Mailand Communications Oy

Tekoälyllä koko toimitusketju lisää kestävyyttä ja kilpailukykyä

Jaa

Kestävyyssiirtymän vauhdittaminen edellyttää tiiviimpää yhteistyötä teollisuuden toimitusketjuissa. Esimerkiksi laivanrakennuksessa tehdään pitkälle tulevaisuuteen vaikuttavat ratkaisut jo suunnittelupöydällä. Datan saatavuus on yhä haaste, mutta tekoäly poistaa datan määrään liittyviä esteitä.

Marcus Wendin pitämässä esitystä messulavalla
Marcus Wendin, Miljögiraff AB:n perustaja, on Pohjoismaiden kokeneimpia elinkaariarvioinnin asiantuntijoita.

– Vielä 15 vuotta sitten yritykset näkivät ympäristöasiat lähinnä haittojen ja ongelmien kautta. Nyt ympäristötavoitteet ovat osa strategista kehittämistä. Kyseessä on ajattelutavan muutos koko kestävän kehityksen kentällä, sanoo Miljögiraff AB:n omistaja Marcus Wendin, joka on Pohjoismaiden kokeneimpia elinkaariarvioinnin asiantuntijoita.

Wendin on yli 20 vuoden ajan auttanut suomalaisia ja ruotsalaisia teollisuusyrityksiä kehittämään toimintaansa elinkaariarviointien avulla. Sen asiakkaina on Valmetin ja Stora Enson kaltaisia globaaleja suuryrityksiä sekä alihankkijoita, yliopistoja ja tutkimuslaitoksia.

Wendin kutsuu yrityksiä kysymään, miten voisimme saavuttaa enemmän yhdessä:

– Kestävä kehitys edellyttää, että toimimme yhdessä koko arvoketjun kanssa ja että sovimme yhteisistä tavoitteista sen sijaan, että jokainen vain asettaa omia vaatimuksiaan, Wendin sanoo.

Deltamarin suunnittelee laivoja elinkaariperiaatteella

Laivanrakennus on esimerkki verkostoimaisesta toimialasta, jossa tiedon tarve kasvaa ja kohdistuu koko arvoketjuun. Kansainvälisen merenkulkujärjestö IMOn ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi ei riitä, että päästöt vähenevät alusten operatiivisessa vaiheessa, vaan näkökulmaa on laajennettava koskemaan alusten koko elinkaarta.

Shqipe Buzuku on elinkaariasiantuntija ja ekosuunnittelija turkulaisella Deltamarinilla, joka on laivansuunnittelun globaali asiantuntija. Deltamarin on tuonut elinkaariarvioinnin osaksi suunnitteluprosessiaan jo ennen kuin alan säädökset sitä vaativat:

– Laivanrakennusala on tähän saakka keskittynyt pääasiassa polttoaineiden käyttöön liittyvien ympäristövaikutusten vähentämiseen. Nyt huomio on kohdistumassa myös materiaaleihin ja komponentteihin, kuten virtalähteisiin ja moottoreihin. Mutta jotta voimme suunnitella aidosti vähäpäästöisiä aluksia, tarvitsemme koko toimitusketjulta tarkkaa, todennettavaa tietoa, Buzuku kertoo.

Buzukun mukaan monilla laivanrakennuksen toimitusketjun laitevalmistajilla ei vielä ole ympäristötuoteselosteita (EPD), mikä vaikeuttaa tarkkojen Scope 3 -tietojen varmistamista. Sekä Buzuku että Wendin korostavat standardoitujen EPD-selosteiden tärkeyttä, sillä ne ovat arvokas työkalu, joilla tiedon laatu paranee monimutkaisissa toimitusketjuissa.

– Yritykset, jotka pystyvät toimittamaan EPD:n jo tuotteen suunnitteluvaiheessa, ovat etulyöntiasemassa. EPD on myös osoitus siitä, että yritys hallitsee toimitusketjunsa dataa ja tietää tarkasti, mitä sen tuotteet sisältävät, Wendin toteaa.

Shqipe%20Buzuku%20meren%20rannalla%2C%20taustalla%20n%E4kyy%20rahtialus
Shqipe Buzuku on elinkaariasiantuntija ja ekosuunnittelija turkulaisella Deltamarinilla, joka on laivansuunnittelun globaali asiantuntija ja elinkaariarvioinnin edelläkävijä alallaan.

Tekoäly vähentää työmäärää merkittävästi

Yksi elinkaariarvioinnin haasteista liittyy suuriin datamassoihin erityisesti yrityksillä, joilla on laajat ja vaihtuvat tuotevalikoimat. Wendinin yritys on kehittänyt tekoälypohjaisia ratkaisuja, joilla LCA-laskenta voidaan tehdä moninkertaisesti nopeammin ja laajemmin.

– Olemme omissa projekteissamme jo nähneet, miten tuhansien työtuntien työ voidaan tekoälyllä kutistaa satoihin tunteihin. Tämä nopeuttaa prosesseja ja helpottaa kestävyyden edistämistä, Wendin kertoo.

Wendin on aktiivinen vaikuttaja kansainvälisissä LCA-asiantuntijoiden verkostoissa. Pohjoismaisella yhteistyöllä on yhä suurempi arvo, kun yritykset haluavat varmistaa toimitusketjujaan. Wendinin mukaan Suomi on ollut ekosuunnittelun ja kiertotalouden kehityksen eturintamassa:

– Suomessa kestävän kehityksen parissa työskentelevillä ihmisillä on paljon osaamista ja kokemusta, jota me Ruotsissa arvostamme. Yhteistyö yksityisen, julkisen ja tieteellisen sektorin välillä on Suomessa poikkeuksellisen toimivaa. Se on malli, josta muu Eurooppa voi ottaa oppia, Wendin toteaa.

Marcus Wendin ja Shqipe Buzuku tavattavissa Alihankinta-messuilla

Marcus Wendin on paikalla Tampereella järjestettävässä Alihankinta-tapahtumassa.

Aika: tiistaista torstaihin 30.9–2.10.2025
Paikka: Tampereen Messu- ja Urheilukeskus, osasto B 106

Shqipe Buzuku on paikalla keskiviikkona 1.10.

Puheenvuoro messulavalla Deltamarinin kanssa

Wendinin ja Buzukun aiheena on "Scope 3 emissions – Tackling the challenge with AI"

Tervetuloa seuraamaan esitystä ja osallistumaan keskusteluun.

Aika: keskiviikko, 1.10. klo 15.05–15.25
Paikka: Tampereen Messu- ja Urheilukeskus, Teemalava

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Shqipe Buzuku meren rannalla, taustalla näkyy rahtialus
Shqipe Buzuku on elinkaariasiantuntija ja ekosuunnittelija turkulaisella Deltamarinilla, joka on laivansuunnittelun globaali asiantuntija ja elinkaariarvioinnin edelläkävijä alallaan.
Lataa
Marcus Wendin pitämässä esitystä messulavalla
Marcus Wendin, Miljögiraff AB:n perustaja, on Pohjoismaiden kokeneimpia elinkaariarvioinnin asiantuntijoita.
Lataa
Marcus Wendin, Miljögiraff AB:n perustaja
Marcus Wendin, Miljögiraff AB:n perustaja
Lataa
Marcus Wendin on tehnyt yhteistyötä suomalaisten ja ruotsalaisten teollisuusyritysten kanssa yli 20 vuotta.
Marcus Wendin on tehnyt yhteistyötä suomalaisten ja ruotsalaisten teollisuusyritysten kanssa yli 20 vuotta.
Lataa

Linkit

Miljögiraff AB lyhyesti

Miljögiraff AB on ruotsalainen konsulttiyritys, joka on erikoistunut elinkaariarviointeihin. Sen asiakkaita ovat teollisuusyritykset, julkiset laitokset ja korkeakoulut Ruotsissa ja Suomessa. Miljögiraffin pääkonttori sijaitsee Göteborgissa. Miljögiraffilla on ollut ilo tehdä yhteistyötä suomalaisten organisaatioiden kanssa vuodesta 2004 lähtien.

SimaPro

SimaPro on ohjelmisto tuotteiden ja prosessien ympäristövaikutusten arviointiin.  Ohjelmistoa käyttää yli 11 000 tuotteiden ja organisaatioiden ympäristövaikutusten arvioinnin asiantuntijaa yli 80 maassa. Miljögiraff on vuodesta 2004 lähtien ollut SimaPro-ohjelmiston edustaja yksinoikeudella Ruotsissa ja Suomessa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Mailand Communications Oy

Multitude paransi tulostaan ja odottaa vahvaa loppuvuotta 202521.8.2025 11:15:00 EEST | Tiedote

Zug, Sveitsi, 21.8.2025 – Multitude AG (jatkossa “Multitude” tai “konserni”) on eurooppalainen, Frankfurtin pörssissä listattu fintech-yritys, joka tarjoaa digitaalista lainoitusta ja verkkopankkipalveluita kuluttajille ja pk-yrityksille sekä muille fintech-yrityksille (WKN: A40VJN, ISIN: CH1398992755). Multitude on julkaissut H1/2025 lukunsa, jotka kertovat vahvasta kehityksestä ja kannattavuudesta kaikissa liiketoimintayksiköissä eli kuluttajapankkiliiketoiminnassa (Ferratum), yrityspankkiliiketoiminnassa (CapitalBox) ja tukkupankkiliiketoiminnassa (Multitude Bank).

Fiberwood jalostaa metsäteollisuuden sivuvirroista rakennusten hiilijalanjälkeä pienentäviä materiaaleja – EU:lta 3,1 miljoonan euron tuki17.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Suomalainen deep tech -yritys Fiberwood Oy on saanut 3,1 miljoonan euron rahoituksen Euroopan unionin LIFE-ohjelmasta vauhdittaakseen rakennusten hiilijalanjälkeä pienentävien materiaalien kaupallistamista. Yritys käyttää rahoituksen metsäteollisuuden sivuvirroista kehitettävien eristeratkaisujen skaalaamiseen ja toimintansa laajentamiseen Euroopan markkinoilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye