SDP:n Eveliina Heinäluoma: Aikooko hallitus puuttua ulkomaisen työvoiman hyväksikäyttöön?
27.9.2025 11:37:57 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
STT on raportoinut tänään työvoiman hyväksikäytöstä telakka-alalla. Turun telakalla on työskennellyt epämääräisissä alihankintasuhteissa ukrainalaisia, jotka ovat tehneet jopa 14-tuntisia päiviä ja joiden saamatta jääneet palkanlisät lasketaan Teollisuusliiton mukaan kymmenissätuhansissa euroissa. Heinäluoma pitää jutussa raportoituja epäkohtia järkyttävinä, mutta ei yllättävinä.

- Ulkomaisen työvoiman hyväksikäyttöä ilmenee valitettavasti säännöllisesti. Suomessa on jo pitkään tarvittu uudistuksia työperäisen hyväksikäytön ja ihmiskaupan torjumiseksi. Nyt olisi hallituksen tartuttava toimeen ja puututtava työntekijöiden hyväksikäyttöön.
Heinäluoman mukaan hallituksen toimettomuus asiassa ei ole sattumaa.
- Kyse ei ole siitä, että hallitus ei olisi tietoinen ongelmasta tai sen ratkaisusta, vaan hallituspuolueet eivät ole pitäneet asiaan puuttumista tärkeänä. Vuonna 2024 Orpon hallitus taipui vasta julkisen paineen myötä käynnistämään harmaan talouden toimintaohjelman ja palauttamaan työlle osan jo leikatuista rahoista. Hallitus on kaudellaan ollut myös kiinnostuneempi tänne töihin tulevien elämän vaikeuttamisesta kuin sen varmistamisesta, että heihin pätevät samat pelisäännöt kuin suomalaisiin työntekijöihin.
Heinäluoma peräänkuuluttaa uudistusten kiireellisyyttä.
- Keinoja työperäisen hyväksikäytön ehkäisemiseksi ja heikossa asemassa olevien työntekijöiden oikeuksien turvaamiseksi on. Tarvitsemme tehokkaampia tapoja sanktioida ja valvoa ulkomaisen työvoiman hyväksikäyttöä. Näitä ovat esimerkiksi alipalkkauksen kriminalisointi, ammattiliittojen kanneoikeus sekä harmaan talouden torjunnan riittävien resurssien turvaaminen. Lisäksi tulee varmistaa viranomaisten riittävät toimivaltuudet, luettelee Heinäluoma.
Heinäluoma muistuttaa, että työvoiman hyväksikäyttö haittaa myös rehellisesti toimivien yritysten pärjäämistä ja suomalaisten palkkaamista kilpailun vääristymisen myötä.
– Hallituksen on viimein herättävä tilanteeseen ja tehtävä tarvittavat uudistukset hyväksikäytön kitkemiseksi. Jokainen tapaus on liikaa, päättää Heinäluoma.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807eveliina.heinaluoma@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kiuru: Orpon hallitus jatkaa sote-leikkaamista ilman riittäviä vaikutusarviointeja15.2.2026 12:31:08 EET | Tiedote
Sosiaalihuollon palvelu-uudistusta valmistelevan työryhmän raportti (10.2.2026) esittää mittavia muutoksia palveluihin. Suomi on etenemässä kohti sadan miljoonan euron leikkauksia ilman riittävää vaikutusten arviointia, käytännössä laput silmillä, sanoo SDP:n kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru.
SDP:n Helena Marttila: Kokoomuksen tasa-arvolain uudistus on pinkkipesun Suomen ennätys14.2.2026 13:36:49 EET | Tiedote
”On sekä loukkaavaa että historiaamme halventavaa väittää, että SDP vastustaisi tasa-arvon edistämistä. Demarinaiset juhlistivat viime vuonna 120-vuotista taivaltaan Suomen vanhimpana poliittisena naisjärjestönä, ja tasa-arvo on kirjaimellisesti osa puolueemme DNA:ta. Samaan aikaan oikeistohallitus kokoomuksen johdolla on toimillaan luonut tilanteen, jossa syrjinnän kitkeminen työelämässä on entistäkin akuutimpaa”, muistuttaa kansanedustaja, Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Suomi tarvitsee kestävää talouspolitiikkaa, ei lisää velkaa ja katteettomia veronalennuksia14.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Eduskunta käsitteli tällä viikolla hallituksen ensimmäistä lisätalousarviota. Sen luvut ovat musertavat. Uutta velkaa ehdotetaan otettavaksi nyt 13 miljardia kuluvan vuoden aikana samalla, kun verotuloarviota joudutaan pienentämään lähes miljardilla. Samaan aikaan hallitus toteaa, että rahaa on – hyödyttömään yhteisöveron alennukseen. Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd) pitää tätä vastuuttomana.
SDP:n Piritta Rantanen: Hankintalain uudistus voi heikentää kotimaisen ruoan kysyntää13.2.2026 11:26:42 EET | Tiedote
– Hallitus on jo vaikeuttanut kotimaisen ruoan suosimista julkisissa ruokapalveluissa leikkaamalla hyvinvointialueilta ja kuntien valtionosuuksista. Hankintalain uudistus merkitsee kunnille lisää kustannuksia, kilpailutuksia ja hallinnollista työtä samalla kun Orpon hallitus jättää muutoksen uhkat ja mahdollisuudet nyt hyvin erilaisissa taloustilanteissa olevien kuntien varaan, kritisoi maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Ojala-Niemelä vaatii opettajarekisterin perustamista13.2.2026 11:04:29 EET | Tiedote
Suomessa ei ole ajantasaista ja kattavaa tietoa opettajien, rehtorien ja johtajien kelpoisuuksista, määristä tai alueellisesta tarpeesta, SDP:n kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä muistuttaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

