Vihreiden Forsgrén: Vastaamon tietomurron kaltaisia joukkouhreja suojeltava – lakimuutos välttämätön
17.9.2025 14:45:37 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Eduskunnan käsitellään tänään Bella Forsgrénin, Karoliina Partasen ja Elisa Gebhardin käynnistämä lakialoite rikosten uhrien aseman parantamiseksi tapauksissa, joissa rikos on kohdistunut suureen, vähintään 20 henkilön ihmisjoukkoon samanaikaisesti. Tällä lakialoitteella on jo yli 110 kansanedustajan tuki läpi puoluekentän.

”Suomen lainsäädännössä on vakava puute tapauksissa, joissa rikoksen uhrina on suuri määrä ihmisiä samanaikaisesti. Vastaamon järkyttävä tietomurtotapaus osoitti tämän hyvin kylmäävällä tavalla, ja ihmiset jäivät oman onnensa nojaan oikeutta hakiessaan”, Forsgrén huomauttaa.
Aloitteen avulla halutaan parantaa uhrien oikeuksien toteutumista yhteisen rikosuhriavustajan avulla, joka edustaisi uhreja rikosasian esitutkinnassa sekä oikeuskäsittelyssä ja voisi esittää korvaushakemuksia ja huolehtia korvausten perimisestä. Rikosuhriavustajan määräisi tuomioistuin esitutkintaviranomaisen hakemuksesta, mutta yhteinen avustaja ei kuitenkaan rajaisi yksittäisten uhrien oikeutta esittää vaatimuksia itsenäisesti, vaan olisi tarjolla yhteistä prosessia haluaville.
”On kohtuuton vaatimus joukkorikoksen uhreille, että heillä tulisi olla valmiudet vastata tilanteeseen itsekseen. Tämän lisäksi yksittäiset prosessit kuormittavat oikeusjärjestelmäämme huomattavasti, mikä heikentää rikosten uhrien oikeusturvaa entisestään, kun käsittelyt viivästyvät ruuhkien vuoksi. Vastaamon tapauksessa uhreja oli yli 33 000. Oikeusjärjestelmämme ei ole suunniteltu vastaamaan tällaiseen määrään yhtäaikaisia prosesseja, vaikka on jokaisen uhrin yhtäläinen oikeus hakea heille kuuluvia korvauksia”, Forsgrén muistuttaa.
Koska henkilötietoja kerätään jatkuvasti eri tahojen toimesta, Vastaamon tietomurtotapaus tuskin jää ainoaksi kaltaisekseen. Vastaamo-tapauksessa Syyttäjälaitos on ilmoittanut, että uhrien poikkeuksellisen suuren määrän vuoksi syyttäjän ei ole mahdollista ajaa rikoksen asianomistajien yksilöllisiä korvausvaatimuksia.
“Meillä on poliitikkoina vastuu suojella Suomen kansalaisia ja varmistaa, että rikoksen uhreilla on todellinen mahdollisuus vaatia ja saada korvauksia heihin kohdistuneesta rikoksesta. Näin ei nyt ole. Nyt on aika varmistaa, etteivät joukkorikoksen uhrit jää enää koskaan yksin”, Forsgrén vaatii. ”Lakimuutos on välttämätön.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Bella ForsgrénKansanedustaja
Puh:09 432 3114bella.forsgren@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Virta vetoaa SDP:hen: Ihmisoikeuksien puolustajia tarvitaan nyt vastapainoksi Orpon hallituksen linjattomuudelle21.9.2026 19:09:30 EEST | Tiedote
Vasemmistoliitto on ilmoittanut tukevansa Vihreiden esittämää epäluottamusta puolustusministeri Antti Häkkäselle tämän Israel-vierailun vuoksi. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kutsuu nyt myös SDP:tä mukaan rintamaan.
Vihreiden Diarra hallituksen aborttimaksuista: ”Naisten oikeuksilla ei ole tälle hallitukselle mitään arvoa”21.9.2026 13:08:34 EEST | Tiedote
Hallitus on antamassa eduskunnalle esityksen terveydenhuollon asiakasmaksujen korotuksista. Esitys vapauttaa raskauteen liityviä toimenpidemaksuja, mutta mediatietojen mukaan omasta pyynnöstä tehtäviin abortteihin voisi liittyä noin 257 euron maksu. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra vaatii hallitusta luopumaan aborttimaksusta.
Vihreiden Hyrkkö: Talouden ennustaminen on kuin ennustaisi teelehdistä tulevaisuutta, jos ympäristökriisien vaikutuksia ei tunnisteta21.9.2026 11:08:54 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kritisoi valtiovarainministeriön ennusteita niiden kyvyttömyydestä tunnistaa ympäristökriisien väistämätön vaikutus myös talouden kehittymiseen.
Virta: Ministeri Häkkäsen Israel-matka on epäluottamustason kysymys19.9.2026 17:06:25 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii hallitukselta vastausta siihen, onko se linjannut puolustusministeri Antti Häkkäsen tapaamisesta Israelin puolustusministeri Israel Katzin kanssa. Myös Vihreiden Atte Harjanne on tänään aiemmin tiedotteella kritisoinut Häkkäsen päätöstä voimakkaasti.
Vihreiden Harjanne kritisoi puolustusministeri Häkkäsen Israel-vierailua: "Kuka tämän maan Israel-politiikkaa johtaa?"19.9.2026 11:03:25 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto tiedotti puolustusministeri Häkkäsen vierailleen Lähi-Idässä 13.-18.9. Osana matkaa ministeri tapasi Israelin puolustusministeri Israel Katzin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme