Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Europaparlamentet godkände Henrikssonrapporten – ”Starkt stöd för att minska på byråkratin”

Dela

Europaparlamentet godkände på torsdagen SFP:s Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henrikssons initiativbetänkande om att stärka Europas konkurrenskraft och minska byråkratin på den inre marknaden med rösterna 459–65.

– Det visar på ett starkt stöd i Europaparlamentet för att minska byråkratin för våra företag och förenkla reglerna på den inre marknaden för att stärka vår konkurrenskraft. Samtidigt håller vi fast i våra centrala politiska värderingar, såsom våra klimatmål och ett starkt konsumentskydd. Vi ska förenkla och förbättra utan att försvaga, säger Henriksson.

Henriksson har i sin roll som rapportör varit huvudansvarig för initiativbetänkandet. Hon är glad över att hon och Renew Europe har lett arbetet med att minska byråkratin på den inre marknaden.

– Att stärka Europas konkurrenskraft är viktigt både för SFP och för Renew Europe. Det behövs åtgärder som gör att Europa lockar till sig investeringar och innovationer, som i sin tur för med sig flera arbetsplatser, mera skatteintäkter för medlemsländerna och därigenom en starkare välfärd för oss alla i EU. I min rapport som Europaparlamentet nu har godkänt har vi 40 konkreta åtgärdspunkter för det. Nu är det upp till kommissionen och medlemsländerna att kavla upp ärmarna, avslutar Henriksson.


Den svenska versionen av rapporten kan läsas här.

Kontakter

Alexander Junellspecialmedarbetare, erityisavustaja (Anna-Maja Henriksson)

Tel:+358 40 019 2744

Andra språk

Följ Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Adlercreutz osallistuu Pohjoismaiden ministerineuvoston kokoukseen Ahvenanmaalla10.9.2025 20:55:33 EEST | Tiedote

RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz vierailee lähipäivinä Ahvenanmaalla pohjoismaisesta yhteistyöstä vastaavana ministerinä. Adlercreutz toimii Suomen ja Ahvenanmaan puheenjohtajakaudella Pohjoismaiden ministerineuvoston puheenjohtajana yhdessä Ahvenanmaan yhteistyöministerin Annika Hambruddin kanssa, kun Pohjoismaiden yhteistyöministerit kokoontuvat Maarianhaminassa.

Ingo: Finland har en stark roll i NATO10.9.2025 18:14:06 EEST | Pressmeddelande

Riksdagen debatterade idag statsrådets redogörelse om Försvarsmaktens deltagande i uppgifter i Natos kollektiva försvar i fredstid 2026. Svenska riksdagsgruppens gruppanförande hölls av riksdagsledamot Christoffer Ingo, där han betonade vikten av att bidra till säkerheten i vårt eget närområde, Finlands roll i NATOs kollektiva försvar och att vi måste ha ökad övervakning, beredskap och samarbete speciellt i Östersjöregionen.

Ingo: Suomella on vahva rooli NATO:ssa10.9.2025 18:14:06 EEST | Tiedote

Eduskunta käsitteli tänään hallituksen selontekoa Puolustusvoimien osallistumisesta Naton rauhan ajan yhteisen puolustuksen tehtäviin vuonna 2026. RKP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoron piti kansanedustaja Christoffer Ingo, jossa hän korosti oman lähialueemme turvallisuuden edistämisen tärkeyttä, Suomen roolia Naton kollektiivisessa puolustuksessa sekä tarvetta lisätä valvontaa, valmiutta ja yhteistyötä erityisesti Itämeren alueella.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye