyvaks, Instagram: @hyvaks, LinkedIn: Keski-Suomen hyvinvointialue,YouTube: Keski-Suomen hyvinvointialue
#hyvaks #hyväarkikaikille
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote20.9.2026 17:38:45 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 20.09.2026 Kooste Pelastuslaitoksen tehtävistä aamupäivältä ja iltapäivältä 08:23:19 Automaattisen paloilmoittimen hälytys: Keuruu Kohteessa leivänpaahtimesta lähtenyt käry, ei paloa. Pelastuslaitos varmisti tilanteen. 10:20:32 Vahingontorjunta: pieni, Saarijärvi Viitasaarentielle oli kovan tuulen vaikutuksesta kaatunut puu. Pelastuslaitos raivasi puun pois tieltä. 10:55:52 Vahingontorjunta: pieni, Toivakka Hongistonahontielle oli myrskyn seurauksena kaatunut useita puita. Pelastuslaitos raivasi arviolta 50 puuta pois, jotka aiheuttivat vaaraa tieosuudella. Tienhoitoyhdistys jatkaa loppujen puiden raivaamista. 12:22:02 Vahingontorjunta: pieni, Viitasaari Sakintiellä puu oli kaatunut tuulen vaikutuksesta ja katkaissut mökkiin menevän sähkölinjan. Pelastuslaitos raivaisi puun. Sähköyhtiö korjaa sähkölinjan. 13:18:21 Rakennuspalo: pieni, Jyväskylä Palovaroitin hälytti asunnossa. Pelastuslaitos varmisti asunnon ja kohteessa ei ollut paloa. 13:35:23 Autom
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote20.9.2026 12:52:20 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Jatkotiedote 20.09.2026 Rakennuspalo: Keskisuuri Hankasalmi klo. 05:15:37 Omakotitalossa oli syttynyt toistaiseksi tuntemattomasta syystä tulipalo. 2 asukasta havaitsivat palon ja pääsivät poistumaan asunnosta. Pelastustoimet kestivät kohteessa useita tunteja. Asuintalo kärsi merkittäviä vauroita palossa ja on lähestulkoon täysin tuhoutunut. Pelastuslaitokselta oli kohteessa yhteensä 8 yksikköä. Viimeiset pelastuslaitoksen yksiköt poistuivat kohteesta klo. 11.15.
Keski-Suomen pelastuslaitos, mediatiedote20.9.2026 07:00:18 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos, Mediatiedote Onnettomuusraportti 20.9.2026, viimeisen 12 tunnin ajalta klo. 00:18 rakennuspaloepäily Jyväskylässä Kerrostalon 3. kerroksessa soinut palohälytin. Pelastuslaitos käynyt tarkistamassa tilanteen, ei paloa. klo. 03:35 vahingontorjunta pieni, Jyväskylä Korpilahdella Vespuolentiellä useita puita kaatunut tielle sekä katkonut sähkölinjoja. Pelastuslaitos raivasi puut tieltä, alue on eristetty ja valvottu pelastustoimen puolesta kunnes sähköyhtiön asentajat pääsevät paikalle. klo. 05:15 rakennuspalo keskisuuri, Hankasalmi Omakotitalo oli syttynyt palamaan toistaiseksi tuntemattomasta syystä. Kaksi sisällä ollutta ihmistä pääsivät pelastautumaan ulos. Pelastuslaitoksen saapuessa paikalle talo oli täyden palon vaiheessa. Sammutustyöt jatkuvat edelleen. klo. 06:37 vahingontorjunta pieni, Toivakka Sähköyhtiön asentajat ilmoittivat useista kaatuneista puista tiellä, jotka estivät tien käytön. Pelastuslaitos raivaa puita parhaillaan.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote20.9.2026 06:15:27 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 20.9.2026 Keskisuuri rakennuspalo Hankasalmella Keski-Suomen pelastuslaitos sai hälytyksen keskisuuresta rakennuspalosta Hankasalmella klo. 5:14. Omakotitalo oli täyden palon vaiheessa pelastuslaitoksen saavuttua paikalle. Talossa olleet ihmiset ovat päässeet ulos. Pelastustoimet ovat yhä käynnissä. Lisätietoja: klo 07:00 jälkeen päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112
Keski-Suomen pelastuslaitos, mediatiedote19.9.2026 19:22:34 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos, Mediatiedote Onnettomuusraportti 19.9.2026, viimeisen 12 tunnin ajalta klo 8:37 liikennevälinepalo, pieni, Jyväskylä Henkilöauto syttyi palamaan sisäpihalla. Auto tuhoutui palossa, mutta henkilövahinkoja ei syntynyt. Pelastuslaitos sai palon sammutettua nopeasti. klo 11:54 vahingontorjuntatehtävä, Hankasalmi Puu kaatui sähkölinjojen päälle. Pelastuslaitos eristi alueen turvallisuussyistä. klo 12:18 öljyvahinko, pieni, Rantaväylä Jyväskylä; klo 12:41 Tammitie Jyväskylä; ja klo 13:39 Laukaantie Jyväskylä Kuljetusajoneuvosta valui öljyä ajon aikana Jyväskylän alueella aiheuttaen useita vahinkoilmoituksia. Pelastuslaitos hälytettiin ja sai lopulta löydettyä vuotavan ajoneuvon sekä omistajan. Vuoto saatiin hallintaan. klo 12:35 tulipalo muu, pieni, Keuruu Voimalinjatolppa savusi. Pelastuslaitos varmisti tilanteen ennen sähköyhtiön huoltohenkilöstön saapumista paikalle. klo 14:55 tieliikenneonnettomuus, pieni, Jyväskylä Ajoneuvo suistui tieltä ja osui puuhun. Kul
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme