Osuuskauppa Suur-Savo

Liikunnan iloa ja hyväntekeväisyyttä Stella Run -tapahtumassa 17.9.

Jaa

Kauppakeskus Stella ja Etelä-Savon Liikunta ry yhdistävät jälleen voimansa Stella Run -hyväntekeväisyysliikuntatapahtumassa, joka järjestetään Stellan Tähtitorilla keskiviikkona 17.9.2025 klo 17 alkaen. Matalan kynnyksen liikuntatapahtuma tarjoaa mahdollisuuden tehdä hyvää samalla, kun nautitaan liikunnan ilosta yhdessä.

Stella Run -hyväntekeväisyysliikuntatapahtuma järjestetään tänä vuonna kolmatta kertaa.
Stella Run -hyväntekeväisyysliikuntatapahtuma järjestetään tänä vuonna kolmatta kertaa.

–  On mahtavaa, että olemme saaneet Stella Run -tapahtumien myötä runsain joukoin eteläsavolaisia liikkumaan yhdessä hyvän asian puolesta, iloitsevat aluejohtaja Mari Makkonen ESLi:stä ja Kauppakeskus Stellan kauppakeskuspäällikkö Merituuli Hurmerinta.

Tapahtumassa jokainen liikuttu kilometri tekee hyvää, sillä jokaisesta liikutusta kilometristä lahjoitetaan euro hyväntekeväisyyteen. Osallistujat pääsevät ehdottamaan haluamaansa hyväntekeväisyyskohdetta paikan päällä, ja hyväntekeväisyyskohde valitaan osallistujien ehdotusten perusteella.

–  Haluamme, että osallistujat voivat vaikuttaa siihen, mihin yhdessä liikkumalla kerätyt varat lahjoitetaan. Jokainen askel on tärkeä ja osallistujat voivat olla ylpeitä auttaessaan liikkumalla niitä, jotka tarvitsevat tukea, kertoo Makkonen.

–  Tapahtuman rento ja iloinen luonne säilyy entisellään viime vuosista. Tapahtumassa ei ole ajanottoa, vaan osallistujat voivat nauttia liikunnasta omaan tahtiin, jatkaa Hurmerinta.

Stella Run sopiikin kaikenikäisille ja -kuntoisille liikkujille, sillä osallistujat voivat valita, juoksevatko vai kävelevätkö kuuden kilometrin matkan. Tapahtumaan ovat tervetulleita myös osallistujien koirat. Reitti kulkee Stellan Tähtitorilta kohti satamaa, Mikkelipuiston kautta kauniisiin Kaihun järvimaisemiin ja takaisin Tähtitorille.

Osallistumismaksu ennakkoilmoittautujille on 25 euroa. Tapahtumaan voi ilmoittautua mukaan 14.9. mennessä osoitteessa: esliikunta.fi/tapahtumat. Paikan päällä ilmoittautuville osallistumismaksu on 30 euroa. Kaikille osallistuneille jaetaan perinteisesti tuoteämpäri tapahtuman lopuksi.

–  Viime vuosina tapahtumassa on ollut mukana ilahduttavan paljon työporukoita. Haastamme tänäkin vuonna yhteistyökumppanimme ja muut paikalliset toimijat tekemään yhdessä hyvää liikkuen, kertoo Hurmerinta.

Stella Run järjestetään osana Euroopan Liikkujan kampanjaviikkoa. Tapahtuman tavoitteena on hyväntekeväisyyden lisäksi kannustaa ihmisiä pohtimaan omia liikkumistapojaan ja inspiroida heitä liikkumaan.

Tervetuloa mukaan!

Lisätietoja:

Mari Makkonen, aluejohtaja, Etelä-Savon Liikunta ry

044 341 0059

mari.makkonen@esliikunta.fi

Merituuli Hurmerinta, kauppakeskuspäällikkö, Kauppakeskus Stella

040 822 5929

merituuli.hurmerinta@sok.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Suur-Savo

ABC Pitkäjärven uudistus käynnistyy – polttoainejakelu, sähkölataus ja ABC Carwash palvelevat normaalisti15.8.2025 08:15:00 EEST | Tiedote

Vuonna 2012 Mikkeliin avatun ABC Pitkäjärven sisätilat päivitetään syksyn aikana, ja täysin uudistunut liikenneasema avataan asiakkaille joulukuussa 2025. Uudistustöiden ajan polttoainejakelu, sähkölataus ja ABC Carwash palvelevat normaalisti. ABC Pitkäjärven täydellinen uudistaminen on mittava, noin 3,3 miljoonan euron investointi, joka parantaa palveluja sekä paikallisille asiakkaille että viitostiellä liikkuville. Uudistuksen myötä asiointi nopeutuu, tilat selkeytyvät ja viihtyvyys paranee merkittävästi.

Nopeus on suurin riski – ruokarobotit muistuttavat koulujen alkaessa valppaudesta liikenteessä5.8.2025 09:31:35 EEST | Tiedote

Suomalaisista lähes jokainen pitää tärkeänä, että koulujen lähellä noudatetaan nopeusrajoitusta. Silti Liikenneturvan toteuttamissa tutkauksissa neljä viidestä kuljettajasta ajaa ylinopeudella koulujen lähistöllä oleville suojateille. Kun koulut alkavat, Mikkelin ja Juvan katukuvissa tutuksi tulleet S-kaupat-palvelun ruokarobotit kerääntyvät Mikkelissä Rantakylän ja Saimaanportin yhtenäiskoulujen sekä Juvalla Martti Talvela -kampuksen lähistölle muistuttamaan erityisesti aikuisia valppaudesta, kun liikenteessä on paljon pieniä kulkijoita.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye