Näin drooneja hyödynnetään Suomessa - huippututkimus toi droonit yhteiskunnan laajaan käyttöön
Suomessa tehtävä droonitutkimus on alan kansainvälistä kärkeä ja sen tuloksena yhteiskunnassa drooneja hyödynnetään tiedonkeruuseen metsissä, maataloudessa, kaupungeissa ja jopa poliisien toiminnassa. Drooneilla tehtävä kaukokartoitus on Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:n tärkeä osaamisalue.

Alkuvuodesta Suomessa julkaistiin droonistrategia, jonka tavoitteena on tehdä Suomesta maailman paras maa droonien ja niihin perustuvan liiketoiminnan kehittämiseen. Suomeen on keskittynyt alan akateemista osaamista ja siihen pohjautuvia innovaatioita. Suomi edustaa kansainvälistä kärkeä drooneilla tehtävän kaukokartoituksen tutkimuksessa. Drooneilla tehtävä kaukokartoitus on Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:n tärkeä osaamisalue.
“Droonien avulla voi kerätä tarkkaa tietoa ympäristöstä. Menetelmien jatkuvaan kehittämiseen tarvitaan akateemista tutkimusta, jonka tuloksia yritykset voivat hyödyntää ja soveltaa, kertoo tutkimusprofessori Eija Honkavaara Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskuksesta.
Miten suomalainen droonitutkimus vaikuttaa yhteiskunnassa? 4 esimerkkiä
1. Sähkölinjojen kartoittaminen
Ilmasta käsin tehtävät sähkölinjojen kartoitukset helpottuivat kaukokartoitusta tekevän droonin avulla. Tutkimusyhteistyön tuloksena on syntynyt muun muassa sähkölinjojen kartoituksiin erikoistunutta uutta liiketoimintaa ja kansainvälisesti toimiva alan palveluja tarjoava yritys.
2. Metsätuhojen ehkäisy ja kansanvarallisuuden turvaaminen
Paikkatietokeskuksen viimeisimpiä tutkimuskohteita ovat kuusten kaarnakuoriaistuhot, jotka uhkaavat laajoja metsäalueita. Meneillään olevan tutkimuksen tavoitteena on kehittää menetelmiä, joilla kirjanpainajan valtaamat yksittäiset puut pystytään löytämään varhaisessa vaiheessa. Tämä mahdollistaisi täsmälliset toimenpiteet tuhojen hallitsemiseksi.
3. Huipputeknologiaa maatalouden avuksi
Maatalous on drooneilla tehtävän kaukokartoituksen tärkeä sovellusalue, jossa kehitetään jatkuvasti uusia käyttökohteita. Tuoreena esimerkkinä on puhdaskauraviljelmät: tutkijat ovat tähän mennessä todistaneet, että tarkoilla droonien avulla saaduilla kuvilla ja tekoälyllä pystytään löytämään pellolle kuulumattomat vierasviljat ja niiden koordinaatit puhdaskaurapellosta. Tällaista tietoa tarvitaan muun muassa gluteenitonta kauraa viljeltäessä.
Nyt kehitetään menetelmää, jossa maanviljelijä voi mobiililaitteen avulla tunnistaa ja paikantaa vierasviljat. Tutkijat myös selvittävät voisiko drooniin asennettava leikkuri poistaa vierasviljat ihmisen puolesta.
4. Onnettomuuspaikan kuvaaminen ja poliisitoimi
Drooneja hyödynnetään nykyisin Poliisin toiminnassa monissa tehtävissä, kuten onnettomuuspaikkojen dokumentoinnissa ja poliisipartioiden tukena. Paikkatietokeskus esitteli poliisille droonifotogrammetrian mahdollisuuksia, mikä oli tärkeässä roolissa menetelmien kehittämisessä.
Lisätiedot
Tutkimusprofessori Eija Honkavaara, +358 29 531 4716, etunimi.sukunimi@maanmittauslaitos.fi
Droonialan tutkimus ja innovaatiot ovat esillä Espoossa 10.-12.9.2025, kun kansainvälinen UAV-g (Uncrewed Aerial Vehicles in Geomatics) -tapahtuma järjestetään ensimmäistä kertaa Suomessa.
Teemme maanmittaustoimituksia, ylläpidämme kiinteistöjen ja osakehuoneistojen tietoja, huolehdimme omistusoikeuksien rekisteröinneistä ja kiinnityksistä, tuotamme kartta-aineistoja sekä teemme paikkatietoalan tutkimusta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maanmittauslaitos
Kasvava signaalien tulva haittaa pian paikannusta koko maapallolla – YK kehottaa jäsenmaita suojaamaan paikannukselle tärkeät havainnot, joita tehdään myös Suomessa2.9.2025 06:54:00 EEST | Tiedote
Luotettavan satelliittipaikannus vaikeutuu, jos sen toiminnalle tärkeitä radioteleskoopilla saatavia niin kutsuttuja VLBI-havaintoja ei suojata tahattomilta, mutta häiritseviltä signaaleilta. YK:n paikkatietokomitea nosti asian esiin kokouksessaan New Yorkissa elokuussa toimintakehotuksella, jolla se pyrkii saamaan valtiot puuttumaan asiaan. Suomea kokouksessa edusti Maanmittauslaitos. Suomikin tukee vahvasti YK:n toimia satelliittipaikannuksen luotettavuuden takaamiseksi ja häiriöiden vähentämiseksi.
Taloyhtiölainat löytyvät pian huoneistotietojärjestelmästä – pankit ja kiinteistönvälittäjät saavat lainatiedot nopeammin1.9.2025 08:24:22 EEST | Tiedote
Maanmittauslaitoksen ylläpitämän huoneistotietojärjestelmän tietosisältö kasvaa merkittävästi tänä vuonna. Pankit ja muut luotonantajat ilmoittavat järjestelmään loppuvuoden aikana taloyhtiöitä koskevat lainat, joiden käyttötarkoitus on taloyhtiön uudisrakentaminen tai perusparannus. Lainatietojen löytyminen järjestelmästä nopeuttaa esimerkiksi pankkien asuntolainapäätösten tekoa.
Suomi tunnetaan drooniosaamisestaan, ja syyskuussa alan kansainväliset huiput kokoontuvat Espoossa20.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Tulevaisuuden droonit osaavat navigoida ja suunnitella lentoreittejä itsenäisesti jopa metsissä ja kaupungeissa. Droonialan kansalliset ja kansainväliset huippuasiantuntijat kokoontuvat Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:n kutsumana Espooseen 10.–12.9. Uncrewed Aerial Vehicles in Geomatics -tapahtumaan. Osana tapahtumaa järjestetään suomalaiseen osaamiseen keskittyvä FinDrones-seminaari.
Inlösningsersättningarna som betalas till markägarna höjs med 25 procent4.8.2025 07:47:22 EEST | Pressmeddelande
Genom en lagändring som nyss trätt i kraft får markägarna 25 procent högre ersättning om deras skog eller mark löses in för utveckling av samhället. Inlösningskommissionen ledd av en lantmäteriingenjör vid Lantmäteriverket ansvarar för fastställande av inlösningsersättningarna i Finland i en process mellan inlösaren och markägaren, en inlösningsförrättning.
Maanomistajille maksettaviin lunastuskorvauksiin neljäsosan korotus4.8.2025 07:47:22 EEST | Tiedote
Maanomistajat saavat juuri voimaan tulleen lain muutoksen myötä neljäsosan suuremman korvauksen, jos heidän metsäänsä tai maataan lunastetaan yhteiskunnan kehittämiseksi. Maanmittauslaitoksen maanmittausinsinöörin vetämä lunastustoimikunta vastaa lunastuskorvausten määräämisestä Suomessa lunastajan ja maanomistajan välisessä prosessissa, lunastustoimituksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme