EVA: Liberaaleimmat löytyvät ääripäistä – oikeisto painottaa taloutta, vasemmisto identiteettiä
EVAn Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan eniten lisää vapautta toivovat kokoomuksen, perussuomalaisten ja vasemmistoliiton äänestäjät. Toiveet kohdistuvat kuitenkin eri suuntiin: oikeistossa painotetaan talouden vapautta, vasemmistossa identiteettiin liittyviä vapauksia.

Tutkimuksessa suomalaiset jaoteltiin neljän vapauden ulottuvuuden perusteella: talouden vapaus, elintapojen vapaus, sananvapaus ja identiteetin vapaus. Yhdenkään puolueen äänestäjät eivät keskimäärin kannata johdonmukaisesti kaikkien vapauden ulottuvuuksien lisäämistä, vaan vapautta toivotaan lisää erityisesti omilla painopistealueilla. Toisilla ulottuvuuksilla painotukset saattavat kallistua jopa vapauksien vähentämisen puolelle.
Kokoomuksen äänestäjät painottavat selvästi talouden vapauden lisäämistä, ja myös elintapoihin toivotaan lisää väljyyttä. Identiteetti- ja sananvapauden osalta näkemykset kallistuvat keskimäärin rajoittamisen suuntaan.
Perussuomalaisten äänestäjät jakavat näkemyksen talouden vapauksien lisäämisestä, mutta toivovat enemmän myös sananvapautta ja elintapojen vapautta. Identiteetin vapautta toivotaan nykyistä vähemmän.
Vasemmistoliiton äänestäjät toivovat tutkimuksen mukaan lisää erityisesti identiteettiin liittyviä vapauksia ja pitäisivät talouden vapauden ennallaan. Sananvapauden ja elintapojen vapauksiin he suhtautuvat varauksellisemmin eli pikemminkin vähentäisivät niitä. Vihreiden äänestäjillä painotukset ovat samansuuntaisia, mutta hieman enemmän rajoituksia tukevia.
Keskustan kannattajat toivovat vapauksia lähinnä talouteen, kun taas SDP:n äänestäjät korostavat varovaisuutta lähes kaikilla osa-alueilla.
”Liberalismi näyttäytyy Suomessa yhä useammin arvoliberalismina, kun taas talouden vapaus kytkeytyy selvästi oikeistolaisuuteen”, toteaa EVAn toimituspäällikkö Sami Metelinen.
Metelisen mukaan kokonaiskuva vapauksien määrästä suomalaisten keskuudessa on maltillinen: vapauksien määrään ollaan pääosin tyytyväisiä, ja lisävapauksien toiveet jäävät tutkimuksen mukaan rajallisiksi.

Vapauden ulottuvuudet tutkimuksessa
Talouden vapaus
- Yrittäminen ja yritystoiminta
- Markkinatalous ja kilpailu
- Asuminen, rakentaminen ja maankäyttö
Elintapojen vapaus
- Alkoholin hankinta ja kuluttaminen
- Uhkapelaaminen
- Elintavat (ruoka, alkoholi, tupakka, liikunta)
- Liikenne (esim. ajonopeudet)
Sananvapaus
- Ilmaisun- ja sananvapauden käyttö yleensä
- Itsensä ilmaiseminen sosiaalisessa mediassa
Identiteetin vapaus:
- Samaa sukupuolta olevien avioliitot
- Eri kulttuurien tapojen ja rituaalien harjoittaminen
- Taide
Näin kysely tehtiin
Tulokset perustuvat 2 070 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 12.-24.3.2025. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pl. Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan. Aineiston tilastollisen analyysin ja tulosgrafiikan on tehnyt Pentti Kiljunen (Yhdyskuntatutkimus Oy).
Aiheesta kertovan artikkelin saa julkaista saman aamun lehdessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sami MetelinenToimituspäällikkö
Puh:+358 40 578 0041sami.metelinen@eva.fiMikko LaaksoViestintäpäällikkö
Puh:+358 50 383 9432mikko.laakso@eva.fiElinkeinoelämän valtuuskunta EVA
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä. EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Suomalaiset ovat tyytyväisiä vapauksiinsa – yrittämisen vapautta toivotaan eniten lisää16.9.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset ovat laajasti tyytyväisiä vapauksiensa määrään eri elämänalueilla. Yrittämiseen ja julkiseen terveydenhuoltoon toivotaan eniten lisää vapautta. Pikemminkin vapauksien vähentämistä kuin lisäämistä toivottaisiin etenkin sosiaalisen median, uhkapelaamisen ja tekoälyn kohdalla.
EVA: Suomalaiset tyytyväisiä euroon – rahapolitiikan ongelmat jäävät turvallisuustarpeen varjoon2.9.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Selvä enemmistö suomalaisista (58 %) suhtautuu myönteisesti siihen, että markasta siirryttiin euroon. Kielteisesti asiaan suhtautuu viidesosa (21 %) ja neutraalin kannan ottaa lähes yhtä moni (18 %).
EVA: Suomalaiset hyväksyvät osan Purran leikkauksista – koulutus ja sote halutaan rajata ulkopuolelle27.8.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
EVAn Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan suomalaisten enemmistö hyväksyy leikkaukset erityisesti kehitysyhteistyöhön ja yritystukiin sekä hyväksyy niin sanotun juustohöylän käytön, mutta torjuu koulutukseen ja sosiaali- ja terveydenhuoltoon kohdistuvat leikkaukset.
EVA: Yli puolet työttömistä on vaikeasti työllistettäviä – kolme keinoa nuorten työllistämiseen20.8.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Rakenteellinen työttömyys syvenee Suomessa. Yli puolet työttömistä kuuluu rakennetyöttömiin, joiden työllistyminen ei onnistu pelkästään talouden kasvun avulla, kertoo EVAn tuore selvitys.
EVA: Suomalaiset torjuvat ajatuksen EU-verosta9.8.2025 07:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset suhtautuvat kriittisesti ajatukseen uudesta EU-tason verosta, jolla rahoitettaisiin unionin toimintaa, selviää EVAn kevään 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme