Minja Koskela: Metsäteollisuuden on uudistuttava kiireesti vastaamaan aikamme haasteisiin
Vasemmistoliiton puheenjohtajan Minja Koskelan mukaan keskustelu suomalaisesta metsäteollisuudesta ja sen tuloksen romahtamisesta on taantunutta, sillä siinä ei lainkaan huomioida laajamittaisempaa tarvetta metsäteollisuuden uudistumiselle.

– Tulevaisuuden metsäteollisuutta ei rakenneta sellun varaan. Jo nyt puuntuotannollinen kestävyys ylitetään osassa Suomea, ekologisesta kestävyydestä puhumattakaan. Tällä hetkellä metsäteollisuus itse rapauttaa omia pidemmän tähtäimen toimintaedellytyksiään, Koskela sanoo.
Koskelan mielestä metsäteollisuuden jalostusasteen nostaminen on välttämätöntä. Kun metsäteollisuusyhtiöt etsivät korvaajaa hävinneille paperi- ja kartonkimarkkinoilleen, niiden tulisi kääntää katse uusiin teknologioihin ja toimintamalleihin, jotka huomioivat paremmin ekologiset reunaehdot ja tuovat samalla suurempaa arvonlisää talouteen.
– Esimerkiksi ligniinistä valmistettavat vaihtoehtoiset akkumateriaalit ovat yksi tällainen korkeamman jalostusasteen puupohjainen tuote, jossa on paljon potentiaalia. Puupohjaisena tuotteena ligniinikään ei ole täysin ongelmatonta, mutta se on yksi keino nostaa jalostusastetta. Tällä hetkellä ligniini lähinnä poltetaan metsäteollisuuden omaan energiakäyttöön, Koskela sanoo.
Koskela huomauttaa, että panostukset päästövähennyksiin valuvat tällä hetkellä hukkaan metsien tehottoman ja päästöintensiivisen talouskäytön takia. Samalla luonnon monimuotoisuus kärsii - esimerkiksi Suomen yleisimpien lintulajien määrä on viimeisen kuuden vuoden aikana vähentynyt merkittävästi.
– Hallituksen päätös nostaa metsähallituksen tuloutustavoitetta on täysin vastuuton, sillä se saattaa hyvinkin johtaa hakkuiden kasvattamiseen, hallituksen monien muiden hakkuisiin kannustavien päätösten ohella. Milloin Suomessa oikein herätään suomalaisen metsänhoidon kestämättömyyteen, Koskela kysyy.
Yhteyshenkilöt
Minja Koskelakansanedustaja, vasemmistoliiton puheenjohtaja
Puh:050 549 9632minja.koskela@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Minja Koskela: Mistä osaajat, Orpo ja Purra? Lisää panostuksia ammatilliseen koulutukseen13.9.2025 10:01:00 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii ammatillisen koulutuksen leikkausten perumista ja panostuksia opetuksen laadun parantamiseksi. Koskela vierailee tänään lauantaina 13.9. Tampereella. Hän on tavattavissa Hervannan torilla klo 15.00–15.30 ja klo 18.00 alkaen ravintola Artturi9:ssä.
Veronika Honkasalo: Suomen ei tule tehdä puolustushankintoja maista, jotka polkevat ihmisoikeuksia10.9.2025 17:00:00 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo arvostelee sitä, miten satojen miljoonien eurojen puolustustarvikehankintoja voidaan tehdä ilman avointa poliittista keskustelua ja ihmisoikeusarviointia.
Lohikoski: Global Sumud Flotilla -laivueeseen tehdyt drooni-iskut tutkittava10.9.2025 14:37:03 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Pia Lohikoski vetosi tänään All eyes on Gaza -mielenosoituksen osallistujille pitämässään puheessa ulkoministeri Elina Valtoseen, jotta Suomi vaatisi Global Sumud Flotilla -laivueeseen tehtyjen drooni-iskujen perusteellista tutkintaa. Lisäksi Lohikoski vaati Suomea kannattamaan Euroopan komission tulevia esityksiä pakotteiksi Israelille.
Koskela: Suomen on tuettava Israelin vastaisia EU-pakotteita ensimmäisten joukossa10.9.2025 11:35:14 EEST | Tiedote
Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen esitteli tänään uusia toimenpiteitä vastauksena Israelin toimille Gazassa ja Länsirannalla. Vasemmistoliiton puheenjohtaja, kansanedustaja Minja Koskela vaatii, että Suomi sitoutuu aikailematta hyväksymään komission esittämät toimet.
Kivelä: Hallituksen tulee vaatia Global Sumud Flotilla -laivueeseen tiettävästi kohdistuneiden drooni-iskujen tutkintaa10.9.2025 11:27:06 EEST | Tiedote
Global Sumud Flotilla -avustuslaivueen järjestäjät ovat raportoineet, kuinka viimeisen kahden päivän aikana kaksi laivueen aluksista on joutunut drooni-iskujen kohteeksi Tunisian aluevesillä. Vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelä jätti eduskunnalle kirjallisen kysymyksen, jossa kysyy aikooko hallitus vaatia iskujen tutkimista ja tekijöiden vastuuseen asettamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme