Muistutuskutsu medialle: Finanssivalvonnan lehdistötilaisuus maanantaina 15.9. – erityisteemoina sijoitushuijaukset ja pankkipalveluiden saatavuus
Kutsumme median edustajat Finanssivalvonnan ajankohtaistilaisuuteen, jossa käsittelemme erityisesti sijoitushuijauksia, pankkipalveluiden saatavuutta sekä valvottavien taloudellista tilannetta ja riskejä eri valvontasektoreilla.

Aika: maanantai 15.9.2025 klo 13
Paikka: Finanssivalvonta, Snellmaninkatu 6, Helsinki.
Tilaisuuden ohjelma:
Tervetulosanat
Tero Kurenmaa
Valvottavien taloudellinen tila ja riskit
Arttu Kiviniemi
Katsaus valvottavien taloudelliseen asemaan ja keskeisiin riskeihin nopeasti muuttuvassa toimintaympäristössä.
Pankkipalveluiden saatavuus – Finanssivalvonnan selvitykset 2025
Virva Walo
Katsaus Finanssivalvonnassa tehtyihin pankkipalveluiden saatavuutta koskeviin selvityksiin.
Ajankohtaista sijoitushuijauksista
Marko Hovi
Sijoitushuijausten ja niiden yritysten määrä on kasvanut merkittävästi viimeisen vuoden aikana sekä Suomessa että kansainvälisesti.
Esitysten kesto on yhteensä noin 50 minuuttia, jonka jälkeen vastaamme kysymyksiin ja median edustajilla on mahdollista tehdä haastatteluita. Voit osallistua tilaisuuteen joko paikan päällä tai webinaarina.
Ilmoittautuminen:
Ilmoittauduthan etukäteen tämän linkin kautta 15.9. klo 10 mennessä. Varaudu esittämään henkilöllisyystodistuksesi tilaisuuteen saapuessasi.
Lisätietoja:
Palvelemme toimittajia Finanssivalvonnan mediapäivystyksessä arkisin klo 9–16, puh. 09 183 5030.
Tervetuloa!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mediapäivystys
palvelee toimittajia arkisin kello 9–16, paitsi kiirastorstaina ja uudenvuodenaattona kello 9–13
Finanssivalvonta on rahoitus- ja vakuutusvalvontaviranomainen, jonka valvottavia ovat muun muassa pankit, vakuutus- ja eläkeyhtiöt sekä muut vakuutusalalla toimivat, sijoituspalveluyritykset, rahastoyhtiöt ja pörssi. Edistämme finanssimarkkinoiden vakautta ja luottamusta sekä asiakkaiden, sijoittajien ja vakuutettujen suojaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssivalvonta
Finansinspektionen varnar för ökade investeringsbedrägerier15.9.2025 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
Investeringsbedrägerierna och bedrägeriförsöken har ökat betydligt i antal under det senaste året både i Finland och globalt. Finansinspektionen uppmanar investerarna till försiktighet framför allt med oombedda investeringserbjudanden och investeringstips. Utnyttjandet av sociala medier för investeringsbedrägerier har ökat betydligt.
Finanssivalvonta varoittaa lisääntyneistä sijoitushuijauksista15.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Sijoitushuijausten ja niiden yritysten määrä on kasvanut merkittävästi viimeisen vuoden aikana sekä Suomessa että kansainvälisesti. Finanssivalvonta kehottaa sijoittajia varovaisuuteen erityisesti, jos heitä lähestytään odottamattomilla sijoitustarjouksilla tai -vinkeillä. Sosiaalisen median hyödyntäminen sijoitushuijauksissa on lisääntynyt merkittävästi.
FIN-FSA warns of rising investment scams15.9.2025 13:00:00 EEST | Press release
The number of investment scams and their attempts has increased significantly in the last year, both in Finland and internationally. The FIN-FSA urges investors to be careful, particularly if they are approached with unsolicited investment offers or tips. The use of social media in investment scams has risen significantly.
Den finansiella sektorn har klarat av utmaningarna med den föränderliga omvärlden väl – särskilt fokus ska läggas på att bekämpa bedrägerier15.9.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Det finns optimism i den finländska ekonomin trots svårigheterna: näringslivets förtroende har stärkts och konsumenternas aktivitet på bostadsmarknaden har ökat. Kapitaltäckningen i banksektorn var fortsatt stark under första halvåret, liksom solvensen inom pensions- och försäkringssektorn. Den inhemska fondsektorn återhämtade sig från det föränderliga marknadsläget under våren, och i juni hade fondkapitalen nästan stigit tillbaka till den rekordnivå som rått i början av året. Situationen för öppna fastighetsfonder var dock alltjämt besvärlig. De finansiella aktörerna har klarat av utmaningarna med den föränderliga omvärlden väl, men sektorn måste lägga särskilt fokus på att bekämpa bedrägerier.
Finanssisektori on kestänyt hyvin epävakaan toimintaympäristön haasteet – erityistä huomiota kiinnitettävä huijausten estämiseen15.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Suomen taloudessa on vaikeuksista huolimatta toiveikkuutta: elinkeinoelämän luottamus on kohentunut ja kuluttajien aktiivisuus asuntomarkkinoilla lisääntynyt. Vuoden ensimmäisellä puolikkaalla pankkisektorin vakavaraisuus säilyi edelleen vahvana. Myös eläke- ja vakuutussektorilla vakavaraisuus on edelleen vahva. Kotimainen rahastosektori palautui kevään epävakaasta markkinatilanteesta, ja kesäkuussa rahastopääomat olivat palanneet lähes alkuvuoden ennätystasolleen. Avointen kiinteistörahastojen tilanne jatkui kuitenkin vaikeana. Finanssisektorin toimijat ovat kestäneet hyvin epävakaan toimintaympäristön haasteet, mutta sektorin on kiinnitettävä erityistä huomiota huijausten estämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme