Kela on purkanut opintotuen hakemusten ruuhkan – opiskelijat saavat päätökset tavoiteajassa
16.9.2025 08:54:27 EEST | Kela/FPA | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi).
Kelaan saapui kesän aikana paljon asumislisähakemuksia opiskelijoiden asumisen tuen muutoksen takia. Opiskelijat saavat nyt tukensa tavoiteajan puitteissa.
Opintotuen ja asumislisän hakemusten käsittelyajat olivat kesällä Kelassa tavanomaista pidemmät. Pidentyneiden käsittelyaikojen vuoksi osa opiskelijoista ei saanut elokuulle tai syyskuulle hakemaansa opintotukea tai asumislisää ajoissa.
Ruuhka on nyt purettu ja opiskelijat saavat päätöksensä tavoiteajassa.
Kela pahoittelee, että kaikki opiskelijat eivät saaneet ruuhkan aikana tukeaan ajoissa. Kelan Opintoetuuksien ratkaisukeskuksen päällikön Marianne Schauman-Lindbergin mukaan opiskelijat ovat toimineet asumisen tuen muutoksessa mallikkaasti ja osanneet hakea tukea oikein.
– Kiitämme opiskelijoita kärsivällisyydestä poikkeuksellisessa tilanteessa.
Kela on asettanut opintotuen hakemusten käsittelylle 14 vuorokauden tavoiteajan. Korkeakouluopiskelijoiden hakemukset saadaan käsiteltyä nyt tässä ajassa. Toisen asteen opintotukihakemukset on saatu käsiteltyä tavoiteajassa jo elokuusta lähtien.
Opiskelija voi seurata oman hakemuksensa tilannetta OmaKelassa. Opintotuen ja asumislisän päätöksen näkee myös OmaKelasta.
Lisätietoja asiakkaille
Tiedote 8.8.2025: Kela purkaa opintotukihakemusten ruuhkaa
Tiedote 30.7.2025: Opintotuen käsittelyssä ruuhkaa – päätöstä ja tukea voi joutua odottamaan
Yhteyshenkilöt
Marianne Schauman-Lindbergratkaisukeskuksen päällikköKela
Puh:040 570 8737etunimi.sukunimi@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Kutsu: Aamu Kelassa 20.5.2026: Maailmanjärjestys muuttuu: millaisiin digiratkaisuihin Suomi nojaa?30.4.2026 12:43:55 EEST | Tiedote
Aamu Kelassa -tilaisuudessa keskustellaan siitä, miten Suomi turvaa ihmisten palvelut yhä epävakaammassa maailmassa.
Ändringarna i den sociala tryggheten och produktivitetsprogrammet präglade år 2025 hos FPA29.4.2026 15:23:18 EEST | Pressmeddelande
År 2025 verkställde FPA omfattande ändringar i den sociala tryggheten och skärpte samtidigt sitt produktivitetsprogram. FPA betalade sammanlagt 17,5 miljarder euro i förmåner, vilket framgår av FPA:s verksamhetsberättelse och bokslut.
Sosiaaliturvan muutokset ja tuottavuusohjelma leimasivat Kelan vuotta 202529.4.2026 15:23:18 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kela toimeenpani vuonna 2025 laajoja sosiaaliturvan muutoksia ja kiristi samanaikaisesti omaa tuottavuusohjelmaansa. Kela maksoi etuuksia yhteensä 17,5 miljardia euroa, kerrotaan Kelan toimintakertomuksessa ja tilinpäätöksessä.
Työ- ja toimintakyvyn mittareiden käyttö edistäisi Kelan asiakkaiden yhdenvertaisuutta29.4.2026 10:52:04 EEST | Tiedote
Työ- ja toimintakyvyn arviointia on tarve kehittää Kelan asiakkaiden yhdenvertaisuuden edistämiseksi. Toimintakykymittareiden käyttöä tulisi helpottaa terveydenhuollossa ja vakuutuslääketieteessä teknologian avulla. Näin totesi sosiaalilääketieteellinen neuvottelukunta kokouksessaan 27.4.2026.
Kelan johtajaksi 46 hakijaa28.4.2026 14:01:55 EEST | Tiedote
Kelan johtajaksi haki määräaikaan mennessä 46 henkilöä. Haku päättyi 28.4.2026 klo 12.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme