Yli 5000 hakijaa TAMKiin korkeakoulujen syksyn yhteishaussa
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Tampereen ammattikorkeakoulun hakukohteisiin tuli 5012 hakemusta. Tammikuussa alkaviin opintoihin on yhteensä 680 aloituspaikkaa.

Syksyn yhteishaussa Tampereen ammattikorkeakoululla oli tarjolla 13 AMK-hakukohdetta ja 10 hakukohdetta YAMK-ohjelmiin. Aloituspaikkoja on yhteensä 680, joista 542 on AMK-ohjelmien aloituspaikkoja ja 138 YAMK-ohjelmien aloituspaikkoja.
AMK-hakukohteista suosituin hakijoiden keskuudessa oli liiketalouden oikeustradenomin tutkinto-ohjelma, johon tuli yhteensä 993 hakemusta. Toiseksi suosituimpana hakukohteena oli liiketalouden talouden tutkinto-ohjelman monimuotototeutus, johon saimme 982 hakemusta.
YAMK-hakukohteiden puolella suosituin hakukohde oli talous ja johtaminen julkishallinnossa, johon hakemuksia tuli yhteensä 179. Toiseksi suosituin hakukohde oli dataosaamisen ja tekoälyn tradenomin tutkinto, johon tuli 82 hakemusta.
Valintakoetilaisuuksia järjestetään ammattikorkeakouluissa 27.–29.10.2025. TAMKin pääkampuksella järjestetään noina päivinä kolme koetilaisuutta ja tarjotaan paikkoja yhteensä 1844 kokeentekijälle. Osalla tutkinto-ohjelmista valinta perustuu AMK-valintakokeen sijasta ennakkotehtävään, haastatteluun tai valintakurssiin.
Opiskelijavalintojen tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 20.11.2025, ja valittujen hakijoiden tulee ottaa opiskelupaikka vastaan viimeistään 27.11.2025. Varasijalta voi tulla valituksi vielä 8.12. asti. Opinnot alkavat tammikuussa 2026.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Leena LuomaHakemisen palveluiden päällikköTampereen ammattikorkeakoulu
Puh:+358 50 306 1244leema.luoma@tuni.fiLinkit
Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Elämystalouden ilmiöitä -seminaari linjasi suuntaviivoja elämystalouden tulevaisuuteen11.9.2025 12:48:14 EEST | Tiedote
Elämystalouden nykytilaa ja tulevaisuutta pohdittiin 2.9.2025 Tampereen ammattikorkeakoululla järjestetyssä seminaarissa. Mukana oli laaja joukko alan asiantuntijoita: tutkijoita ja opettajia Tampereen korkeakouluyhteisöstä, edustajia alan kärkiyrityksistä sekä TAMKin uuden elämystalouden ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon opiskelijoiden monialainen joukko.
TAMK ja Tampereen yliopisto aloittavat tohtorikoulutusyhteistyön10.9.2025 07:57:15 EEST | Tiedote
Suomessa on todettu tarve lisätä ja tehostaa tutkijakoulutusta osaavan työvoiman saatavuuden varmistamiseksi. Tampereen ammattikorkeakoulun ja Tampereen yliopiston tohtorikoulutusyhteistyö vahvistaa molempien organisaatioiden tutkimusosaamista, edistää niiden tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintaa (TKI) ja tukee monipuolisen rahoituksen hankkimista.
Tampereen ammattikorkeakoulun uudet opiskelijat on valittu7.7.2025 09:08:27 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun syksyllä alkaviin koulutuksiin valittiin lähes 3000 opiskelijaa. Opiskelijoita on kevään aikana valittu monessa eri haussa. Seuraava hakumahdollisuus avautuu syksyllä.
Hukkakahvista painoväriä: suomalaisinnovaatio uudistaa pakkauspainatusta23.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kahvista painoväriä! Suomalaiskumppaneiden yhteistyö on johtanut uuteen innovaatioon, jossa paahdetun kahvin sivuvirroista tuotettua bioväriä on hyödynnetty kuitupohjaisten pakkausten fleksopainatuksessa.
Traumainformoitu työote opettaa kohtaamaan ihmisen ihmisenä8.5.2025 12:57:10 EEST | Tiedote
Traumainformoidun työotteen koulutuksessa opetellaan luomaan turvaa ja luottamusta sosiaali- ja terveysalan asiakas- ja työyhteisösuhteisiin. Sen sijaan, että keskityttäisiin trauman hoitoon, asiakkaalle annetaan tilaa tutkia, miten koettu trauma näyttäytyy senhetkisessä elämässä. ESR+-rahoitteisen Traumainformoitu työote -hankkeen tavoitteena on kehittää koulutusmalli, jonka sisältöjä on pilotoitu syksyllä 2024 ja keväällä 2025 koulutuskokonaisuuksissa neljän hyvinvointialueen työntekijöille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme