Vaasan kaupunki - Vasa stad

Inbjudan och meddelande: Samtida illustrationskonst från Finland och pärlor från den egna samlingen i Tikanojas konsthem - Presskonferens fre 26.9 kl. 10

Jaa
Satu Kettunen: Mörköjuhlat (Monsterfest), 2019, digitalt kollage och  blandteknik.
Satu Kettunen: Mörköjuhlat (Monsterfest), 2019, digitalt kollage och blandteknik.

INBJUDAN TILL EN PRESSKONFERENS INFÖR UTSTÄLLNINGAR 

Välkommen till en presskonferens inför två nya utställningar fredag 26.9.2025 kl. 10 i Tikanojas konsthem, adr. Hovrättsesplanaden 4, 65100 Vasa. Presskonferensen inleds på museets första våning.  

Kl. 10–10.30 Samlingsutställningen Stilla dagar, glödande färger 

Auli Jämsänen, chef för Vasas museisamlingar, och amanuens Simon Holm presenterar samlingsutställningen på första våningen. 

Kl. 10.30–11 Jag är inte rädd – finländska samtida illustratörer 

Utställningen presenteras av Satu Kettunen, Juliana Hyrri, Saara Obele och Janna Lindfors tillsammans med Noora Lehtovuori, som är amanuens vid Vasas museer och har kuraterat utställningen.  

En öppen vernissage för utställningarna ordnas fredag 26.9 kl. 17–20.  
Stilla dagar, glödande färger visas i Tikanojas konsthem tillsvidare från och med 27.9.2025. Jag är inte rädd – finländska samtida illustratörer visas i Tikanojas konsthem 27.9.2025–23.5.2026. 

Intervjumöjligheter: 

Det är möjligt att komma överens om intervjuer även före presskonferensen. Representanter för medierna kan boka en separat tid för att bekanta sig med utställningen om de önskar.   

Informationsbilder: 

Samling: https://kuvapankki.vaasa.fi/s/o/BuZGGd5WVfOxujbR 

Jag är inte rädd: https://kuvapankki.vaasa.fi/s/o/Ar3O1onM0cGFijQ2/Nsd4uV969PeUX4Mc  

Mer information: 

Samlingschef Auli Jämsänen, Vasas museer, tfn 040 764 4125, auli.jamsanen@vasa.fi 
Amanuens Noora Lehtovuori, Vasas museer, tfn 040 587 7363, noora.lehtovuori@vasa.fi  

MEDDELANDE 

Samtida illustrationskonst från Finland och pärlor från den egna samlingen i Tikanojas konsthem 

Tikanojas konsthem öppnas för höstsäsongen med två nya utställningar efter en omfattande renovering. Från och med 27.9.2025 kan man på museet se samtida illustrationskonst från Finland samt mästerverk från samlingen i Tikanojas konsthem. 

Utställningen Stilla dagar, glödande färger som öppnas på första våningen i Tikanojas konsthem bjuder på godbitar ur samlingen av Frithjof Tikanoja (1877–1964), kommerseråd från Vasa. Samlingen omfattar dryga tusen konstverk, böcker och en rad antikviteter.  

Intresset för litteratur, musik och teater var en del av Tikanojas liv redan från unga år. Hans intresse för bildkonst väcktes på 1910-talet och på 1920-talet köpte han en rad verk av internationella modernister, varvid värdet av samlingen höjdes till en ny nivå. Förutom de verk som representerade inhemsk och äldre utländsk konst hade samlingen nu banbrytande verk av Henri Matisse, Paul Gauguin och Maurice de Vlaminck. Dessa verk visas även i den nya utställningen. 

Av de finländska konstnärerna i samlingen visar utställningen verk av bland annat Tyko Sallinen, William Lönnberg, Ilmari Vuori, Arvi Mäenpää och Eemu Myntti. I utställningen finns även en del föremål som har tillhört Frithjof Tikanoja. Stilla dagar, glödande färger visas i Tikanojas konsthem tillsvidare från och med 27.9.2025. 

Konststödjare och -vän 

Genom äktenskapet med Ruusa Myntti skapade Tikanoja en bestående relation till bildkonstnärskretsarna. Ruusas bror, konstmålaren Eemu Myntti, presenterade Tikanoja för sina konstnärsbekanta, och det fanns även andra konstnärer i familjekretsen: Ruusas syster Lyyli Myntti och hennes man, arkitekten Matti Visanti

Därtill stödde Tikanoja samtida konstnärer och hade nära kontakt med dem genom familjen.  Med hjälp av Frithjof Tikanoja levde och arbetade Eemu Myntti långa perioder i södra Frankrike, där han målade landskap och porträtt. 

Liv bland konst 

Tikanojas hem var beläget i Vasa centrum, men de långa somrarna tillbringades på villan vid kusten, där kommerserådet skötte sin stora trädgård. På gården till villan välkomnades gästerna av Tikanojas första betydande konstanskaffning. Motivet för skulptören Elias Ilkkas skulptur Trollet och jungfrun härstammar från Aleksis Kivis roman Sju bröder. Tikanoja skänkte skulpturen till Vasa stad år 1959 och numera kan man ta del av den i Tiklasparken i Vöråstan. 

År 1951 skänkte Tikanoja sin samling till Vasa stad, och samma år öppnades Tikanojas konsthem. Museet är inget traditionellt hemmuseum utan en plats dit vem som helst kan komma och ”stilla sin skönhetstörst”. En omfattande fasad- och takrenovering har utförts och inomhuslokalerna har iståndsatts för den värdefulla byggnaden under sommaren 2025. 

Jag är inte rädd undersöker barns och ungas världar genom illustrationskonst 

Jag är inte rädd – finländska samtida illustratörer, som öppnas i Tikanojas konsthem, presenterar sex meriterade konstnärer. I utställningen ses kända och prisbelönta barnboksillustratörer: Satu Kettunen (f. 1979) och Jenny Lucander (f. 1975) samt samhällskritikern och serietecknaren Riina Tanskanen (f. 1998), som är den yngsta kvinnan i Finland som har mottagit statens pris. Utöver dem presenterar utställningen bildkonstnären Juliana Hyrri (f. 1989) från seriekonst- och animationsfältet samt illustratören och den grafiska formgivaren Saara Obele (f. 1984). I utställningen visas också bildkonstnären Janna Lindfors (f. 1998) animation som en rumslig tältinstallation.  

Utställningen bjuder in till att undersöka barns och ungas världar genom illustrationskonst. Den handlar om att växa upp till människa och modet att möta rädslor. Verken hämtar sitt tema ur vardagen och den sagolika stämningen, men även ur aktuella samhälleliga teman. 

Mångformig illustrationskonst 

I illustratören och bilderboksförfattaren Satu Kettunens collageteknik förenas akvarell, teckning och pappersurklipp digitalt. Mörköjuhlat (2019) (Monsterfest) som visas i utställningen behandlar barnets rädslor i magiska, flerskiktade bilder. Illustratören och grafiska formgivaren Jenny Lucander använder blyertspenna, gouache, färgpennor och vattenfärger som grund för sin illustration och finslipar bilderna digitalt till collageliknande helheter. Lucanders Fakta om pappor (2021) undersöker faderskapets roll. 

Bildkonstnären, illustratören och prisbelönta serieskaparen Juliana Hyrri arbetar med målning, samtida seriekonst och rumsliga verk. Hennes verk Lellikki (Gullegris) föreställer barndom, ensamhet och mobbning i nyanser av ironi och hopp. Bildkonstnären och serietecknaren Riina Tanskanen är känd för sitt projekt Tympeät tytöt (Tjuriga tjejer) som går på djupet med ojämlikhet, sexism och tjejkulturens fenomen och bygger på den feministiska DIY-seriens tradition. 

Illustratören och mönsterdesignern Saara Obele utnyttjar digitalt, målande uttryck. Hon har illustrerat verket Poika ja hame (2021) (Pojke och kjol), som är skriven av den vasabördiga Jani Toivola. I verket stöder färgerna berättelsen om mod och självacceptans. Bildkonstnären Janna Lindfors förenar animation, installation och teckning. Verket När natten faller på (2022/2025) utgörs av en tältinstallation med en animation baserad på kolteckningar. Animationen behandlar ett djurs död och de känslomässiga band som är anknutna till minnena. 

Den omfattande utställningen kan ses 27.9.2025–23.5.2026 på två våningar i Tikanojas konsthem och presenterar illustrationskonstens mångfald från teckningar och collageteknik till digitala verk, animationer och installationer. Utställningen har producerats av Vasas museer och kurerats av amanuens Noora Lehtovuori. Genomförandet stöds av Museiverket och Svenska kulturfonden. 

Monsterverkstäder som kompletterande program för utställningen 

Utställningens målgrupp har beaktats med ett omfattande kompletterande program. Satu Kettunen har lett Monsterverkstäder i anknytning till verket Mörköjuhlat (Monsterfest) i Vasa stads förskolor i maj 2025. I utställningslokalen ser vi en tredimensionell installation av detta med monsterfigurer skapade av barn. Även språklig tillgänglighet har förbättrats i utställningens konstverk. I det kompletterande materialet som har producerats för utställningen erbjuder vi eleverna i åk 7–9 möjlighet att mer djupgående ta del av processen med att skapa serier med hjälp av Juliana Hyrris och Riina Tanskanens verk. 

I samband med utställningen ordnas också ett Monsterverkstad som riktas till barn i förskoleåldern och där barnen får arbeta med rädslor och fantasi under ledning av illustratören Satu Kettunen 25.10. Därtill ordnas i höst en konstnärträff med Jenny Lucander lördag 18.10 på svenska. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Samlingschef Auli Jämsänen, Vasas museer, tfn 040 764 4125, auli.jamsanen@vasa.fi
Amanuens Noora Lehtovuori, Vasas museer, tfn 040 587 7363, noora.lehtovuori@vasa.fi

Kuvat

Henri Matisse: Sculpture et vase de lierre, 1916–1917, olja på duk, foto: Mikko Lehtimäki
Henri Matisse: Sculpture et vase de lierre, 1916–1917, olja på duk, foto: Mikko Lehtimäki
Lataa
Sophie Jobert: Feststämning, Spirit of Festivity, 1857.
Sophie Jobert: Feststämning, Spirit of Festivity, 1857.
Lataa
Satu Kettunen: Mörköjuhlat (Monsterfest), 2019, digitalt kollage och  blandteknik.
Satu Kettunen: Mörköjuhlat (Monsterfest), 2019, digitalt kollage och blandteknik.
Lataa
Janna Lindfors: När natten faller (2022), stillbild från stopmotion animation.
Janna Lindfors: När natten faller (2022), stillbild från stopmotion animation.
Lataa
Jenny Lucander: Fakta  om pappor, 2021, digitalt kollage och  blandteknik.
Jenny Lucander: Fakta om pappor, 2021, digitalt kollage och blandteknik.
Lataa
Juliana Hyrri: uppslag  ur den grafiska  romanen Lellikki  (Gullegris), 2025, gouache, blyertspenna  och tusch på papper.
Juliana Hyrri: uppslag ur den grafiska romanen Lellikki (Gullegris), 2025, gouache, blyertspenna och tusch på papper.
Lataa
Saara Obele: Pojke och  kjol (2021) digital  teckning).
Saara Obele: Pojke och kjol (2021) digital teckning).
Lataa
Riina Tanskanen: ur kapitel Så som andra  flickor ur verket Tjuriga  Tjejer – Riter om att  växa upp (2021).
Riina Tanskanen: ur kapitel Så som andra flickor ur verket Tjuriga Tjejer – Riter om att växa upp (2021).
Lataa

Linkit

I Vasa, Nordens energihuvudstad, är det lätt att vara lycklig.

Vasas museer sköter uppgiften som Österbottens regionala ansvarsmuseum och producerar, lagrar och presenterar vetenskap och konst i regionen samt regionens historia. På våra utställningar upplever du både lokal och internationell konst och kultur.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad

Kutsu ja tiedote: Suomalaista nykykuvitustaidetta ja oman kokoelman helmiä Tikanojan taidekodissa - tiedotustilaisuus pe 26.9. klo 1019.9.2025 10:03:11 EEST | Tiedote

KUTSU NÄYTTELYIDEN TIEDOTUSTILAISUUTEEN Tervetuloa kahden uuden näyttelyn tiedotustilaisuuteen perjantaina 26.9.2025 klo 10 Tikanojan taidekodissa, os. Hovioikeudenpuistikko 4, 65100 Vaasa. Tiedotustilaisuus aloitetaan museon 1. kerroksesta. Klo 10.00–10.30 Kokoelmanäyttely Hiljaiseloa, hehkuvia värejä Vaasan museoiden kokoelmapäällikkö Auli Jämsänen ja amanuenssi Simon Holm esittelevät ensimmäisen kerroksen kokoelmanäyttelyn. Klo 10.30–11.00 Minä en pelkää - suomalaisia nykykuvittajia Näyttelyn esittelevät kuvataiteilijat Satu Kettunen, Juliana Hyrri, Saara Obele ja Janna Lindfors yhdessä Vaasan museoiden amanuenssi Noora Lehtovuoren kanssa, joka on kuratoinut näyttelyn. Näyttelyistä järjestetään avoimet avajaiset perjantaina 26.9. klo 17–20. Hiljaiseloa, hehkuvia värejä on esillä Tikanojan taidekodissa 27.9.2025 alkaen toistaiseksi. Minä en pelkää – suomalaisia nykykuvittajia on esillä Tikanojan taidekodissa 27.9.2025–23.5.2026. Haastattelumahdollisuudet: Haastatteluita voi sopia myö

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye