Viimeiset vesibussit Korkeasaareen liikennöidään syyskuun viikonloppuina
19.9.2025 08:45:00 EEST | Korkeasaaren eläintarha | Tiedote
Säännöllinen vesibussiliikenne Korkeasaareen päättyy syyskuun lopussa. Kahden viimeisen viikonlopun ajan Korkeasaareen pääsee vierailemaan vesitse edullisempaan hintaan. Nyt kannattaa kokea perinteikäs merimatka vielä kerran!

Korkeasaaren vesibussi liikennöi syyskuussa vielä kahtena viikonloppuna lauantaisin ja sunnuntaisin 20.–21.9. ja 27.–28.9.2025. Lähtöjä Kauppatorilta on tunnin välein klo 10–17. Korkeasaaresta takaisin ajetaan tunnin välein klo 11.30–17.30 sekä päivän viimeinen vuoro vartti eläintarhan sulkeutumisen jälkeen klo 18.15. Molempina viikonloppuina liikenteessä on siipiratasalus Vispilä.
Viimeisinä viikonloppuina eläintarhaan pääsee vesitse erikoishintaan. Eläintarhavierailun ja edestakaisen vesibussimatkan sisältävä lippu maksaa aikuisilta 24,20 €, opiskelijoilta ja eläkeläisiltä 15,20 € ja 4–17-vuotiailta 13,20 €. Erikoishintaiset liput ovat myynnissä vain JT-Linen verkkokaupassa ja siipiratasalus Vispilässä. Alle nelivuotiaille eläintarhavierailu ja vesibussimatka ovat ilmaiset.
Vesibussilla on saavuttu Korkeasaareen jo monessa sukupolvessa, sillä vesibussit ovat liikennöineet Helsingin keskustasta eläintarhaan sen perustamisvuodesta 1889 saakka – ja sitä ennenkin, kun saari oli vielä kansanpuisto. Lähtölaitureita on ollut Kauppatorin lisäksi Pohjoisrannassa ja Hakaniemessä. Vesibussimatka on elämys jo itsessään ja se on monelle perinteikäs osa eläintarhan vierailua.
Korkeasaareen saapuminen maitse on helpottunut viime vuosina ja vain joka kuudes tämän kesäkauden vierailijoista saapui saarelle vesitse. Tänä kesänä avautunut uusi kevyen liikenteen siltayhteys Hakaniemestä lisää maitse saapujien määrää edelleen. Korkeasaaren pohjoisrantaan avautuu loppuvuodesta uusi sisäänkäynti, joka on jatkossa ainut saapumisväylä eläintarhaan. Kruunusiltojen kautta Korkeasaareen on tarkoitus päästä raitiovaunulla jo vuonna 2027.
Yhteyshenkilöt
Sanna HellströmToimitusjohtajaKorkeasaaren eläintarha
Puh:+358 50 060 9549sanna.hellstrom@korkeasaari.fiAnnika SorjonenViestinnän asiantuntijaKorkeasaaren eläintarha
viesintä, valokuvat ja videot
Kuvat



Korkeasaaren eläintarha
Korkeasaaren eläintarha on yksi Suomen suosituimmista vapaa-ajankohteista, jossa käy vuosittain lähes puoli miljoonaa eri ikäistä vierailijaa. Eläintarha on avoinna vuoden ympäri. Korkeasaaren tärkein tehtävä on luonnon monimuotoisuuden suojelu, ja jokainen vierailija tukee tätä työtä. Korkeasaaressa elää toista tuhatta eläintä, jotka edustavat noin 160 lajia. Eläintarhan yhteydessä toimiva Korkeasaaren Villieläinsairaala on Suomen suurin loukkaantuneiden ja orpojen luonnonvaraisten eläinten hoitola.
Korkeasaari suojelee luonnon monimuotoisuutta osana eläintarhojen ja suojelujärjestöjen verkostoa. Uhanalaisia lajeja suojellaan kasvattamalla geneettisesti mahdollisimman monimuotoisia kantoja lajien tulevaisuuden turvaamiseksi. Tarhakannan avulla voidaan tukea luonnon heikenneitä kantoja tai palauttaa luontoon sieltä hävitettyjä lajeja. Korkeasaaresta on palautettu luontoon mm. metsäpeuroja ja mongolianvillihevosia.
Eläintarhan toiminnasta vastaa voittoa tavoittelematon Korkeasaaren eläintarhan säätiö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Korkeasaaren eläintarha
Korkeasaaressa on kolme manulinpentua2.7.2026 11:47:40 EEST | Tiedote
Korkeasaaren manulinaaras on hoivannut pesässä kolmea pentua ja nyt se on johdattanut kahden kuukauden ikäiset jälkeläisensä ensimmäistä kertaa ulkoilemaan. Pentue on Korkeasaaren manulipariskunnan kolmas. Eläintarhat edistävät huonosti tunnetun keskiaasialaisen arokissan suojelua monin tavoin.
Three Pallas's cat kittens born at Korkeasaari Zoo2.7.2026 11:47:40 EEST | Press release
Korkeasaari Zoo's female Pallas's cat has been nurturing three kittens in her den and has now guided her two-month-old offspring outside for the first time. This is the third litter for the zoo's Pallas's cat couple. Zoos contribute to the conservation of the little-known Central Asian steppe cat in many ways.
Nuoret harmaahylkeet palasivat merelle Korkeasaaren Villieläinsairaalasta26.6.2026 15:17:36 EEST | Tiedote
Aurinkoisella Suomenlahdella Meripelastusseuran alus kuljettaa erikoisia matkalaisia: kahta nuorta harmaahyljettä, jotka olivat keväällä elämänsä ensi viikkoina avun tarpeessa. Kuutit kuntoutettiin Korkeasaaren Villieläinsairaalassa ja nyt on aika palata merelle.
Myskihärkien suojeluohjelmaan syntyi tärkeä kili Korkeasaaressa3.6.2026 11:10:02 EEST | Tiedote
Korkeasaaressa iloitaan myskihärkien perheenlisäyksestä: laumaan syntyi toukokuussa pikkuinen kili. Tulokas on tärkeä lajin suojeluohjelmalle, jolla eurooppalaiset eläintarhat säilyttävät lajin geneettistä monimuotoisuutta. Kili kantaa edesmenneen isänsä geenejä, jotka ovat Euroopan tarhakannassa harvinaisia.
Keisaritamariineille syntyi kaksoset Korkeasaaressa8.5.2026 09:39:03 EEST | Tiedote
Korkeasaaren trooppisessa Amazonia-talossa iloitaan perheenlisäyksestä: keisaritamariinit ovat saaneet kaksoset. Pariskunnan esikoinen syntyi viime syksynä, joten perheeseen kuuluu nyt viisi valkoviiksistä apinaa. Eurooppalaisten eläintarhojen yhteinen suojeluohjelma turvaa lajin tulevaisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme