Sofia Virta: Venäjän toiminta korostaa tarvetta Ukrainan horjumattomalle tuelle – samalla turvallisuuskeskustelua on lavennettava
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta puhui lauantaiaamuna omilleen Vihreiden puoluevaltuustossa Kotkassa. Virta korosti horjumattoman Ukrainan tuen merkitystä sekä kokonaisvaltaista turvallisuuskäsitystä.

Virta aloitti puheensa viittaamalla eilisiin tapahtumiin.
– Eilen suomalaiset hävittäjät ovat olleet mukana vastaamassa terroristivaltio Venäjän törkeään ja provosoivaan ilmatilaloukkaukseen Virossa. Sotilasliitto Naton toiminta on ollut varmaa ja päättäväistä. Naton on tärkeä käydä keskustelua siitä, miten vastaavat provokaatiot saadaan tulevaisuudessa estettyä. Venäjän viimeaikainen toiminta korostaa jälleen sitä, että tuen Ukrainalle pitää edelleen jatkossakin olla horjumatonta ja Venäjälle pitää asettaa lisäpakotteita – riittävän kovaa ja heti, Virta linjasi.
Virta korosti, että vallitsevan maailmantilanteen keskellä on oleellista, että turvallisuudesta puhuttaessa muistetaan, mistä kaikesta se koostuu.
– Kun maailma myrskyää ympärillä on entistä tärkeämpää pysähtyä sen ääreen, mitä kaikkea turvallisuus on. Ja väitän, että yhteiskuntamme tarvitsee nykyistä laajempaa ajattelua sen suhteen, mitä turvallisuus on. Kokonaisturvallisuuden malli toteutuu vain, kun kaikkiin sen osa-alueisiin ollaan valmiita resursoimaan riittävällä tavalla. Ei ole mitään kovaa ja pehmeää turvallisuutta. Sen takia peräänkuulutan laajaa ja yhteistä keskustelua turvallisuudesta, Virta painotti.
Virran mukaan samaan aikaan, kun puhutaan esimerkiksi rajojen puolustamisesta, on muistettava puhua myös esimerkiksi siitä, että Suomessa naiset voivat olla turvassa kotonaan.
– Turva on myös sitä, että omassa kodissa, omien läheisten keskellä, ei tarvitse pelätä ja että tässä maassa naiset eivät kuole koteihinsa. Aion puhua tästä niin kauan ja niin kovaa, kunnes kukaan ei enää sano minulle, että tässä maassa naisiin kohdistuva väkivalta ei olisi ongelma, Virta julisti.
Virta esitti, että Naton viiden prosentin puolustusmäärärahatavoitteen sisältämästä puolentoista prosentin puolustusta tukevien määrärahojen osuudesta kohdistettaisiin osa koulutusjärjestelmän vahvistamiseen.
– Kohdistetaan puolustusmäärärahoista myös koulutukseen, koska sillä voimme vastata Venäjän käymään informaatiosotaan. Koulutukseen panostamalla turvaamme osaamista, resilienssiä, huoltovarmuutta ja esimerkiksi puolustuksen tarvitsemaa tulevaisuuden innovaatio- ja kehittämistyötä, jolla voimme mahdollistaa riippuvuuksista irrottautumisen myös puolustusteollisuudessa, Virta selvitti.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Ville Niinistö: “Se mitä Putin pelkää on demokratian voima: siksi hän sitä jatkuvasti mollaa”20.9.2025 12:00:16 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Ville Niinistö puhui Vihreiden puoluevaltuustolle Kotkassa lauantaiaamuna. Niinistön mukaan demokratian ja autoritäärisyyden välillä on käynnissä taistelu, jota demokraattinen Eurooppa ei voi hävitä.
Vihreiden Tynkkynen haastoi kaikki puolueet esittämään omat hiilineutraaliusmallinsa20.9.2025 11:30:02 EEST | Tiedote
Kiovasta palannut eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kommentoi Kotkassa ajankohtaista keskustelua Ukrainan turvallisuusjärjestelyistä. Hän myös kuvasi ilmastokriisin ja turvallisuuden yhteyksiä ja haastoi kaikki puolueet esittämään omat mallinsa, joilla ne toteuttaisivat Suomen sitoumuksen hiilineutraaliudesta.
Vihreiden Hyrkkö paheksuu: Hallituksen toimettomuus kostautuu miljardiluokan ilmastomätkyinä19.9.2025 13:32:44 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö huomauttaa, että vastuullinen talouspolitiikka ja vastuullinen ilmastopolitiikka kulkevat käsi kädessä. Ilman riittäviä ilmastotoimia tavoite velkasuhteen kasvun pysäyttämisestä ei tule onnistumaan.
Sofia Virta: Suomen velvollisuus on toimia kansanmurhan pysäyttämiseksi19.9.2025 13:02:55 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan on ilmiselvää, että Suomi ei ole tehnyt riittävästi palestiinalaisten karhanmurhan pysäyttämiseksi. Virran mukaan kyse on perustavanlaatuisesta kysymyksestä, ihmiskunnan yhteisestä vastuusta, jota ei pitäisi sotkea puoluepolitiikkaan.
Vihreät mukana oppositiopuolueiden vetoomuksessa: Palestiinan valtio tunnustettava17.9.2025 16:23:41 EEST | Tiedote
Vihreiden sekä kahden muun oppositiopuolueen SDP:n ja vasemmistoliiton vetoomuksessa hallitukselle vaaditaan muun muassa Palestiinan valtion tunnustamista sekä sitä, että hallitus toisi asian viipymättä eduskunnan ratkaistavaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme