Yhä useampi suomalainen sijoittaa pörssiosakkeisiin tai sijoitusrahastoihin
17.9.2025 08:01:05 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Pörssiosakkeita tai sijoitusrahastoja omisti viime vuoden lopussa jo runsaat 2 miljoonaa suomalaista. Tämä oli vajaat 37 % henkilöistä. Sijoittaminen osakkeisiin tai rahastoihin on lisääntynyt huomattavasti kymmenen vuoden aikana, sillä vielä vuonna 2013 omistajia oli noin neljännes.
Sijoitusrahastot olivat edelleen selvästi suositumpia sijoituskohteita kuin pörssiosakkeet: sijoitusrahastoja omisti noin 30 % ja pörssiosakkeita vajaat 17 % henkilöistä. Tiedot selviävät Tilastokeskuksen kotitalouksien varallisuus -tilastosta.
”Sijoitusrahastoja omistavien osuus kasvoi edelleen, kuten se on tehnyt joka vuosi viimeisen kymmenen vuoden aikana”, sanoo Tilastokeskuksen erikoistutkija Veli-Matti Törmälehto.
”Innokkaimpia sijoittajia olivat 35–44-vuotiaat, jotka omistivat muita useammin myös sijoitusrahastoja. Pörssiosakkeita suoraan omistavien osuus puolestaan kasvoi iän myötä ja oli suurimmillaan 75-vuotiailla ja sitä vanhemmilla.”
Osakesäästötilin suosio oli sen sijaan suurinta nuoremmissa ikäryhmissä. Liki kymmenellä prosentilla 25–34-vuotiaista oli arvoa osakesäästötilillä vuoden 2024 lopussa.
Neljäsosalla omistajista sijoitusrahastojen tai pörssiosakkeiden arvo oli alle 1 150 euroa ja neljäsosalla yli 23 000 euroa. Kun tarkastellaan suurimpia sijoituksia, ylimpään viiteen prosenttiin ylsi, jos omistusten arvo oli yli 142 600 euroa.
Miehillä useammin suuria sijoituksia
“Miesten ja naisten sijoituskohteissa on eroja. Sijoitusrahastoja molemmat omistivat lähes yhtä usein. Sen sijaan pörssiosakesijoittajista enemmistö on yhä miehiä”, Törmälehto kertoo.
Sijoitusrahastoja omisti viime vuoden lopussa runsaat 30 % miehistä ja 30 % naisista. Pörssiosakkeita omisti viidennes miehistä, naisista noin 13 %. Myös osakesäästötilin käytössä miehet olivat naisia aktiivisempia. Miehistä 6,5 %:lla oli arvoa osakesäästötilillä. Naisilla vastaava osuus oli vajaat 3 %.
Miehillä oli naisia useammin suuria sijoituksia, mikä näkyy sijoitusten keskiarvossa. Miehillä pörssiosakkeiden ja sijoitusrahastojen keskimääräinen arvo oli 51 200 euroa, kun naisilla keskimääräinen arvo oli 30 700 euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veli-Matti TörmälehtoErikoistutkijaTilastokeskus
Puh:029 551 3680veli-matti.tormalehto@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Poikien elinajanodote nousi ensimmäistä kertaa Suomessa 80 vuoteen22.9.2026 08:03:13 EEST | Tiedote
Vastasyntyneiden poikien elinajanodote saavutti elokuussa merkittävän rajan, kun se nousi 80 vuoteen. Sukupuolten välinen ero elinajanodotteessa on Suomessa nyt alle viisi vuotta.
Odotetusta käänteestä merkkejä: Työllisten määrä nousi ja työttömien laski hieman22.9.2026 08:02:03 EEST | Tiedote
15–74-vuotiaita työllisiä oli elokuussa 34 000 enemmän kuin vuosi sitten, kun taas samanikäisten työttömien määrä laski 5 000:lla. Työttömyysasteen trendiluku oli elokuun tietojen perusteella 10,1 %.
Talous kasvaa, mutta kotitaloudet yhä varovaisia: Velkaantumisaste jatkaa laskuaan18.9.2026 08:03:00 EEST | Tiedote
Kotitalouksien säästäminen pysyi tavanomaista korkeammalla tasolla ja velkaantumisaste laski edelleen vuoden toisella neljänneksellä. Velkaantumisaste on laskenut jo vuodesta 2022 lähtien.
Puolella aikuisista pankkitalletuksia enintään 5 000 euroa17.9.2026 08:01:21 EEST | Tiedote
Suomalaisten aikuisten pankkitalletusten mediaani oli viime vuonna hieman alle 5 000 euroa. Tämä tarkoittaa, että puolella aikuisväestöstä talletuksia oli tätä vähemmän ja puolella enemmän.
Konkurssiuhan alla olevien työpaikkojen määrä kasvoi selvästi elokuussa15.9.2026 08:02:03 EEST | Tiedote
Konkurssihakemusten määrä kasvoi elokuussa edelleen vuodentakaisesta. Konkursseja pantiin vireille 296 eli 22 enemmän kuin vuotta aiemmin. Henkilötyövuosien määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä oli jopa 54 % viime vuoden elokuuta suurempi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme