Tampere-talo-konserni saa uuden pääpromoottorin – Ari Myllyniemi aloittaa tehtävässään lokakuussa
25.9.2025 10:00:03 EEST | Tampere-talo Oy | Tiedote
Tampere-talo-konsernin uudeksi pääpromoottoriksi ja ohjelmapäälliköksi on nimitetty Ari Myllyniemi. Myllyniemi on toiminut yrittäjänä valtakunnallisesti monipuolisissa promoottorin ja tapahtumatuotannon rooleissa omistamassaan Mr Live tuotantoyhtiössä sekä osakkaana ja festivaalijohtajana Nordic Live Productions Oy:ssä.

Ari Myllyniemi, 41, vastaa 1. lokakuuta 2025 alkaen Tampere-talo-konsernin populaarikulttuurin ohjelmistosta yhdessä liiketoimintajohtaja Suvi Leinosen kanssa. Pääpromoottorina Myllyniemi rakentaa Tampere-talon ja Tuulensuun Palatsin ohjelmistoa sekä kehittää toimintaa myös kohteiden ulkopuolella aputoiminimi Tampere Liven kautta.
Myllyniemellä on vahvat näytöt tapahtumatuottamisesta niin festivaali-, konsertti- kuin klubitapahtumienkin saralla. Myllyniemi on työskennellyt myös Prime Time Music Oy:ssä agenttina ja kiertuemanagerina.
"Kotiseuturakkaana tamperelaisena lähden ylpeänä ja nöyränä jatkamaan Tampere-talo-konsernin hienoa työtä ja kehittämään populaarikulttuurin tarjontaa näillä estradeilla. Oma taustani livemusiikin monissa tehtävissä lähes parin kymmenen vuoden aikana on näyttänyt alan ylä- ja alamäet, mutta kerta toisensa jälkeen elävän musiikin tapahtumat ovat vahvistaneet kutsumukseni. Haluan varmistaa, että Tampere säilyy jatkossakin kotimaisten artistien rakastettuna ja kansainvälisten tähtiartistien haluttuna kiertuekaupunkina.", Ari Myllyniemi sanoo.
"Monipuolinen ympärivuotinen ohjelmisto on yksi toimintamme kulmakivi, ja haemme jatkuvasti uusia yleisöjä ja avauksia. Odotamme innolla, että pääsemme työskentelemään Arin kaltaisen kokeneen tekijän kanssa, ja kehittämään toimintaamme sekä kansainvälisen että kotimaisen populaarikulttuurin tapahtumakentässä", Tampere-talo-konsernin liiketoimintajohtaja Suvi Leinonen kertoo.
Yhteyshenkilöt
Suvi LeinonenLiiketoimintajohtajaTampere-talo-konserni
Puh:+358 3 243 4031suvi.leinonen@tampere-talo.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvät Talo Events Oy.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2024 Tampere-talo-konsernin liikevaihto ja liiketoiminnan muut tuotot olivat 28,6 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestimme yli 930 tapahtumaa, palvelimme yli 552 000 tyytyväistä kävijää ja tuotimme Tampereen talousalueelle 98 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Hakametsä Sport Campus etenee: operointimallin kehittäminen yhteistyössä Talo Events Oy:n ja Varalan urheiluopiston kanssa alkaa31.3.2026 09:47:11 EEST | Tiedote
Tampereen kaupungin, Peabin ja YH Kotien yhteishankkeeseen Hakametsä Sport Campukseen haettiin innovatiivista kumppania alueen operointikokonaisuuden kehittämiseen. Useiden hyvien hakijoiden joukosta valikoitui Talo Events Oy laajan kokemuksensa ja vahvan osaamistaustansa perusteella. Liikunnan, urheilun, hyvinvointipalveluiden ja koulutuksen osalta operointimallia tulee kehittämään myös Varalan urheiluopisto. Hankkeen etenemistä vauhdittaa myös tuleva asemakaavan kuuluttaminen lainvoimaiseksi.
Tampere-talon kesässä nähdään videopeleihin keskittyvä, koko perheen Game On -näyttely10.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Tänä kesänä Tampere-talon vierailla on tilaisuus tutustua erilaisten videopelien maailmaan Game On -kesänäyttelyssä, jonka Tampere Live toteuttaa yhdessä Barbican Centren ja City of London Corporationin kanssa Tampere-talossa. Näyttely on avoinna Sorsapuistosalissa päivittäin 27.6.–9.8.2026.
Puccinin viimeinen mestariteos ensimmäistä kertaa Tampereen Oopperassa4.3.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Giacomo Puccinin viimeiseksi oopperaksi jäänyt Turandot esitetään ensimmäistä kertaa Tampereen Oopperassa. Teos saa ensi-iltansa Tampere-talossa lauantaina 27. helmikuuta 2027. Teoksen ohjaa Anna Kelo, ja Tampere Filharmoniaa johtaa kapellimestari Pietro Rizzo. Oopperan liput ovat nyt myynnissä.
Tampereen Oopperan juhlavuoden ohjelmistossa naisten äänioikeutta juhlistava kantaesitys, oopperafestivaali lapsille ja kansainvälinen huippuvierailu4.3.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Tampereen Ooppera juhlistaa 80-vuotista taivaltaan monipuolisella ohjelmistolla, joka ulottuu suurista klassikoista kaupunkitilaan rakentuvaan kantaesitykseen sekä lasten oman oopperafestivaalin riemuun. Joulukuussa kapellimestari Mikko Franck johtaa Oopperagaala-konserteissa Tampere Filharmoniaa ja Tampereen Oopperan kuoroa, ja elokuussa mezzosopraano Joyce DiDonato esiintyy ensimmäistä kertaa Tampereella.
Iskelmä Gaala palkitsi Suvi Teräsniskan vuoden artistina ja Komiat vuoden yhtyeenä20.2.2026 21:45:45 EET | Tiedote
Iskelmä Gaalaa juhlittiin Tampereen Nokia Arenalla perjantaina 20. helmikuuta. Suvi Teräsniska on vuoden artisti ja Teräsniskan Rikki mutta riittävä vuoden iskelmä. Komiat ja Portion Boys palkittiin kahdella palkinnolla. Ensi vuoden Iskelmä Gaala järjestetään perjantaina 5. helmikuuta 2027. Tapahtuman ennakkoliput ovat nyt myynnissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme