Lohjan matkailu kasvoi jälleen kesäkaudella
Lohjan alueen matkailu jatkoi kasvuaan kuluneella kesämatkailukaudella.

Elokuussa yöpymiset nousivat 3,7 %, sisältäen sekä rekisteröidyt majoitusliikkeet että AirBnB- ja Vrbo-majoitukset. Koko kesäkauden (touko–elokuu) tarkastelussa majoituksen kasvu oli 6,1 %, mikä lukuina noin 79 000 yöpymistä Lohjan alueella. Majoitusmyynnissä mitattuna kasvu oli tällä ajanjaksolla 13% edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon nähden.
Rekisteröidyissä majoitusliikkeissä – hotelleissa, motelleissa, matkustajakodeissa, retkeilymajoissa, lomakylissä ja leirintäalueilla – yöpymiset kasvoivat Suomessa kokonaisuudessaan 2,1 % samalla ajanjaksolla. Lohjan vastaava vertailuluku oli 1 % viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Tämä kuvastaa osaltaan Lohjan runsasta majoitustarjontaa erityisesti AirBnB:n kautta, jonka huomioiminen tilastoissa taas nostaa kasvulukemat valtakunnallista tasoa korkeammiksi.
Matkailijoiden keskimääräinen viipymä Lohjalla oli 2,0 yötä, mikä on hieman pidempi kuin koko maan keskiarvo (1,8 yötä). Viipymää nostavat tilastollisesti erityisesti Kolmen Kampuksen urheiluopiston pitkät urheiluleirit.
Keskimääräinen huonehinta nousi 2,1 %, mutta tulo huonetta kohden laski 1,8 %. Lohjan alueen keskihinta, 92 euroa, on hieman maltillinen.
Matkapuhelindataan perustuvat tilastot osoittavat, että kotimaiset vierailijat lisääntyivät 27 % edelliseen kesään verrattuna. Touko–elokuun aikana Lohjalla vieraili yhteensä 2,3 miljoonaa muualta Suomesta saapunutta matkailijaa. Tilastosta on rajattu pois samalta seutukunnalta saapuneet kävijät.
Vierailijoiden lähtöalueissa kärkisijoille nousivat odotetusti Helsinki, Vihti, Espoo ja Salo, mikä peilaa hyvin Lohjan strategisia tavoitteita lähimatkailun kehittämisessä. Myös Vantaa ja Turku ovat merkittäviä lähimatkailun markkina-alueita Lohjalle, ja erityisesti Turusta suuntautunut matkailu kasvoi prosentuaalisesti eniten lähes 100%.
"Lohjan matkailun vahva kehitys osoittaa, että alueemme monipuolinen tarjonta ja strateginen panostus lähimatkailuun tuottavat tulosta. Erityisen ilahduttavaa on, että sekä yöpymiset että päiväkävijät ovat lisääntyneet. Tämä antaa meille hyvän pohjan jatkaa matkailun kehittämistä yhteistyössä alueen toimijoiden kanssa," toteaa Lohjan kaupungin matkailupäällikkö Jarkko Koskenmäki.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarkko KoskenmäkiMatkailupäällikkö
Puh:0406867083jarkko.koskenmaki@lohja.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lohjan kaupunki
Lohjan kaupunki kerää asukkaiden kokemuksia joukko- ja palveluliikenteestä26.9.2025 10:04:29 EEST | Tiedote
Lohjan kaupunki kerää kuntalaisilta kokemuksia joukko- ja palveluliikenteestä, jotta palveluita voidaan kehittää entistä asukasystävällisemmiksi. Kyselyt löytyvät suomeksi ja ruotsiksi, ja ovat avoinna 31.10.2025 saakka.
Kouluterveyskysely 2025: Kiusaaminen ei ole lisääntynyt – HILS-kunnat vahvistavat ennaltaehkäisyä yhteishankkeella19.9.2025 11:05:50 EEST | Tiedote
Tuoreiden THL:n Kouluterveyskyselyn 2025 tulosten mukaan Hangon, Inkoon, Lohjan ja Siuntion (HILS) kouluissa koettu kiusaaminen ei ole lisääntynyt vuoden 2023 kyselyn tasosta. Tulos antaa myönteisen viestin siitä, että koulujen pitkäjänteinen työ yhteisöllisyyden ja turvallisen oppimisympäristön edistämiseksi kantaa hedelmää.
Solistina Orkesteri17.9.2025 14:51:09 EEST | Tiedote
Lohjan kaupunginorkesteri esiintyy solistina konsertissa 23.10.2025 Laurentius-salissa. Ohjelmassa Elgarin Serenadi, Tarkiaisen ilmastonmuutosta käsittelevä Pohjoiset helmet sekä Schubertin keskeneräinen sinfonia. Lippuja alkaen 22 € NetTicketistä. Kapellimestarina Jukka Untamala. Kesto väliaikoineen n. 1 h 45 min.
Teos joka on ”sidottu suoraan ihmissydämeen”17.9.2025 14:15:17 EEST | Tiedote
Lohjan kaupunginorkesterin kamarimusiikkikonsertissa 9.10.2025 Laurentius-salissa kuullaan Beethovenin ja Hummelin teoksia. Konsertin ohjelmassa on myös mystisiä sävellyksiä Barraine, Rautavaara ja Schubertilta. Emil Holmström on koonnut monipuolisen ohjelmiston, joka vie yleisön musiikkimatkalle päivänvalosta yön syliin. Liput ennakkoon NetTicketistä alkaen 16 €.
Virkkalassa lapset pääsevät pian retkille kestävästi sähköpyörän kyydissä16.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Syyskuussa vietetään Euroopan liikkujan viikkoa, jolloin kannustetaan liikkumaan kestävästi – kävellen, pyörällä tai joukkoliikenteellä. Lohjan kaupunki osallistuu viikkoon, ja teema näkyy myös kouluissa ja päiväkodeissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme