Keskuskauppakamari: Hyviä verouudistuksista, mutta uusia avauksia talouskasvun tueksi tarvitaan yhä

Jaa

Hallituksen veropoliittiset päätökset ovat olleet rohkeita ja tarpeellisia Suomen talouskasvun starttaamiseksi, mutta lisätoimia tarvitaan yhä. Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi kannusti Suuressa veropäivässä hallitusta jatkamaan veropoliittisia toimia myös loppuhallituskaudella. “Perintö- ja lahjaveron poisto, ansiotuloverotuksen laskeminen edelleen ja korkeimman marginaaliveron painaminen alle 50 prosentin luovat kaikki kasvua Suomeen”, Romakkaniemi sanoi.

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Liisa Takala

Romakkaniemen mukaan hallitus on jo tehnyt neljä erinomaista verouudistusta: ylimpien marginaaliverojen leikkaaminen 7 prosenttiyksiköllä 52 prosenttiin, yhteisöveron laskeminen 18 prosenttiin vuoden 2027 alusta, ulkomailta tulevien avainhenkilöiden lähdeveron alentamista 32 prosentista 25 prosenttiin ja suurten puhtaan siirtymän investointihankkeiden investointihyvityksen jatkon.

“Näillä toimilla saadaan nopeita, piristäviä vaikutuksia talouteen, koska ne kannustavat nykyistä enemmän työntekoon, yrittämiseen, investointeihin ja kotimaisten yksityisten pääomien kartuttamiseen”, Romakkaniemi sanoo.

Hallitus on onnistunut Romakkaniemen mukaan erityisesti myös työmarkkinoiden uudistamisessa, sosiaaliturvan kehittämisessä ja julkisen talouden sopeuttamisessa.

“Nämä toimet vaikuttavat kasvuun kuitenkin vasta keskipitkällä aikavälillä, joten sen takiakin tarvitsemme vielä lisää verouudistuksia”, Romakkaniemi sanoo.

Romakkaniemi toivoo, että hallitus ei myöskään tekisi veropäätöksiä, jotka sisältävät investointiympäristön kannalta riskejä. Kaivosten sähköveron ja kaivosmineraaliveron kiristykset ovat haitallisia ja ne voivat Romakkaniemen mukaan johtaa investointien vähenemiseen ja verotulojen laskuun.

"Pelkästään tämä vaikutus vie verotuloja moninkertaisesti verrattuna laskennalliseen tuottoon", Romakkaniemi toteaa.

Tämä sama pätee Romakkaniemen mukaan osin myös datakeskuksiin, joiden verotusta päätettiin kiristää.

“Jo julkiset puheet näistä pani käsijarrun päälle kymmenien miljardien hankeputkiin. Toivotaan että investointien hidastumisen lisäksi ei kovin monta miljardihanketta jää toteutumatta. Dynaamiset vaikutukset verotuksessa voivat olla rajut myös negatiivisina”, Romakkaniemi muistuttaa.

Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen puhe Suuressa veropäivässä kokonaisuudessaan täällä: Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen puhe: Suuri veropäivä 24.9.2025 - Keskuskauppakamari

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Kiinteistömarkkinoilla tasaista – kolmannes auktorisoiduista kiinteistöarvioitsijoista kertoo tilanteen pysyneen vuoden aikana ennallaan9.10.2025 06:55:00 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamarin syksyllä toteuttama kysely paljastaa kiinteistömarkkinoiden tilanteen vakiintuneen, vaikkei odotettua vilkastumista ole juurikaan tapahtunut. Markkinakyselyyn vastasi 123 auktorisoitua kiinteistöarvioijaa. Vastauksista käy ilmi, että asuntomarkkinoilla suurin kiinnostus kohdistuu kohtuuhintaisiin, vain vähäistä remonttitarvetta vaativiin uudehkoihin perheasuntoihin.

Kauppakamarikysely: Yritysten suhdannearviot ottivat takapakkia keväästä - ensi vuodesta ennakoidaan tuntuvasti parempaa2.10.2025 06:55:00 EEST | Tiedote

Yritysten arviot suhdannetilanteesta ottivat kauppamarien tuoreessa talouskyselyssä takapakkia verrattuna kevääseen. Heikkeneminen ei ole suuruudeltaan valtavaa, mutta se koskee laaja-alaisesti vastauksia niin liikevaihdon, tilauskantojen, viennin kuin henkilöstömäärienkin suhteen. Omalla toimialalla vallitsevia yleistunnelmia luonnehditaan pessimistisesti. Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan yrityksissä riittää silti edelleen uskoa kasvuun ja erityisesti siihen, että pidemmällä aikavälillä suhdanne on kirkastumassa. Ensi vuodesta ennakoidaan tuntuvasti kuluvaa vuotta parempaa.

Kauppakamarikysely: Haastavasta työllisyystilanteesta huolimatta osa yrityksistä kärsii edelleen osaajapulasta - kohtaanto-ongelmaan pitää herätä29.9.2025 06:55:00 EEST | Tiedote

Kauppakamareiden elokuussa toteutettu osaajakysely osoittaa, että osaajapula on helpottunut suuressa osassa yrityksiä. Siinä missä vielä pari vuotta sitten yritykset eivät saaneet tarvitsemaansa työvoimaa, on avoimiin työpaikkoihin nyt pääasiassa runsaasti hakijoita. Edelleen kuitenkin 25 prosenttia yrityksistä kokee pulaa sopivista osaajista. Rekrytointeja vaikeuttavat rakenteelliset esteet kuten kannusteet työn tarjoamiseen ja kohtaanto-ongelmat.

Kauppakamarikysely: Yli puolet vientiyrityksistä pitää EU:n tullisopua USA:n kanssa huonona mutta amerikkalaismarkkina pysyy yhä merkittävänä26.9.2025 06:55:00 EEST | Tiedote

Yli puolet kauppakamarikyselyyn vastanneista vientiyrityksistä on tyytymättömiä EU:n solmimaan tullisopimukseen Yhdysvaltojen kanssa. Tyytyväisiä on vain kymmenesosa vastanneista. Epävarmuus on jatkunut Yhdysvaltain sovun jälkeen tekemien uusien avausten vuoksi. Kaksi kolmasosaa yrityksistä kertoo tullien ylipäätään vaikuttavan kielteisesti yrityksen toimintaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye