Espoon strategiasta neuvottelutulos – Espoo on lasten ja nuorten pääkaupunki
Valtuuston neuvottelutoimikunta on saavuttanut neuvottelutuloksen Espoo-tarinasta eli kaupungin strategiasta vuosille 2025–2029. Espoo-tarina etenee valtuuston päätettäväksi.

”Kiitän valtuustoryhmiä hyvästä yhteistyöstä. Meillä on puolueiden yhteinen tahto panostaa lapsiin ja nuoriin sekä kaupungin viihtyisyyteen. On hienoa, että kaikki neuvottelusovussa mukana olevat ryhmät haluavat panostaa lapsiin ja nuoriin sekä pitää huolta kaupungin viihtyisyydestä ja turvallisuudesta sen kasvaessa. Kasvu tuo kuitenkin taloudellisia haasteita. Valtionosuudet ovat vähentyneet ja uhkaavat vähentyä edelleen, vaikka palveluiden ja investointien tarve kasvaa. Tämä tarkoittaa tiukkoja valintoja ja priorisointia”, summaa valtuuston neuvottelutoimikunnan puheenjohtaja Emma-Stina Vehmanen.
Lasten ja nuorten mahdollisuuksien ja arjen tukeminen on Espoo-tarinan keskeinen painopistealue. Lukutaidon vahvistaminen ja vahvistuminen ovat asioita, joiden päälle rakentuu moni muu asia. Hyvät kielelliset taidot ja ymmärrys yhteiskunnan toiminnasta varmistavat sitä, että kaikilla olisi yhtäläiset mahdollisuudet jatko-opintoihin.
Kaupungin nopea kasvu toteutetaan hallitusti. Tavoitteena on, että kaikki Espoon kaupunginosat ovat viihtyisiä ja turvallisia. Erityisesti tällä valtuustokaudella kiinnitetään huomiota omistusasuntojen sekä pientalojen tarjonnan lisäämiseen.
”Neuvottelujen perusteella valtuustossa jaetaan laajasti tarve varmistaa, että Espoo on turvallinen, luonnonläheinen ja viihtyisä kotikaupunki myös tulevaisuudessa. Samalla on selvää, että asuntoja ja työpaikkoja – eli rakentamista – tarvitaan jatkossakin. Nämä täytyy tasapainottaa entistäkin taitavammin.”, kaupunginjohtaja Kai Mykkänen sanoo.
Kansainvälistyminen on iso mahdollisuus, mutta myös haaste. Espoon täytyy onnistua kotouttamisessa ja huolehtia mm. siitä, että Espooseen muuttavat oppivat joko suomen tai ruotsin kielen. Espoo on innovaatio- ja koulutusympäristö, jossa teknologiayritykset, tutkimuslaitokset ja Aalto-yliopisto luovat kansainvälistä osaamista. Tavoitteena on, että Espoo on Pohjoismaiden paras paikka kansainvälisille osaajille ja tuemme espoolaisten innovaatioiden ja yritysten kasvua kansainvälisille markkinoille. Tämä on keskeinen asia kaupungin elinvoiman vahvistamisessa.
Espoo on Suomen innovaatiokeskus ja haluaa olla maan yritysmyönteisin kaupunki. Kasvavassa kaupungissa tavoitellaan kasvua myös työpaikkaomavaraisuuteen.
”Olemme itse kaupungin suurin työnantaja ja on keskeistä, että omassa organisaatiossamme huolehdimme henkilöstön hyvinvoinnista ja kehittymisestä”, kaupunginjohtaja korostaa.
”Koko strategian toteuttamisen perustana on kestävällä pohjalla oleva talous. Tavoittelemme talouden tasapainoa ja velkaantumisen hallintaa. Tähän etsimme jatkuvasti keinoja, joista sovitaan tarkemmin osana talousarvioiden valmistelua ja useamman vuoden taloussuunnittelua”, kaupunginjohtaja Mykkänen toteaa.
Tiekartta ohjaa valtuustokauden työtä
Tarina ja sen toimeenpanon tiekarttana toimivat valtuustokauden 2025–2029 tavoitteet antavat suunnan kaupungin seuraavien vuosien kehitykselle.
Tiekartta jakaantuu seitsemään kokonaisuuteen. Ne ohjaavat kaupungin toimintaa, päätöksentekoa ja kehittämistä tulevina vuosina:
- Espoossa jokainen lapsi ja nuori voi onnistua ja yltää parhaimpaansa
- Hallitusti kasvavan Espoon kaikki kaupunginosat ovat viihtyisiä ja turvallisia
- Espoo etenee hiilineutraaliksi ja parantaa luonnon tilaa
- Espoo on paras paikka innovoida, yrittää ja työllistää
- Espoo onnistuu kansainvälistymisen mahdollisuuksissa ja haasteissa
- Henkilöstö voi hyvin ja hyödyntää kumppanuuksia
- Espoon talous on kestävällä pohjalla
Myös tavoitteita tukevat poikkihallinnolliset kehitysohjelmat jatkuvat uudella valtuustokaudella. Ne kokoavat yhteen kaupungin eri toimijat ja lisäävät yhteistyötä asukkaiden, järjestöjen ja yritysten kanssa. Kehitysohjelmat keskittyvät erityisesti yrityksiin, luontoon, yhteisöllisyyteen ja tapahtumiin.
Espoo-tarinaa on valmisteltu laajasti osallistaen
Espoo-tarinaa eli kaupungin strategiaa vuosille 2025–2029 on valmisteltu pitkäjänteisesti ja tiiviissä yhteistyössä espoolaisten, henkilöstön ja luottamushenkilöiden kesken. Valtuusto päättää Espoo-tarinasta 20.10.2025.
Valmistelun aikana espoolaiset pääsivät osallistumaan valmisteluun muun muassa vastaamalla kahteen Mun Espoo -kyselyyn. Näiden lisäksi asukas- ja vähemmistöryhmille järjestettiin useampi tilaisuus Espoo-tarinan valmisteluun liittyen.
Valtuuston neuvottelutoimikunta kävi neuvottelut Espoo-tarinasta 17.9.-26.9.2025. Neuvottelutuloksessa ovat mukana kaikki valtuustoryhmät perussuomalaisia lukuun ottamatta.
Liitteenä neuvottelutuloksen mukainen Espoo-tarina 2025-2029.
Lisätiedot:
valtuuston neuvottelutoimikunnan puheenjohtaja Emma-Stina Vehmanen, p. +358 40 847 1992, emmastinavehmanen@gmail.com
yhteysjohtaja Niko Ferm, p. +358 40 5521271, niko.ferm@espoo.fi
kaupunginjohtaja Kai Mykkänen, haastattelupyynnöt erityisasiantuntija Leevi Hietanen, p. +358 40 6343644, leevi.hietanen@espoo.fi
Liitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Jo 25 vuotta kulttuuria ja kohtaamisia Espoossa: Sykettä syksyyn kokoaa seniorit jälleen yhteiseen juhlaan26.9.2025 10:25:43 EEST | Tiedote
Espoon vanhusneuvoston Sykettä syksyyn -juhla järjestetään lokakuussa 25. kerran. Lähes 800 vieraan vuosittainen tapahtuma tarjoaa senioreille kulttuurielämyksen lisäksi yhteisöllisyyttä.
Liikunta- ja hyvinvointilautakunta lisäsi liikunnan avustusten jakoperiaatteisiin lisäyksen eettisiin linjauksiin sitoutumisesta25.9.2025 21:02:41 EEST | Tiedote
Liikunta- ja hyvinvointilautakunta hyväksyi kokouksessaan 25.9.2025 uudet espoolaisten aikuisurheilijoiden palkitsemisen perusteet sekä käsitteli erityisryhmien uima- ja kuntosalirannekkeiden uudistusta. Lisäksi se merkitsi tiedoksi liikunnan ja urheilun tulosyksikön laatiman tiedotteen uimarantojen ja rantavalvonnan tilannekuvasta Espoossa sekä vastauksen valtuustokysymykseen lasten ja nuorten turvallisuudesta veden äärellä.
Info från nämnden Svenska rum 25.9.202525.9.2025 19:34:54 EEST | Pressmeddelande
På torsdagens möte lämnade nämnden Svenska rum ett enhälligt godkänt motförslag till budget för år 2026 och ekonomiplan för åren 2027–2028 för beredning av stadsdirektörens budgetförslag. Nämnden gav också ett flertal utlåtanden och valde de svenskspråkiga grundskolornas direktioner.
Aurinkoahvenen torjunta Nuuksion Laihalammella onnistui alustavien havaintojen mukaan – Laihalampea voi taas käyttää normaalisti25.9.2025 12:59:48 EEST | Tiedote
Espoon kaupunki ja Uudenmaan ELY-keskus tekivät elokuussa Nuuksion Laihalammella torjuntatoimia haitallisen vieraslajin aurinkoahvenen poistamiseksi. Ensi kesänä varmistuu, saatiinko aurinkoahven hävitettyä lammesta. Alustavien havaintojen mukaan torjunta onnistui ja vesiekosysteemi on toipumassa poikkeuksellista operaatiosta. Lammella on havaittu muun muassa sammakoita, vesimittareita ja lintuja.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 24.9.202525.9.2025 08:56:28 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta antoi lausuntonsa vuosien 2026–2035 investointiohjelmasta ja teki esityksen vuoden 2026 talousarviosta sekä vuosien 2027–2028 taloussuunnitelmasta kaupunginjohtajan talousarvioehdotuksen valmistelua varten. Lisäksi lautakunta hyväksyi kokouksessa mm. Hannuksen, Koivuviidan ja Puolarmetsän siirtokelpoisten päiväkotien hankesuunnitelmat. Vastauksena valtuustoaloitteeseen, yläkouluille suositellaan kokeilua koulupäivän aloittamiseksi 8.30. Lautakunta päätti jättää pöydälle Kilon ja Keran alueen koulupalvelujen järjestämisen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme