Operaatio Arktis

NASAn entinen ilmastojohtaja ja Extinction Rebellionin perustaja kohtaavat suomalaiset päättäjät Helsingissä

Jaa
Operaatio Arktiksen nuoret aktivistit.
Operaatio Arktiksen nuoret aktivistit.

Valtionpalkinnon saaneen Operaatio Arktiksen nuoret aktivistit järjestävät poikkeuksellisen ilmaston keikahduspisteisiin ja ilmastoturvallisuuteen keskittyvän ATLAS25-konferenssin 23.–24.10. Konferenssi kokoaa Helsinkiin kansainvälisiä huippututkijoita, ilmastotieteilijöitä ja päättäjiä keskustelemaan keikahduspisteistä sekä kehittämään ratkaisuja ja varautumaan ilmastonmuutoksen aiheuttamiin eksistentiaalisiin riskeihin.

Nykyiset ilmastostrategiat olettavat ilmastonmuutoksen etenevän lineaarisesti, mutta uusin tieteellinen tieto maapallonjärjestelmien keikahduspisteistä haastaa tämän käsityksen ja tulevaisuuskuvamme. Maapallon keikahdupisteillä tarkoitetaan maapallonjärjestelmien muutosprosesseissa olevia rajoja, joiden ylittyminen johtaa järjestelmien peruuttamattomaan siirtymiseen kokonaisvaltaisesti toisenlaiseen tilaan.

Toistaiseksi yksikään kansallinen tai kansainvälinen instituutio ei toteuta maapallonjärjestelmien keikahduspisteiden riskienhallintaa, eli kehitä keinoja estää ja varautua keikahduspisteiden ylittymiseen. Tämä tarkoittaa vaarallisia sokeita pisteitä yhteiskunnillemme, sillä keikahduspisteiden ylittyminen voi johtaa laajoihin ja pysyviin vahinkoihin esimerkiksi ruokaturvalle, ympäristölle, taloudelle, terveydelle, infrastruktuurille ja kansalliselle turvallisuudelle.

Tapahtumassa puhuvat ilmastotieteen isäksi tituleerattu professori ja Nasan Goddard Instituutin entinen johtaja James Hansen, akateemikko Markku Kulmala, Suomen Saamelaiskäräjien puheenjohtaja Pirita Näkkäläjärvi, Professori Stefan Rahmstorf Potsdamin yliopistosta,

ARIA:n eli Iso-Britannian huippututkimuksen laitoksen ohjelmajohtaja Dr. Mark Symes, Chicagon yliopiston professori David Keith sekä monia muita korkean tason ilmastotieteen, tiedepolitiikan ja kansalaisyhteiskunnan vaikuttajia.

“Olemme 99 prosentin varmuudella siirtyneet kiihtyneen ilmastonmuutoksen aikakauteen – seurausten aikakauteen. Nuorilla ihmisillä on oikeus saada äänensä kuuluvaksi sellaisen politiikan luomisessa, mikä antaa heille mahdollisuuden vastata vanhempien sukupolvien aiheuttamaan ilmastonmuutokseen.”

 -Professori James Hansen ATLAS25-tapahtumasta

“Operaatio Arktiksen tapahtumassa otetaan ilmasto- ja turvallisuuspolitiikkaan rohkeasti pidemmän tähtäimen ote. Tiedämme yhä enemmän maapallon keikahduspisteiden riskeistä yhteiskunnalle ja viimeistään nyt tarvitaan suunnitelma katastrofaalisten riskien välttämiseksi.”

-Ellen Haaslahti, Toiminnanjohtaja, Operaatio Arktis 

“Operaatio Arktiksen nuoret tekevät uraauurtavaa työtä herättelemällä päättäjiä keikahduspisteisiin liittyvistä riskeistä. Saamen kansan näkökulmasta on erityisen tärkeää, että Operaatio Arktiksessa on mukana saamelaisnuoria. Operaatio Arktis näyttää esimerkkiä aikuisille päättäjille siinä, että se on alusta lähtien tehnyt yhteistyötä alkuperäiskansojen kanssa.”

-Pirita Näkkäläjärvi, Suomen Saamelaiskäräjien puheenjohtaja

Kutsuvieraille ja lehdistölle suunnattu illallistapahtuma järjestetään Valkoisessa salissa torstaina 23.10.2025. Perjantaina 24.10.2025 klo 9:00-10:30 järjestetään avoin tapahtuma Helsingin yliopiston Tiedekulmassa, jossa professori Hansenia haastattelee Extinction Rebellionin perustajajäsen Clare Farrell.

Lehdistökuvia: https://drive.google.com/drive/folders/1iIjpRalOt3gwHt9RVfRrUi1Ci5nXikls

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pietari Purovaara
Head of Communications, Operaatio Arktis
pietari@operaatioarktis.fi
p. 0445995553

Kuvat

Operaatio Arktiksen nuoret aktivistit.
Operaatio Arktiksen nuoret aktivistit.
Lataa
Extinction Rebellionin perustajajäsen Clare Farrell.
Extinction Rebellionin perustajajäsen Clare Farrell.
Lataa
Ilmastojärjestelmät.
Ilmastojärjestelmät.
Lataa
Nasan Goddard Instituutin entinen johtaja James Hansen.
Nasan Goddard Instituutin entinen johtaja James Hansen.
Lataa

Lisätietoa julkaisijasta

Operaatio Arktis on ilmastostrategiahanke, jonka tehtävänä on säilyttää napa-alueiden jääpeitteet ja estää maapallon keikahduspisteiden ylittyminen. Päivitämme yhteiskuntien ilmastostrategiat 2020-luvulle tuomalla ilmastointerventioiden tutkimuksen ja kehityksen osaksi niitä. ATLAS25 järjestetään yhteistyössä Suomen Akatemian ACCC -lippulaivahankkeen sekä Valtioneuvoston Nuorten ilmasto- ja luontoryhmä NUOLIn kanssa. Vuonna 2025 hankkeen keikahduspisteiden riskienhallintaan keskittyvää työtä tukevat muun muassa The Navigation Fund, Koneen säätiö sekä Maj ja Tor Nesslingin säätiö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Operaatio Arktis

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye