Yhden lomailijan paratiisi on toisen lomapainajainen – MTV:n Lomalle lompsis vie tavalliset suomalaiset testaamaan matkoja la 15.11. alkaen
Neljä erilaista porukkaa – lukematon määrä mielipiteitä! MTV:n Lomalle lompsis -matkailusarjassa lompsautetaan kahdeksaan erilaiseen lomakohteeseen. Matkailua, naurua ja silmienpyörittelyä on luvassa joka jaksossa!

Oletko koskaan miettinyt, millaista on lentää kuumailmapallolla aavikon halki, kylpeä tsekkiläisessä oluessa – tai miltä tuoksuu aidossa Parmesan-juustolassa? MTV:llä 15.11. alkavassa Lomalle lompsis -ohjelmassa neljä reissuporukkaa matkaa eri kohteissa ja pisteyttää lomansa kokemustensa perusteella.
Unohda siloitellut somekuvat – tässä sarjassa lomalle lähtevät tavalliset suomalaiset reissuporukat, jotka eivät ujostele kertoa rehellistä mielipidettään. Jokaisessa jaksossa ryhmät testaavat saman matkan ja reaktiot vaihtelevat taivaisiin ylistävistä kehuista silmien pyörittelyyn. Onko matkakohde paratiisi vai painajainen – se riippuu siitä, keneltä kysyt!
Lomalle lompsis -ohjelmassa katsojat pääsevät nauttimaan vaihtuvista maisemista ja erilaisista reissutunnelmista turvallisesti kotisohvalta käsin. Sarjan ensimmäisellä kaudella lompsauttajat pääsevät tutustumaan kahdeksaan eri maahan ja hyvin keskenään erilaisiin lomakohteisiin. Lopuksi lompsauttajat kertovat kriittiset arvionsa ja pisteyttävät loman yhdestä viiteen tähteen.
Istu mukavasti nojatuoliisi, kiinnitä turvavyö ja hyppää mukaan, sillä tästä alkaa hulvaton reissu, joka ei jätä ketään kylmäksi! Jos hyvin käy, niin saatat saada vinkkejä seuraavan lomamatkasi suunnitteluun!
Ohjelmassa nähtävät kohteet ovat Edinburgh, Parma, Marrakesh, Praha, Gibraltar, Algarve, Amsterdam ja Alpit. Lämpimänä kertojaäänenä lompsauttajien seikkailuja kommentoi Miitta Sorvali.
TUTUSTU LOMPSAUTTAJIIN:

SANNA JA MILLA
Lähihoitaja Sanna, 44, ja tarjoilija Milla, 22, Törhönen ovat äiti ja tytär ja toistensa parhaat kaverukset Kangasalta.
Heille tärkeintä lomalla on hyvä ruoka ja majoitus, eikä ripaus luksustakaan olisi pahitteeksi. He pitävät aktiivilomista, uima-altaista ja hemmottelusta, mutta museot eivät ole yhtään tämän kaksikon juttu.
Reissuoppaan roolin tämä hullutteleva kaksikko ottaa vakavasti ja omaan arvostelykykyynsä luottaen.
“Reissu oli mahtava kokemus, jollaisesta ei osannut uneksiakaan. Me luvataan naurua, silmien pyörittelyä ja rehellisiä kommentteja!”, Sanna ja Milla kertovat.

JADE JA NAURI
Nauri Nykänen, 63, ja Jarno “Jade” Lyytinen, 54, ovat ystävykset Helsingistä. Nauri on baarimikko ja Jade toimii IT-alalla. He ovat lompsauttajista kokeneimpia reissaajia, ja leimoja passeista löytyykin ympäri maailmaa.
Jade ja Nauri ovat olleet ystävyksiä yli 30 vuotta. Ystäväpari naljailee toisilleen armottomasti, mutta sydämellisesti. He ovat tutustuneet työn parissa ja huomanneet toisensa erityisen hyviksi reissukavereiksi. Molemmilla on sanottavaa ihan kaikesta – välillä faktaa, välillä mielipiteitä, ja välillä nämä kaksi sekoittuvat. Jarno on myös asunut Japanissa ja ollut töissä Kiinassa.
Oppaan rooliin he heittäydyvät innokkaasti valmiina kertomaan katsojille rehellisesti kohteesta, niin hyvässä kuin pahassakin. Täysillä syvään päätyyn huumoria unohtamatta! He haluavat innostaa ihmisiä reissuun, oli se sitten ensimmäinen tai sadas matka.
Näiden matkailun konkareiden mielestä tärkeintä lomaillessa on uusien asioiden ja kulttuurien kokeminen, ja tietenkin rennolla otteella.
"Winston Churchilliä lainatakseni: en voi luvata teille muuta kuin verta, hikeä ja kyyneleitä!", Nauri toteaa. "Niiden lisäksi katsojille on luvassa veret seisauttavaa draamaa, suuria ilon hetkiä ja huikean vaarallisia hetkiä sekä paljon myötähäpeää."
”Menin – myönnettäköön – mielessäni kokemuksellani keulien tähän, ja kyllä se asenne jouti roskakoriin. Vaikka olenkin reissannut planeettaa ristiin rastiin niin yksin, vaihto-opiskelijana, perheen kanssa kuin työmatkoillakin, koin oikeasti täysin uusia asioita ja avautui uusi näkökulma siihen, mitä kaikkea voi nähdä ja kokea, kun vähän tutkailee rohkeasti vaihtoehtoja. Tein asioita, joita olen lapsesta lähtien vannonut olla tekemättä. Nyt tein ne TV:ssä eikä haittaa lainkaan", Jade jatkaa.

AKI, HEIDI JA TARMO
Aki Reittu, 31, Heidi Salomaa, 27, ja Tarmo Ihalainen, 30, ovat kolmikko Lieksasta. Aki ja Tarmo ovat olleet ystäviä vaippaikäisestä asti ja Tarmo ja Heidi ovat pariskunta. He ovat lompsauttajista vähiten reissanneita: ulkomaankokemusta kolmikolta löytyy Kreetalta ja Rodokselta.
Heidi on merkonomi ja suuri Harry Potter -fani, ja hän olisikin mieluiten velho, mutta työskentelee vielä toistaiseksi projektityöntekijänä ja opiskelijana.
Lomaoppaan roolissa Heidi tavoittelee hauskanpitoa ja rentoa meininkiä sekä taukoa elämän arkisuuteen.
”Reissu oli hullu ja uskomaton ja näin jälkikäteen ajateltuna se tuntuu ihan vaan kuumeunelta. Reissun jäljiltä jäi päällimmäiseksi pöllämystynyt olo siitä, miten paljon sai nähdä ja kokea niin lyhyessä ajassa ja monta kohtaa ruksittua bucket listiltä. Luvassa on ihan taattua sekoilua sekä tunteita ja tuoksuja", Heidi kertoo reissusta.
Rakennusinsinööri Tarmolle rantaloma toimii parhaiten, mutta hän lähtee ennakkoluulottomasti lomaoppaaksi minne vaan.
”Reissu itsessään oli ihan huikea ja ainutkertainen kokemus: kerkesi tehdä niin paljon niin lyhyessä ajassa, että en muista edes kaikkea mitä ehdittiin kokea. Päällimmäisenä tunteena jäi mieleen jännitys, kun ei ikinä tiennyt, mitä on seuraavaksi tulossa! Katsojille pystyn lupaamaan, että varmasti ainakin joku nauraa jossain vaiheessa – jos ei katsoja, niin ainakin myö itse", Tarmo toteaa.
Metsäkoneenkuljettaja Akille tärkeintä lomaillessa on, että lomafiiliksen saa päälle, perusarki poistuu ja että pystyy nauttimaan joka hetkestä. Hyvät ruoat ja juomat ovat isossa osassa hyvää lomaa, ja myös auringon lämpö ja merinäköalat hiekkarantoineen. Aki ottaa opiksi kaikesta, sillä lomaopas ei ole koskaan valmis: täytyy pystyä kehittämään itseään tässä vaativassa tehtävässä.
”Reissu oli itsessään sellainen mitä ei todellakaan olisi muuten tullut koettua tässä elämässä ikinä. Voin luvata, että tuli heittäydyttyä vaikka mihin hulluuteen mukaan, mitä ei ehkä olisi itsestä uskonut. Leikki-ikä taisi palata jossain kohtaa esiin, eli paluu 10-vuotiaaseen Akiin on myös mahdollista. Tunteita luvassa”, Aki kertoo.

NIKI, TINO & MURO
Helsinkiläinen kaverikolmikko Tino Kokko, 34, Niklas "Niki" Erwes, 37, ja Jyrki "Muro" Murtomäki, 43, on seikkailunhaluinen ryhmärämä valmiina uusiin kokemuksiin. Nämä jäbäleissonit nukkuvat vaikka ulkona, heittäytyvät mihin vain ja heissä on paitsi sympaattisuutta, myös pilkettä silmäkulmassa. Tinolla ja Murolla on oma “maantietokerho” ja pieni nörtteily ja pelailu, suorat mielipiteet hauskoilla sanankäänteillä, loputon tutkimisenhalu ja elämännälkä yhdistävät myös koko kolmikkoa. Enemmän kun mikään heitä motivoi uudet kokemukset ja seikkailu.
Baarimestari Tino aikoo ottaa lomaoppaan roolin haltuun yllytyshulluna ja valmiina uusiin seikkailuihin. Tinolle tärkeintä lomaillessa on hyvä seura, avoin mieli ja uusien asioiden kokeminen hyvää ruokaa unohtamatta.
“Kohteet olivat tosi monipuolisia ja suurin osa itselle täysin vieraita, joten oli mahtavaa nähdä ja kokea paljon uutta. Kaikesta teki toki parempaa kokea ne hyvien ystävien kanssa. Koheltamista on luvassa, kun meidän tiimi lompsauttaa – eikä myötähäpeältäkään varmasti vältytä", Tino kertoo reissusta.
Lavastaja ja rekvisitööri Nikin tavoite matkailussa on saada seikkailuja ja muistoja sekä mennä päättömästi sinne, missä näyttää kiinnostavalta – kartta ehtii mukaan myöhemmin. Reissuun lähdetään seikkailumielellä, avoimena uusille kokemuksille ja valmiina heittäytymään. Nikille tärkeintä lomassa on arjesta irtautuminen, kulttuuri, rentoutuminen, päättömänä meneminen, nauraminen sekä aurinko (kunhan ei pala).
“Reissu oli hieno sekoitus uusia elämyksiä ja hauskoja sattumuksia – juuri sellainen reissu, jonka muistaa hymyillen. Kaikkea sattui ja tapahtui, ja luvassa onkin paljon naurua ja yllätyksiä", Niki kertoo.
Kultaseppäopiskelija Muron reissufilosofiaa kuvaa Mennään minne vaan, kunhan mennään -asenne. Muro ottaa tämän pestin vastaan täysin perusteettomalla itseluottamuksella ja avoimin mielin. Hyvälle lomalle matkustetaan aina ilon kautta. Tärkeimmät asiat Murolle lomaillessa ovat hyvät reissukaverit, mukana olevat uikkarit sekä appelsiinimehu aamiaisella.
“Nämä reissut olivat toinen toistaan hienompia elämyksiä. Koettiin seikkailuja maalla, merellä ja ilmassa. Ei ne taas kotona usko! Luvassa on naurua ja myötähäpeää hyvässä balanssissa", Muro kertoo reissusta.

Jakso 1/8:
Edinburgh, Skotlanti. Lompsauttajat kokevat taikaa ja mystiikkaa kummitushotellissa ja Harry Potter -kierroksella. Myös voimien mittelö ja hirviöjahti Loch Nessillä kuuluvat Ylämaan perinteisiin.

Jakso 2/8:
Parma, Italia. Foodien unelmakohteessa lompsauttajat suuntaavat tryffelijahtiin ja opettelemaan pastanteon salat. Muro saa Vespa-unelmansa toteutumaan ja Naurista paljastuu intohimoinen juustonrakastaja eli turofiili.

Jakso 3/8:
Marrakesh, Marokko. Ristiriitaisia tunteita ja eksoottisia kohtaamisia Marokossa. Lompsauttajat pääsevät aavikolle hurjastelemaan mönkkäreillä ja kameleilla. Sanna ja Milla kokevat kauhua kuumailmapallolennolla.
Katso esimakua Lomalle lompsis -ohjelmasta täältä.
#mtvlomallelompsis
Lomalle lompsis alkaa MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla la 15.11. klo 21.
MTV Katsomo+ -tilauksella seuraava jakso ennakkoon.
Lomalle lompsis -sarjan MTV:lle tuottaa Mediawan Finland.
Lisätietoja:
Kuvat ja esikatselut: Pressi.
MTV, vastaava tuottaja Mei Hari, mei.hari@mtv.fi
Mediawan Finland, tuottaja Susanna Lasarov, susanna.lasarov@mediawan.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Virpi ValtonenCommunication SpecialistMTV Oy
virpi.valtonen@mtv.fiOnni OjalaPhoto Editor & PhotographerMTV Oy
onni.ojala@mtv.fiLinkit
Lisätietoa julkaisijasta
MTV Oy on Suomen johtava kaupallinen tv-yhtiö ja videosisältöjen talo: ilmiöiden, puheenaiheiden ja tähtien koti. MTV:n mediaperheeseen kuuluvat MTV Katsomo -suoratoistopalvelu, maksuttomat tv-kanavat MTV3, MTV Sub ja MTV Ava, ajankohtaiset uutiset monikanavaisesti välittävä MTV Uutiset, MTV Urheilu sekä MTV:n maksu-tv-kanavat. MTV on osa Schibstediä – yhtä Pohjoismaiden johtavista mediayhtiöistä. MTVyritys.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta MTV Oy
MTV Katsomo esittää Kalle Rovanperän otteet Japanin Super Formula -sarjassa vuonna 202628.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
MTV on hankkinut Japanin Super Formula -sarjan esitysoikeudet kaudelle 2026. Japanin kovatasoisessa formulasarjassa ajaa ensi kaudella suomalainen supertähti Kalle Rovanperä.
MTV:n joulukuun kärkitärpit: Kolmiodraama, uunituore Beck-leffa, Love Island Australia, Totuus -sarjan 2. kausi, sarjauutuudet Oderbruch ja Hotel Costiera, Mestarien liigassa ratkaisun hetket lähestyvät19.11.2025 13:55:00 EET | Tiedote
Kolmiodraama palaa uusien sinkkujen ja koukuttavien käänteiden kera. Lisää rakkausrealityä tarjoilee Love Island Australian tuore kausi. Uusin Beck-elokuva saa fanien riemuksi ensi-iltansa. Hotel Costiera -sarjauutuus vie ajatukset kaamoksesta kauas Amalfin aurinkorannoille. Poimi talteen MTV:n joulunajan suosikit! MTV:n kärkitärpit kokoaa yhteen pakettiin kuukauden kiinnostavimmat julkaisut sekä MTV Katsomosta että MTV:n kanavilta. Marraskuun tärppeihin pääset vielä tästä.
Uutta viikonloppuviihdettä luvassa! Thank God, sä tulit! alkaa MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla lauantaina 24.1.202617.11.2025 13:30:00 EET | Tiedote
MTV:n Thank God, sä tulit! tarjoaa tammikuusta lähtien lauantai-iltoihin sketsiviihdettä parhaimmillaan. Jenni Poikeluksen juontaman ohjelman improvisaatiotehtäviä tuomaroi Kari Ketonen ja vakituisina näyttelijöinä loistavat Elena Leeve, Anna-Sofia Tuominen, Minna Koskela, Sampo Sarkola, Carlos Orjuela ja Joonas Kääriäinen.
Kummien JouluMielelle-konsertti luo joulutunnelman su 14.12.13.11.2025 09:15:00 EET | Tiedote
Kotimaisten huippuartistien tähdittämä Lastenklinikoiden Kummien JouluMielelle-hyväntekeväisyyskonsertti nähdään MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla sunnuntaina 14.12. klo 19.30–22.00. Tunnelmallisen hyväntekeväisyyskonsertin juontavat Kirsi Alm-Siira ja Ernest Lawson.
MTV:n sarjauutuus Petos alkaa su 30.11. – kotimaisen rikosdraaman versiointioikeudet myyty Yhdysvaltoihin12.11.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Petos on kahden eri maailman törmäyksestä kertova jännittävä rikostarina, jossa tunteet lyövät kapuloita täydellisen rikoksen rattaisiin. Mikko Kuparisen ohjaamaa sarjaa tähdittävät Daniel Virtanen, Marketta Tikkanen, Pihla Maalismaa, Karim Rapatti, Elias Gould ja Janne Saarinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme