RKP:n aluevaltuustoryhmä Länsi-Uudellamaalla: Hyvinvointialueella halutaan tarjota omalääkäri kaikille asukkaille
30.9.2025 12:01:34 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Tiedote
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen strategianeuvottelut on saatu päätökseen. Strategia linjaa, mihin suuntaan hyvinvointialuetta kehitetään kuluvan valtuustokauden aikana. Kokonaisuus antaa tärkeät suuntaviivat palveluiden turvaamiseksi, yhdenvertaisuuden vahvistamiseksi ja alueen asukkaiden hyvinvoinnin edistämiseksi.

RKP:n aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja Henrik Wickström pitää strategiaa onnistuneena ja näkee, että useat puolueen keskeiset tavoitteet näkyvät lopputuloksessa.
– Vaikka strategia voi kuulostaa yleisluontoiselta asiakirjalta, siinä on linjattu konkreettisesti keskeisimmät painopisteet. Strategia ohjaa koko alueen palvelutuotantoa ja resurssien käyttöä. Olen erityisen tyytyväinen siihen, että useat meille tärkeät asiat, kuten omalääkärimalli ja lähipalveluiden säilyminen, ovat mukana, Wickström sanoo.
Omalääkärimalli koko alueelle
Yhtenä keskeisenä tavoitteena strategiassa on omalääkärimallin käyttöönotto koko hyvinvointialueella. Malli tuo hoitoon jatkuvuutta ja parantaa potilasturvallisuutta. RKP:n esityksestä hyväksyttiin myös linjaus, jossa ajatuksena on kohdentaa omalääkäri asiakkaan oman äidinkielen mukaan. Näin halutaan turvata kielellisten oikeuksien turvaaminen.
– Me RKP:ssä olemme pitkään ajaneet omalääkärimallia. On tärkeää, että kaikki alueen asukkaat, asuinpaikasta riippumatta, pääsevät osaksi tätä mallia. Nyt on tärkeää huolehtia siitä, että lääkäreiden saatavuutta parannetaan erityisesti alueen reuna-alueilla. Strategianeuvotteluissa linjasimme myös, että palkkiomalleja kehitetään siten, että lääkärit saadaan pysymään ja hakeutumaan myös kasvukeskusten ulkopuolelle, sanoo Anita Westerholm, RKP: aluevaltuustoryhmän varapuheenjohtaja.
Wickström sanoo, että RKP on huolissaan digitalisaation vaikutuksista ikääntyneiden palveluihin.
–Digitalisaatio tuo paljon mahdollisuuksia, mutta meidän on pidettävä huolta siitä, ettei kukaan jää palveluiden ulkopuolelle. Strategiassa linjasimme, että kasvokkaiset tapaamiset ja fyysiset palvelut turvataan myös jatkossa, erityisesti ikääntyville. Tämä oli meille RKP:ssä tärkeä periaate, aluehallituksen 2. varapuheenjohtaja Karin Cederlöf sanoo.
Strategiassa korostuvat myös ennaltaehkäisevän työn merkitys, palveluiden yhdenvertaisuus sekä varautuminen eri kriisitilanteisiin.
– Strategianeuvottelut käytiin hyvässä hengessä. On positiivista, että laaja yhteisymmärrys löytyi siitä, että palvelut tulee järjestää oikea-aikaisesti ja tarpeisiin vastaten. RKP:n esityksestä hyvinvointialue selvittää myös, mitä erikoissairaanhoidon palveluita voitaisiin tuottaa jatkossa lähipalveluina, asukkaita lähempänä, Wickström kertoo.
RKP:n aluevaltuustoryhmälle oli tärkeää, että strategia antaa eväitä palveluiden vahvistamiseen myös Raaseporin sairaalan ympärillä.
– Meidän tavoitteemme on saada lisättyä palveluita Raaseporin sairaalan yhteyteen. Strategiassa tämä ajatus saa tukea, ja se mahdollistaa kehittämistyön jatkamisen. Lisäksi ensihoidon resursointi kirjattiin osaksi strategiaa ryhmämme esityksestä – tämä on tärkeä asia koko alueen turvallisuuden kannalta, summaa Wickström.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Heidi Eriksson utses till ny specialmedarbetare för Anna-Maja Henriksson18.9.2026 17:32:58 EEST | Pressmeddelande
PM Heidi Eriksson har utsetts till specialmedarbetare i Europaparlamentariker Anna-Maja Henrikssons stab.
Wickström: Äldre behöver en digigaranti – ingen ska lämnas ensam i digitaliseringen18.9.2026 17:17:41 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Henrik Wickström (SFP) ordnade på riksdagen ett välbesökt seminarium om äldreomsorgens framtid i Finland. Fokus låg på vilka åtgärder Finland behöver vidta för att trygga en god och trygg vardag för äldre. Bland talarna fanns äldreombudsmannen Päivi Topo, direktören för äldreomsorgen Tuula Suominen och vd:n för Folkhälsan Välfärd, Anna Litonius. Hilkka Olkinuora och Gustav Båsk medverkade i en paneldiskussion.
Mahdi: Trygg vård kräver tillräckliga resurser och långsiktiga beslut17.9.2026 16:55:14 EEST | Pressmeddelande
I dag den 17 september uppmärksammas den internationella patientsäkerhetsdagen. För SFP:s vice ordförande Ramieza Mahdi är dagen en viktig påminnelse om att patientsäkerhet inte är en enskild fråga inom vården, utan något som måste genomsyra hela vårdsystemet.
Norrback: Regeringen har försvarat jordbruket i vått och torrt16.9.2026 15:15:57 EEST | Pressmeddelande
I sitt anförande idag under interpellationsdebatten om finländska matens och landsbygdens framtid, inlämnad av Centern, betonade Anders Norrback att det krävs långsiktigt arbete, en fungerande marknad och politik som oberoende av regeringskonstellationer förstår betydelsen av inhemska matproduktioner.
Norrback: Hallitus on seissyt maatalouden rinnalla kaikissa olosuhteissa16.9.2026 15:15:57 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Anders Norrback korosti tänään keskustan jättämästä välikysymyksestä käydyssä keskustelussa, että suomalaisen ruoantuotannon ja maaseudun tulevaisuus edellyttää pitkäjänteistä työtä, toimivia markkinoita sekä politiikkaa, joka tunnistaa kotimaisen ruoantuotannon merkityksen hallituskokoonpanosta riippumatta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme