Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Salmentojärven vedenpinnan nostohanke huipentui pohjapadon rakentamiseen Haminassa

Jaa

Salmentojärvellä Haminassa käynnistyi vuonna 2019 hanke, jonka tavoitteena oli nostaa aliveden, keskiveden ja keskiyliveden tasoja. Järvi on kärsinyt suurista pinnankorkeuden vaihteluista ja erityisesti kuivina kesinä matalasta alivedestä. Tämä on johtunut pääasiassa järven luusuan perkaamisesta tukinuittoa varten menneinä vuosikymmeninä. Onkamaan osakaskunnan koordinoima hanke on erinomainen esimerkki siitä, mitä voidaan saavuttaa yhteistyöllä, innokkuudella ja määrätietoisella toiminnalla.

Joen suuta luonto ympärillään, vesi virtaa kivien lomassa.
Järven luusua ennen pohjapatoa. Veijo Porkka

Pitkäjänteisen työn tuloksena Salmentojärven aliveden taso nousee noin 50 cm, keskivesi noin 30 cm ja keskiylivesi noin 5 cm.

Kaakkois-Suomen ELY-keskus on tukenut hanketta yhteensä noin 35 000 eurolla. Lisäksi rahoitusta on saatu Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiöltä, Onkamaan osakaskunnan omarahoituksesta sekä huomattavasta määrästä talkootyötä, joka on ollut keskeisessä roolissa hankkeen toteutuksessa.

Hankkeessa tunnistettiin haasteeksi suuri rannanomistajien määrä. Onkamaan osakaskunta otti vastuulleen lähes sadan kiinteistönomistajan kontaktoinnin, mikä oli ratkaiseva tekijä hankkeen onnistumisen kannalta.

Hankkeen vesiluvan hakemussuunnitelma valmistui vuoden 2023 lopulla, ja sen pohjalta osakaskunta jätti vesilupahakemuksen Etelä-Suomen aluehallintovirastolle kesällä 2024. Lupa myönnettiin vuoden 2025 alussa, minkä jälkeen rakennustyöt voitiin käynnistää.

Onnistuneen hankkeen tuloksista pääsee nauttimaan niin Salmennon vesiluonto kuin rantakiinteistötkin. Toteutunut vedenpinnan nousu parantaa järven virkistyskäyttömahdollisuuksia, hidastaa matalimpien alueiden umpeenkasvua sekä parantaa järven happitilannetta vesitilavuuden kasvaessa.

Kaakkois-Suomen ELY-keskus haluaa kiittää Onkamaan osakaskuntaa ja muita hankkeessa mukana olleita tahoja erittäin aktiivisesta hankkeen läpiviennistä kuluneiden vuosien aikana.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ville Räihä, p. 0295 029 226, ville.raiha@ely-keskus.fi
Ilkka Närhi, p. 0295 029 265, ilkka.narhi@ely-keskus.fi
Markus Tapaninen, p. 0295 029 292, markus.tapaninen@ely-keskus.fi

Kuvat

Joen suuta luonto ympärillään, vesi virtaa kivien lomassa.
Järven luusua ennen pohjapatoa.
Veijo Porkka
Lataa
Kaivinkone työskentelee joen rannalla metsän vieressä. Maassa on kivi- ja maa-ainesta.
Rakennustyöt toteutettiin elo-syyskuussa 2025.
Veijo Porkka
Lataa
Ryhmä ihmisiä seisomassa joen varrella metsäisessä ympäristössä.
Hankkeen aktiivit ja padon työmaavalvonnasta vastanneet elyläiset. Kuvassa vasemmalta Markus Tapaninen, Juha Pohjoisaho, Keijo Tuomela, Antti Satimus, Manne Posti ja Veijo Porkka.
Jenna Hjelmman
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan elinvoimainen, kestävä ja saavutettava Kaakkois-Suomi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Maanteiden tilaan ja kuntoon kesäkaudella oltiin selvästi viime vuotta tyytyväisempiä myös Kaakkois-Suomessa5.11.2025 08:52:31 EET | Tiedote

Yksityishenkilöiden tyytyväisyys maanteiden tilaan ja kuntoon kesäkaudella 2025 nousi reippaasti vuoteen 2024 verrattuna, selviää Väyläviraston tilaamasta tuoreesta tutkimuksesta.Myös kaakon tienkäyttäjien tyytyväisyys maanteiden tilaan ja kuntoon parani viime vuodesta. Ammattiautoilijoidenkin parissa oltiin hieman tyytyväisempiä edellisvuoteen verrattuna

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye