Oma Häme ja Riihimäen kaupunki allekirjoittivat kiinteistösopimuksen
Sopimus koskee Riihimäen sairaalan tonttia, paloasemaa ja Riihikotia.

Oma Häme ja Riihimäen kaupunki ovat tiistaina 30. syyskuuta 2025 allekirjoittaneet sopimuksen kiinteistöjärjestelystä, jossa osapuolet luovuttavat toisilleen omistamiaan kiinteistöjä ja päivittävät vuokra- ja omistussuhteita.
Järjestelyn myötä hyvinvointialue luovutti Riihimäen kaupungille Riihimäen sairaalan tontin, mutta säilytti omistuksessaan tontilla sijaitsevat rakennukset ja jatkaa tontin vuokraamista kaupungilta. Vastaavasti Riihimäen kaupunki myi hyvinvointialueelle Riihikodin rakennuksen ja Riihimäen paloaseman. Hyvinvointialue maksoi kaupan yhteydessä kaupungille välirahaa noin 1,5 miljoonaa euroa. Hinta perustuu ulkopuolisten asiantuntijoiden tekemiin markkina-analyyseihin.
Järjestely selkeyttää molempien osapuolten kiinteistöomistuksia ja tukee molempien tahojen strategisia tavoitteita. Hyvinvointialue voi keskittyä omistamaan ja kehittämään toiminnan kannalta välttämättömiä kohteita ja samalla keventää hallinnollista ja taloudellista taakkaansa. Riihimäen kaupungille järjestely puolestaan merkitsee sote-kiinteistöihin liittyvien riskien pienentymistä sekä mahdollisuutta kehittää alueita pidemmällä aikavälillä.
Järjestely on hyväksytty aiemmin aluevaltuustossa ja Riihimäen kaupungin toimielimissä. Sopimus voitiin allekirjoittaa nyt, kun valtioneuvosto hyväksyi 25.9.2025 muutoksen Oma Hämeen lainanottovaltuuteen.
Keskeisiä kohteita palveluverkon ja kaupunkistrategian kannalta
Riihikoti ja Riihimäen paloasema ovat hyvinvointialueen palveluverkon kannalta keskeisiä kohteita Riihimäellä. Niiden siirtyminen hyvinvointialueen omistukseen tukee pitkäjänteistä palvelutoiminnan suunnittelua ja investointien hallintaa. Sairaalan tontin siirtyminen kaupungille puolestaan mahdollistaa alueen kaavoituksen ja kehittämisen kaupunkistrategian mukaisesti.
Järjestelyn jälkeen hyvinvointialue jatkaa Riihikodin ja paloaseman tonttien vuokraamista kaupungilta. Kaupunki omistaa edelleen tontit, mutta riskienhallinta sekä kiinteistöjen ylläpito- ja purkuvastuut ovat siirtyneet hyvinvointialueelle. Kaupungille kertyy vuokrista ja kiinteistöveroista noin 350 000 euron vuotuiset tulot. Lisäksi kaupunkikonsernin lainakanta pieneni noin kolmella miljoonalla eurolla, kun paloasemayhtiön laina siirtyi hyvinvointialueelle.
Hyvinvointialueelle järjestely on myös taloudellisesti kannattava. Sairaalatontin myynti toi kertaluonteisen myyntivoiton, ja kokonaisuutena järjestelyn tulosvaikutus on kymmenen vuoden aikajänteellä positiivinen, arviolta 7–10 miljoonaa euroa. Myös Riihikodin kiinteistön investointitarve on huomioitu laskelmissa, eikä se heikennä kokonaiskannattavuutta.
Lisätietoja medialle:
Petrus Kukkonen, rahoitus- ja investointijohtaja, Kanta-Hämeen hyvinvointialue
p. 050 461 7820, petrus.kukkonen@omahame.fi
Pekka Karvonen, talousjohtaja, Riihimäen kaupunki
p. 040 615 2330, pekka.karvonen@riihimaki.fi
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Vammaispalvelujen taloudellisen tuen ja muiden määrärahasidonnaisten palvelujen ohje on päivitetty30.9.2025 11:18:00 EEST | Tiedote
Uusi soveltamisohje otetaan käyttöön 1. lokakuuta.
Oma Häme ja Hämeenlinnan kaupunki allekirjoittivat kaupan paloasemista30.9.2025 08:02:46 EEST | Tiedote
Hyvinvointialue osti kaupungilta Hauhon, Kalvolan, Lammin, Rengon ja Tuuloksen paloasemat.
Oma Häme on käynnistänyt ainutlaatuisen laatutyön – tavoitteena oma laatujärjestelmä29.9.2025 13:25:52 EEST | Tiedote
Oma Häme on käynnistänyt kaikkia toimialoja koskevan laatutyön, jonka tuloksena syntyy hyvinvointialueen oma laatukäsikirja ja kokonainen laatujärjestelmä. Laatujärjestelmä perustuu Oma Hämeen omavalvontaohjelmaan ja -suunnitelmiin. Tarkoituksena on tehdä omavalvontaa jatkossa vaikuttavammin ja konkreettisemmin suhteessa yhteisiin tavoitteisiin ja palveluihin. Pyrkimyksenä on vakiinnuttaa käytäntöjä ja toimintatapoja läpi hyvinvointialueen vastaamaan jatkossa määriteltäviä Oma Hämeen korkeita laatuvaatimuksia. – Meillä tehdään jo paljon laadun eteen, mutta kaikkea työtä ei aina tunnisteta laatutyöksi. Nyt haluamme tehdä laadusta yhteisen asian, joka näkyy arjessa ja helpottaa työn tekemistä, kuvaa hankinta- ja laadunhallintajohtaja Jouni Sakomaa. Pelkistetyimmillään kyse on yhteisestä ymmärryksestä siitä, mitä ja miten hyvinvointialue tehtäväänsä täyttää. Oma Hämeessä ajatellaan, että laatutyö on sitoutumista sovittuihin toimintatapoihin – ja sen varmistamista, että ne toteutuvat käytä
Vie vanhus ulos -kampanja näkyi myös Kanta-Hämeessä – viisi yksikköä pääsi yli 100 ulkoilukertaan26.9.2025 16:22:08 EEST | Tiedote
Ikäinstituutin järjestämässä Vie vanhus ulos -kampanjassa murskattiin tänä syksynä ennätyksiä Suomessa.
Huijaustekstiviestejä liikkeellä Oma Hämeen nimissä26.9.2025 15:53:43 EEST | Uutinen
Joillekin hyvinvointialueemme asiakkaille on lähetetty Oma Hämeen nimissä huijaustekstiviestejä, joissa kerrotaan pankkiin saapuneesta palautuksesta. Muistathan, että Oma Häme ei lähetä koskaan laskuja, maksumuistutuksia tai tietoja maksujen palautuksista tekstiviestillä. Tekstiviestien linkkejä ei pidä avata.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme