Tekoälyllä koko toimitusketju lisää kestävyyttä ja kilpailukykyä
Kestävyyssiirtymän vauhdittaminen edellyttää tiiviimpää yhteistyötä teollisuuden toimitusketjuissa. Esimerkiksi laivanrakennuksessa tehdään pitkälle tulevaisuuteen vaikuttavat ratkaisut jo suunnittelupöydällä. Datan saatavuus on yhä haaste, mutta tekoäly poistaa datan määrään liittyviä esteitä.

– Vielä 15 vuotta sitten yritykset näkivät ympäristöasiat lähinnä haittojen ja ongelmien kautta. Nyt ympäristötavoitteet ovat osa strategista kehittämistä. Kyseessä on ajattelutavan muutos koko kestävän kehityksen kentällä, sanoo Miljögiraff AB:n omistaja Marcus Wendin, joka on Pohjoismaiden kokeneimpia elinkaariarvioinnin asiantuntijoita.
Wendin on yli 20 vuoden ajan auttanut suomalaisia ja ruotsalaisia teollisuusyrityksiä kehittämään toimintaansa elinkaariarviointien avulla. Sen asiakkaina on Valmetin ja Stora Enson kaltaisia globaaleja suuryrityksiä sekä alihankkijoita, yliopistoja ja tutkimuslaitoksia.
Wendin kutsuu yrityksiä kysymään, miten voisimme saavuttaa enemmän yhdessä:
– Kestävä kehitys edellyttää, että toimimme yhdessä koko arvoketjun kanssa ja että sovimme yhteisistä tavoitteista sen sijaan, että jokainen vain asettaa omia vaatimuksiaan, Wendin sanoo.
Deltamarin suunnittelee laivoja elinkaariperiaatteella
Laivanrakennus on esimerkki verkostoimaisesta toimialasta, jossa tiedon tarve kasvaa ja kohdistuu koko arvoketjuun. Kansainvälisen merenkulkujärjestö IMOn ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi ei riitä, että päästöt vähenevät alusten operatiivisessa vaiheessa, vaan näkökulmaa on laajennettava koskemaan alusten koko elinkaarta.
Shqipe Buzuku on elinkaariasiantuntija ja ekosuunnittelija turkulaisella Deltamarinilla, joka on laivansuunnittelun globaali asiantuntija. Deltamarin on tuonut elinkaariarvioinnin osaksi suunnitteluprosessiaan jo ennen kuin alan säädökset sitä vaativat:
– Laivanrakennusala on tähän saakka keskittynyt pääasiassa polttoaineiden käyttöön liittyvien ympäristövaikutusten vähentämiseen. Nyt huomio on kohdistumassa myös materiaaleihin ja komponentteihin, kuten virtalähteisiin ja moottoreihin. Mutta jotta voimme suunnitella aidosti vähäpäästöisiä aluksia, tarvitsemme koko toimitusketjulta tarkkaa, todennettavaa tietoa, Buzuku kertoo.
Buzukun mukaan monilla laivanrakennuksen toimitusketjun laitevalmistajilla ei vielä ole ympäristötuoteselosteita (EPD), mikä vaikeuttaa tarkkojen Scope 3 -tietojen varmistamista. Sekä Buzuku että Wendin korostavat standardoitujen EPD-selosteiden tärkeyttä, sillä ne ovat arvokas työkalu, joilla tiedon laatu paranee monimutkaisissa toimitusketjuissa.
– Yritykset, jotka pystyvät toimittamaan EPD:n jo tuotteen suunnitteluvaiheessa, ovat etulyöntiasemassa. EPD on myös osoitus siitä, että yritys hallitsee toimitusketjunsa dataa ja tietää tarkasti, mitä sen tuotteet sisältävät, Wendin toteaa.

Tekoäly vähentää työmäärää merkittävästi
Yksi elinkaariarvioinnin haasteista liittyy suuriin datamassoihin erityisesti yrityksillä, joilla on laajat ja vaihtuvat tuotevalikoimat. Wendinin yritys on kehittänyt tekoälypohjaisia ratkaisuja, joilla LCA-laskenta voidaan tehdä moninkertaisesti nopeammin ja laajemmin.
– Olemme omissa projekteissamme jo nähneet, miten tuhansien työtuntien työ voidaan tekoälyllä kutistaa satoihin tunteihin. Tämä nopeuttaa prosesseja ja helpottaa kestävyyden edistämistä, Wendin kertoo.
Wendin on aktiivinen vaikuttaja kansainvälisissä LCA-asiantuntijoiden verkostoissa. Pohjoismaisella yhteistyöllä on yhä suurempi arvo, kun yritykset haluavat varmistaa toimitusketjujaan. Wendinin mukaan Suomi on ollut ekosuunnittelun ja kiertotalouden kehityksen eturintamassa:
– Suomessa kestävän kehityksen parissa työskentelevillä ihmisillä on paljon osaamista ja kokemusta, jota me Ruotsissa arvostamme. Yhteistyö yksityisen, julkisen ja tieteellisen sektorin välillä on Suomessa poikkeuksellisen toimivaa. Se on malli, josta muu Eurooppa voi ottaa oppia, Wendin toteaa.
Marcus Wendin ja Shqipe Buzuku tavattavissa Alihankinta-messuilla
Marcus Wendin on paikalla Tampereella järjestettävässä Alihankinta-tapahtumassa.
Aika: tiistaista torstaihin 30.9–2.10.2025
Paikka: Tampereen Messu- ja Urheilukeskus, osasto B 106
Shqipe Buzuku on paikalla keskiviikkona 1.10.
Puheenvuoro messulavalla Deltamarinin kanssa
Wendinin ja Buzukun aiheena on "Scope 3 emissions – Tackling the challenge with AI"
Tervetuloa seuraamaan esitystä ja osallistumaan keskusteluun.
Aika: keskiviikko, 1.10. klo 15.05–15.25
Paikka: Tampereen Messu- ja Urheilukeskus, Teemalava
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marcus WendinFounderMiljögiraff AB
Puh:+46 73 324 81 85marcus@miljogiraff.seLarissa RimaSenior ConsultantMailand Communications Oy
Puh:+358 400 581521larissa.rima@mailand.fiKuvat




Linkit
Miljögiraff AB lyhyesti
Miljögiraff AB on ruotsalainen konsulttiyritys, joka on erikoistunut elinkaariarviointeihin. Sen asiakkaita ovat teollisuusyritykset, julkiset laitokset ja korkeakoulut Ruotsissa ja Suomessa. Miljögiraffin pääkonttori sijaitsee Göteborgissa. Miljögiraffilla on ollut ilo tehdä yhteistyötä suomalaisten organisaatioiden kanssa vuodesta 2004 lähtien.

SimaPro
SimaPro on ohjelmisto tuotteiden ja prosessien ympäristövaikutusten arviointiin. Ohjelmistoa käyttää yli 11 000 tuotteiden ja organisaatioiden ympäristövaikutusten arvioinnin asiantuntijaa yli 80 maassa. Miljögiraff on vuodesta 2004 lähtien ollut SimaPro-ohjelmiston edustaja yksinoikeudella Ruotsissa ja Suomessa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mailand Communications Oy
Multitude 9M/2025: Vahvaa kannattavuuden kasvua ja operatiivista kehitystä13.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Zug, Sveitsi, 13.11.2025 – Multitude AG (jatkossa “Multitude” tai “konserni”) on eurooppalainen, Frankfurtin pörssissä listattu fintech-yritys, joka tarjoaa digitaalisia laina- ja verkkopankkipalveluita kuluttajille ja pk-yrityksille sekä toisille fintech-yrityksille (WKN: A40VJN, ISIN: CH1398992755). Multitude on julkaissut 9M/2025 lukunsa, jotka kertovat jatkuvasta hyvästä kehityksestä kaikissa liiketoimintayksiköissä eli kuluttajapankkitoiminnassa (Ferratum), pk-yrityspankkitoiminnassa (CapitalBox) ja tukkupankkitoiminnassa (Multitude Bank).
Rajat ylittävä terveystieto tutkijoiden käyttöön EU:ssa24.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Eurooppa astuu uuteen datavetoisen lääketieteellisen tutkimuksen aikakauteen Euroopan terveystietoalue -asetuksen (European Health Data Space, EHDS) myötä.
Euroopan terveystietoalue edistää tutkimusta ja innovaatioita23.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Uusi datavetoinen terveydenhuollon aikakausi alkaa, kun Euroopan terveystietoalue (EHDS) tulee voimaan vuonna 2029. Se tarjoaa tutkijoille ja akateemiselle yhteisölle turvallista, korkealaatuista ja GDPR:n mukaista terveystietoa ennen näkemättömällä tavalla. Terveystietoalue on suuri edistysaskel eurooppalaiselle terveydenhuollolle, tieteelle ja innovaatioille – Made in Europe, on European data.
Valourin sadas ETP listattu Tukholman Spotlight-pörssissä22.10.2025 15:45:00 EEST | Tiedote
100 ETP:tä listattuna: Valour Sky (SKY) SEK ETP (ISIN CH1108681516) on listattu Tukholman Spotlight-pörssissä, ja se on Valourin sadas pörssilistattu tuote Euroopassa. Mikä SKY on: SKY on Sky-ekosysteemin, MakerDAO:n seuraajan, hallintotoken, jota käytetään äänestämään sen stablecoin- ja vakuudellisen lainanantoinfrastruktuurin parametreista ja tiekarttapäätöksistä. ETP tarjoaa sijoittajille säännellyn pääsyn huippuluokan DeFi-hallintovaroihin. Tärkeä virstanpylväs ja alan johtajuus: Tämän listauksen myötä Valour saavuttaa tälle vuodelle asettamansa sadan ETP:n tavoitteen ja ylläpitää maailman laajinta digitaalisten omaisuuserien ETP-valikoimaa tärkeimmillä pörssimarkkinoilla, kuten Spotlightissa, Börse Frankfurtissa, SIX Swiss Exchangessa, Lontoon pörssissä ja Euronextissa Pariisissa ja Amsterdamissa.
Multitude juhlistaa 20 vuoden kasvuaan ja 10 vuoden uraansa Frankfurtin pörssissä18.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Digitaaliseen rahoitukseen ja verkkopankkitoimintaan erikoistunut suomalaislähtöinen fintech-konserni Multitude juhlistaa 20-vuotista matkaansa asiakkaidensa ja henkilöstönsä kanssa Suomessa syyskuussa 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme