QMG:n ja Neveran yrityskauppa vahvistui – Konsernin kasvutavoitteena 550 miljoonan euron liikevaihto
24.9.2025 11:30:00 EEST | Nimlas | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) on hyväksynyt yrityskaupan, jolla QMG ostaa seinäjokelaisen kiinteistötekniikan moniosaaja Neveran. Yrityskauppa vahvistaa konsernin resursseja Etelä-Pohjanmaalla ja tukee QMG:n strategiaa osana pohjoismaista Nimlas Groupia.

Nevera tarjoaa sähkö-, putki-, ilmastointi-, tele-, AV- sekä paloilmoitinjärjestelmien palvelut – kaikki saman katon alta. Vuonna 2016 perustettu Nevera työllistää noin 50 henkilöä ja sen liikevaihto vuonna 2024 oli 13,8 miljoonaa euroa. Yhtiö palvelee laajasti teollisuutta, julkista sektoria, kiinteistönomistajia ja -käyttäjiä, rakennusliikkeitä sekä rakennuttajia.
Yrityskaupan yhteydessä Neveran perustajat Teemu Pukkila, Mikko Katila sekä Rami Perälä liittyvät QMG:n emoyhtiö Nimlaksen osakkaiksi.
Yrityskauppa on nyt saanut viranomaisluvat ja siirtyy täytäntöön.
Strateginen yritysosto tukee kasvutavoitteita
Yritysosto tukee QMG:n kannattavan kasvun strategiaa osana pohjoismaista Nimlas Groupia, jonka liikevaihdosta Suomi muodostaa yli kolmanneksen.
”Tavoittelemme Suomessa yli 550 miljoonan euron liikevaihtoa vuoteen 2029 mennessä. Kasvamme niin yritysostoin kuin orgaanisesti. Yrittäjävetoisista talotekniikkayhtiöistä muodostuvan verkostomme laajentuessa olemme yhä kysytympi kumppani laajoihin monipalvelusopimuksiin ja -projekteihin”, QMG:n toimitusjohtaja Tiina Koppinen kommentoi.
Nimlas Group tavoittelee 2–20–2 strategiansa myötä 2 miljardin kruunun oikaistua liikevoittoa (EBITA), 20 miljardin kruunun liikevaihtoa ja laajentumista kahdelle uudelle markkinalle vuoteen 2029 mennessä. Vielä neljä vuotta sitten Nimlaksen liikevaihto oli 1,5 miljardia kruunua. Tällä hetkellä liikevaihto on noin 9 miljardia kruunua, ja yhtiö on noussut Pohjoismaiden neljänneksi suurimmaksi talotekniikkakonserniksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiina KoppinentoimitusjohtajaQuattro Mikenti Group
Puh:040 350 2225tiina.koppinen@qmg.fiKuvat
Linkit
Nevera Oy
Nevera Oy on Seinäjoella toimiva talotekniikan moniosaaja. Yritys tarjoaa sähkö-, LVI-, ilmanvaihto-, jäähdytys-, AV- ja turvajärjestelmien asennus- ja huoltopalveluja. Nevera työllistää noin 50 henkilöä ja sen liikevaihto oli noin 13,8 miljoonaa euroa vuonna 2024. Lisätietoja verkkosivuilta www.nevera.fi
QMG
QMG-konserni on Suomen suurimpia talotekniikka-alan yrityksiä. Se toteuttaa talotekniikan projekti- ja palveluliiketoimintaa valtakunnallisesti. QMG:n palveluvalikoima kattaa kaikki talotekniikan osa-alueet. Konserniin kuuluu lähes 50 tytäryhtiötä eri puolilla maata. Vuonna 2024 QMG:n liikevaihto oli 294 miljoonaa euroa (pro forma). Konsernin palveluksessa on yli 1500 talotekniikkaurakoinnin ja -huollon ammattilaista.
QMG, ruotsalainen Sandbäckens ja norjalainen Konstel muodostavat pohjoismaisen Nimlas Group -talotekniikkakonsernin. Lisätietoja verkkosivuilta www.qmg.fi
Nimlas Group
Nimlas Group on johtava pohjoismainen talotekniikkaurakointi- ja -palvelukonserni, joka työllistää 4500 talotekniikka-ammattilaista yli 130 tytäryhtiössä Ruotsissa, Suomessa ja Norjassa.
Nimlas-konserni tarjoaa talotekniikkaurakointia ja -palveluita laajasti. Valikoima kattaa muun muassa LVI-, sähkö-, automaatio-, jäähdytys-, kylmätekniikka-, paloturva- sekä suunnittelu- ja turvatekniikkaratkaisut. Nimlas on asettanut tavoitteekseen olla Pohjoismaiden kannattavin vastuullisuutta edistävä talotekniikkakonserni, joka muodostaa parhaan kasvuympäristön alan yrityksille ja ammattilaisille. Konsernin liikevaihto oli vuonna 2024 noin 8,8 miljardia Ruotsin kruunua (pro forma). Nimlaksen pääomistaja on sijoitusyhtiö KLAR Partners, ja omistajaohjelmaan kuuluu yhtiöistä yli 600 henkilöstöomistajaa. Lisätietoja verkkosivuilta www.nimlasgroup.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Nimlas
Datakeskus- ja tietoverkkoasennuksiin erikoistunut DT Systems mukaan Nimlakseen31.3.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Nimlas, yksi Suomen suurimmista teknisten asennusten ja palveluiden toimijoista, ostaa data- ja telejärjestelmiä asentavan DT Systemsin. DT Systems on erikoistunut datakeskusten datakaapelointeihin ja toteuttaa lisäksi tieto-, tele- ja turvaverkkojärjestelmiä sairaala- ja toimitilakohteisiin ympäri Suomen. DT Systems Oy jatkaa toimintaansa omalla nimellään Nimlaksen mallin mukaisesti.
Nimlas kasvatti liikevaihtonsa 334 miljoonaan – Orgaaninen kasvu ennätykselliset 7 %2.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Nimlaksen pro forma -liikevaihto vuonna 2025 kasvoi 14 prosenttia 334 miljoonaan euroon (294) Suomessa. Kasvu perustui yritysostoihin ja konsernin historian ennätykselliseen 7 prosentin orgaaniseen kasvuun. Oikaistu pro forma -liiketulos (EBITA) nousi 8,6 prosenttiin liikevaihdosta (7,6) markkinan hitaasta elpymisestä huolimatta. Nimlas Finland etenee suunnitelmansa mukaisesti kohti 550 miljoonan euron liikevaihtotavoitetta vuodelle 2029 ja valmistelee myös uusien yritysten perustamista.
Lämpöjokerin lämpökonttiratkaisu mahdollistaa KSS Energian uuden lämpöpalvelun lämmitystapamuutokset26.2.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Nimlas-konserniin kuuluva Lämpöjokeri Oy toimii teknisenä toteutuskumppanina KSS Energian lanseeraamassa KSS VARI – Lämpöä palveluna -ratkaisussa. Yhteistyö yhdistää palvelumallin ja modulaarisen lämpökonttiteknologian, joka mahdollistaa kiinteistöille nopean ja hallitun lämmitystapamuutoksen.
Nimlas vahvistaa asemaansa datakeskusmarkkinassa – liittyy FDCA:han23.2.2026 09:53:45 EET | Tiedote
Nimlas Finland Oy on liittynyt Finnish Data Center Associationiin (FDCA) vahvistaakseen yhteistyötä alan toimijoiden kanssa ja tukeakseen kasvavaa datakeskusmarkkinaa Suomessa.
Nimlas ostaa Avitor Sähkön – Keskijänniteammattilainen vahvistamaan verkostoa Pirkanmaalla19.12.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Talotekniikkakonserni Nimlas täydentää yritysverkostoaan Tampereen seudulla ostamalla sähköurakoitsija Avitor Sähkön. Yrityskaupan myötä Nimlas vahvistaa valmiuksiaan palvella nopeasti kasvavaa datakeskusmarkkinaa sekä energiajärjestelmän joustoon ja energiavarastointiin liittyviä hankkeita, kuten akkuvarastoprojekteja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


