Keski-Suomen hyvinvointialue

Suojaa vauvat RSV-infektiolta syksyllä ja talvella 2025–2026

29.9.2025 14:35:09 EEST | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote

Jaa

Terveydenhuollon palveluvalikoimaneuvoston ja Kansallisen lääkeneuvottelukunnan päätöksen mukaisesti nirsevimabia tarjotaan RSV-epidemiakauden aikana kaikille vastasyntyneille ja alle 3 kuukauden ikäisille lapsille sekä riskiryhmiin kuuluville alle yhden vuoden ikäisille lapsille RSV-infektion ehkäisyyn. 

RSV voi aiheuttaa pienillä vauvoilla hengitysvaikeuksia ja johtaa sairaalahoitoon. Yhdellä pistoksella saatava suoja vähentää vakavan taudin riskiä koko epidemian ajan. 

Epidemiakaudella 2025–2026 nirsevimabia tarjotaan maksutta seuraaville ryhmille: 

  1. Synnytyssairaaloissa vastasyntyneille epidemiakauden ajan  

Epidemian aikana syntyneet vauvat saavat pistoksen synnytyssairaalassa heti syntymän jälkeen. Antaminen alkaa 1.10.2025 Kuopion yliopistollisessa sairaalassa, ja jatkuu noin puolen vuoden ajan epidemian loppuun asti. 

  1. Neuvoloissa lapsille, jotka ovat epidemiakauden alkaessa alle kolmen kuukauden ikäisiä 

Vauvat, jotka ovat syntyneet 1.8.2025 tai sen jälkeen, saavat pistoksen neuvolassa 1.10.2025 alkaen. Jos suojaa ei ole annettu ennen epidemian alkua, sen voi saada myös myöhemmin epidemian aikana. 

  1. Riskiryhmiin kuuluville alle 1-vuotiaille lapsille 

Myös tiettyihin riskiryhmiin kuuluvat alle vuoden ikäiset lapset saavat pistoksen neuvolassa tai lastensairaalassa 1.10.2025 jälkeen. 

Riskiryhmät, joille suoja suositellaan 

Alle 1-vuotiaat lapset, joilla on jokin seuraavista: 

  • syntyneet ennen raskausviikkoa 29 
  • synnynnäinen sydänsairaus, joka vaatii hoitoa 
  • vaikea immuunipuutos tai keuhkosairaus (bronkopulmonaalinen dysplasia), ja lapsi on tarvinnut hoitoa viimeisen 6 kk aikana 
  • Downin syndrooma 
  • syntyneet syys–helmikuussa raskausviikoilla 29–36+6 
  • syntyneet raskausviikoilla 29–36+6 ja perheessä on leikki-ikäisiä lapsia 

Nirsevimabi (kauppanimeltään Beyfortus) on uusi, pitkävaikutteinen vasta-aine, joka suojaa vauvaa RSV-infektiolta koko epidemian ajan yhdellä lihakseen annettavalla pistoksella. Alle 5 kiloa painaville vauvoille annos on 50 milligrammaa ja yli 5 kiloa painaville vauvoille annos on 100 milligrammaa. 

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:
Ole Andersen, lastentautien ylilääkäri, ole.andersen@hyvaks.fi, puh. 050 316 1156
Viestinnän yhteishenkilö: Tuija melville, tuija.melville@hyvaks.fi, puh. 040 779 7071

Keski-Suomen hyvinvointialue vastaa noin 273 000 keskisuomalaisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista.  
  
Keskeinen tehtävämme on keskisuomalaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen yhteistyössä kuntien, järjestöjen, yritysten ja muiden toimijoiden kanssa. Tavoitteenamme on se, että keskisuomaisten kokemus hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta on maan kärkeä. Haluamme olla ihmislähtöisin hyvinvointialue ja tukea keskisuomalaisten hyvää arkea. 

Hyvinvointialue on Keski-Suomen suurin työnantaja, jonka palveluksessa työskentelee noin 12 500 ammattilaista. Tarjoamme mahdollisuuksia ammatilliseen kehittymiseen ja monipuolisiin urapolkuihin.  

Palveluiden tiedot, toimipisteet ja yhteystiedot löytyvät Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta www.hyvaks.fi

Viestintäpalveluiden yhteissähköposti: viestinta(at)hyvaks.fi.

Facebook: @hyvaks, X: @hyvaks, Instagram: @hyvaks, LinkedIn: Keski-Suomen hyvinvointialue,YouTube: Keski-Suomen hyvinvointialue

#hyvaks #hyväarkikaikille

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote4.4.2026 19:57:59 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 04.04.2026 Tulipalo, muu: keskisuuri, Kivijärventie Kinnula Keski-Suomen pelastuslaitos sai hälytyksen keskisuuresta tulipalosta Kinnulan Kivijärventielle klo 19:12. Kohteessa paloi roskakasa, josta palo oli vaarassa levitä viereiseen metsään. Pelastuslaitos rajasi paloalueen ja sammutustyöt ovat käynnissä. Palon syttymissyy ei ole tiedossa. Lisätietoja: päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote3.4.2026 21:12:20 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 3.4.2026 RAKENNUSPALO: KESKISUURI. PURILAS, JYVÄSKYLÄ Hälytys klo 20:30 Purilas 8, jossa ilmoituksen mukaan ylimmän kerroksen parvekkeelta tuprahtelee vaaleaa savua. Ilmoittaja läheisen talon asukas, joka nähnyt tilanteen ja soittanut 112. Hätäpuhelun jälkeen savuttaminen loppui. Pelastuslaitos tiedusteli ylimmän kerrostalon huolellisesti eikä löytänyt savun aiheuttajaa. Lisätietoja: Päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote3.4.2026 00:21:42 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 2.4.2026 RAKENNUSPALO KESKISUURI JYVÄSKYLÄ Pelastuslaitos sai tehtävän klo 23.31 keskisuuresta rakennuspalosta Polttolinjalle Jyväskylään. Kerrostaloasunnossa oli alkupalo, joka oli saatu sammutettua asukkaiden toiminnalla. Pelastuslaitokselle jäi tehtäväksi sammuttamisen varmistaminen Asunnossa ollut henkilö altistui lievästi savulle, mutta suuremmilta henkilövahingoilta säästyttiin. Asuntoon tuli pieniä vahinkoja. Poliisi tutkii palon syttymissyytä. Paikalle hälytettiin 11 pelastuslaitoksen yksikköä, joista viisi toimi kohteessa. Lisäksi paikalla oli ensihoidon ja poliisin yksiköitä.

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote2.4.2026 12:16:30 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 2.4.2026 RAKENNUSPALO KESKISUURI JYVÄSKYLÄ Pelastuslaitos vastaanotti klo 11.49 tehtävän keskisuuresta rakennuspalosta Jyväskylään Keskussairaalantielle. Sädesairaalan edessä olevassa katoksessa oli syttynyt tuoleja palamaan. Katos oli sairaalarakennuksen vieressä. Palo oli ehtinyt levitä jo viereisen rakennuksen rakenteisiin, mutta pelastuslaitos sammutti palon ennen suurempaa syttymää. Raivaustyöt ovat käynnissä. Palon syttymissyystä ei ole tietoa. Henkilövahinkoja tilanteesta ei aiheutunut. Kohteeseen hälytettiin kuusi pelastuslaitoksen yksikköä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye