Oma Häme

Huijaustekstiviestejä liikkeellä Oma Hämeen nimissä

Jaa
Kuvassa on digitaalinen lukkokuvake, jonka taustalla on koodirivejä.

Joillekin hyvinvointialueemme asiakkaille on lähetetty Oma Hämeen nimissä huijaustekstiviestejä, joissa kerrotaan pankkiin saapuneesta palautuksesta.

Muistathan, että Oma Häme ei lähetä koskaan laskuja, maksumuistutuksia tai tietoja maksujen palautuksista tekstiviestillä. Tekstiviestien linkkejä ei pidä avata.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Pilvi Moberg valittiin Vuoden farmaseutiksi – kannustava työkaveri edistää lääkitysturvallisuutta Oma Hämeessä25.9.2025 12:38:29 EEST | Tiedote

Farmasialiitto on valinnut Vuoden farmaseutiksi Pilvi Mobergin. Hän työskentelee lääkitysturvallisuuden asiantuntijana Kanta-Hämeen hyvinvointialueella. Valinta julkistettiin torstaina 25. syyskuuta, jolloin vietetään kansainvälistä farmasian päivää. Pilvi toimii lääkitysturvallisuuden asiantuntijana Oma Hämeen asiakas- ja potilasturvallisuustiimissä. Hän käy läpi lääkepoikkeamailmoituksia, vastaa lääkehoitosuunnitelmien ja lääkelupien kysymyksiin sekä laatii ohjeistuksia ja koulutuksia. – Teen yhteistyötä muun muassa valvonnan asiantuntijoiden, osastofarmaseuttien, avohuollon apteekkien sekä tilapalveluiden kanssa. Tärkeintä on nähdä koko lääkehoidon prosessi ja sen riskikohdat. Kaikki vaikuttaa kaikkeen ja lopulta potilaan ja asiakkaan vointiin, hän kiteyttää. Moberg on erikoistunut sairaala- ja terveyskeskusfarmasiaan ja hankkinut lääkehoidon kokonaisarvioinnin erityispätevyyden. Hän pitää osaamistaan ajan tasalla seuraamalla tutkimuksia, verkostoitumalla ja osallistumalla alan koul

Aluehallitus käsitteli osavuosikatsausta ja talousasioita23.9.2025 13:56:16 EEST | Uutinen

Maanantaina koolla ollut aluehallitus käsitteli hyvinvointialueen vuoden 2025 osavuosikatsausta. Katsaus antaa kokonaiskuvan hyvinvointialueen palveluiden tilasta sekä talouden ja toiminnan kehityksestä, ja se toimitetaan edelleen aluevaltuuston käsittelyyn. Tammi-kesäkuuta koskeva katsaus osoittaa, että hyvinvointialueen kolmas toimintavuosi on alkanut positiivisesti: talous on kehittynyt suotuisasti ja palveluiden saatavuus on parantunut. Tammi–kesäkuun tulos oli 28,6 miljoonaa euroa ylijäämäinen, kun vuotta aiemmin vastaava kausi päättyi alijäämään. Koko vuoden 2025 ennustetaan päättyvän 37,4 miljoonan euron ylijäämään, mikä on 9,1 miljoonaa euroa enemmän kuin talousarviossa. Vaikka talouden tasapainottaminen ja kasvavat palvelutarpeet tuovat paineita, on Oma Häme onnistunut säilyttämään palveluiden laadun ja jopa parantamaan niiden saatavuutta. THL:n tutkimuksessa Oma Hämeen asukkaat arvioivat lääkäripalveluihin pääsyn Suomen parhaaksi. Asiakastyytyväisyyttä kuvaava NPS-luku oli al

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye