Sukupuolten palkkaerot kaventuvat hitaasti – ja miehet hyötyvät koulutuksesta naisia enemmän
Korkeakoulututkinnon suorittaneiden miesten ja naisten väliset palkkaerot ovat tuntuvasti suuremmat kuin koko taloudessa kaikkiaan.
Tilastokeskuksen palkkarakennetilaston mukaan naisten ja miesten välinen keskimääräinen palkkaero on kaventunut 19,4 prosentista 16,5 prosenttiin ajanjaksolla 1995–2023. Ero miesten hyväksi on kaventunut siis vain hieman, vaikka naiset ovat Suomessa korkeammin koulutettuja kuin miehet.
Jos sukupuolten palkkaeroja verrataan koulutusasteittain, palkkaerot ovat suurimmillaan korkeakoulututkinnon suorittaneiden miesten ja naisten välillä, selviää Tilastokeskuksen yliaktuaarin Hanna Jokimäen artikkelista Tieto&trendit-verkkolehdessä. Alimman korkea-asteen tutkinnon suorittaneilla ero on peräti 23 prosenttia ja alemman korkea-asteen suorittaneilla lähes yhtä suuri, 22 prosenttia.
”Poikkeuksen muodostavat tutkijakoulutusasteen suorittaneet, joiden joukossa sukupuolten väliset palkkaerot ovat koulutusasteista pienimmät – silloinkin kahdeksan prosenttia”, Jokimäki toteaa artikkelissa.
Jokimäen mukaan palkkaeroissa ei ole kyse niinkään siitä, että naisille useinkaan maksettaisiin samasta työstä selvästi pienempää palkkaa. Huomattavasti merkittävämpi tekijä on, että työmarkkinoiden segregaatio on voimakasta. Naisvaltaisilla aloilla taas palkkataso on tyypillisesti pienempi kuin miesvaltaisilla aloilla.
”Naiset ja miehet sijoittuvat keskimäärin eri tavoin eri ammatteihin mutta myös eri toimialoille”, hän kirjoittaa.
Yleisistä tutkinnoista esimerkiksi ammattikorkeakoulututkinnon suorittaneiden sairaanhoitajien ja konetekniikan insinöörien keskimääräinen palkkaero on 23 prosenttia, ja pienipalkkaisemmat eli sairaanhoitajat ovat valtaosin naisia.
Tuoreimpien koulutusvalinnoista kertovien tilastojen perusteella jakautuminen miesten ja naisten aloihin näyttäisi myös pysyvän samansuuntaisena ainakin lähitulevaisuudessa. Artikkelin havainnot perustuvat pääasiassa palkkarakenne-tilaston tietoihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna JokimäkiYliaktuaari
Puh:0295 513 939hanna.jokimaki@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Alle kouluikäisten lasten perheiden määrä laskenut selvästi – 15 % perheistä jo vieraskielisiä20.11.2025 08:07:31 EET | Tiedote
Perheitä, joissa on alle kouluikäisiä lapsia, on nyt 18 % vähemmän kuin yksitoista vuotta sitten ja 24 % vähemmän kuin vuonna 1994.
Vanhojen omakotitalojen hinnat palasivat laskuun – suurissa kaupungeissa yli 10 %:n alamäki20.11.2025 08:03:08 EET | Tiedote
Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat koko maassa 9,5 % vuodentakaisesta ja 6,1 % edellisestä vuosineljänneksestä heinä-syyskuussa. Hinnat palasivat laskuun yhden nousuneljänneksen jälkeen, vaikka tehtyjen kauppojen määrä kasvoi 2,6 % vuodentakaisesta.
Konkurssiuhan alla olevien työpaikkojen määrä vähentynyt, yksinyrittäjien konkurssit lisääntyneet19.11.2025 08:01:53 EET | Tiedote
Konkursseja pantiin lokakuussa vireille 348. Tämä oli 9 enemmän kuin viime vuoden lokakuussa. Henkilötyövuosien määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä kuitenkin väheni selvästi vuodentakaisesta, yhteensä 279:llä.
Muistutuskutsu: Työllisyys Suomessa ja alueilla - Tilastokeskuksen tiedotustilaisuus17.11.2025 08:44:52 EET | Kutsu
Miten työllisyys ja työttömyys kehittyivät lokakuussa? Miltä Kainuun työllisyystilanne ja väestökehitys näyttävät? Onko työllisyyskehityksessä eroja esimerkiksi sukupuolen tai iän mukaan?
Tilastokeskuksen uusi historiikki julkaistu – 160 vuotta luotettavan tiedon puolesta14.11.2025 08:42:57 EET | Tiedote
Tilastokeskuksen historia on nyt koottu yksiin kansiin. Historiantutkija FT Jouni Yrjänän teos Luotettavan tiedon puolesta 160 vuotta keskittyy erityisesti viraston vaiheisiin vuosina 2000–2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme