Hyvinkäällä nähdään ensi keväänä komea kattaus Humalan mestarin teoksia
Taidemaalari Jalmari Ruokokosken 140-vuotisjuhlanäyttely aukeaa helmikuussa 2026 Hyvinkään museokeskus Taikassa.

Boheemista elämäntavastaan ja ekspressionistisesta maalaustyylistään tunnettu Jalmari ”Jali” Ruokokoski (1886–1936) eli värikkään elämän. Hänet muistetaan railakkaasta taiteilijaelämästä, monista seikkailuista ja matkoista, sekä kiinnostuksesta sirkusta ja varieteeta kohtaan.
Ruokokoski on mielenkiintoinen hahmo, jonka elämään ja työhön on ollut hauska syventyä näyttelyä kootessa, museokeskus Taikan intendentti Aura Dufva kertoo.
Maalarina Ruokokoski oli luonnonlahjakkuus, jonka taidot tulevat parhaiten esiin hänen lukuisissa näyttelyssä nähtävissä, itsestään ja lähipiiristään maalaamissaan muotokuvissa. Niiden lisäksi esillä on taiteilijaelämää kuvaavia teoksia, värikylläisiä maisemia ja runsaita asetelmia koko Ruokokosken uran varrelta.
Hyvinkäälle Ruokokoski kiinnittyy 1910-luvulla yhdessä taidemaalari Tyko Sallisen kanssa rakennuttamiensa Humala- ja Krapula -taiteilijatalojen kautta.
Ruokokoski on osa Hyvinkään taidehistoriaa taiteilijatoverinsa Tyko Sallisen kanssa. Sallisen ja Ruokokosken lisäksi täällä asuneet Helene Schjerfbeck ja Yrjö Saarinen täydentävät kaupungin vankkaa asemaa taiteilijoiden kaupunkina, jonne monet myöhemmätkin sukupolvet ovat tulleet asumaan ja tekemään taidetta, Dufva kommentoi.
Vaikka Ruokokoski ei aikanaan viihtynyt kauaa Hyvinkäällä, palaa taiteilija kaupunkiin 140-vuotisjuhlanäyttelynsä siivittämänä.
Jali! - Jalmari Ruokokoski 140 vuotta
Museokeskus Taika
7.2.-24.5.2026
Lisätietoja näyttelystä sekä haastattelupyynnöt:
intendentti Aura Dufva
aura.dufva@hyvinkaa.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomas RaveaMuseonjohtaja
Puh:+358 (0)40 7095578tuomas.ravea@hyvinkaa.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Museokeskus Taika
Onko tämä edes taidetta? Museokeskus Taikan uudessa Pala palalta -näyttelyssä järjestellään järjestelmiä ja pohditaan, missä kulkee taideteoksen ja näyttelyrakenteen raja10.9.2025 12:36:47 EEST | Tiedote
Hyvinkään museokeskus Taikassa nähdään syksyllä neljän nykytaiteilijan Jussi Juurisen, Sampo Apajalahden, Mika Helinin ja Kim Jotunin yhteisnäyttely Pala palalta. Näyttely koostuu värikkäistä puureliefeistä ja maalauksista, sekä lattiasta kattoon ulottuvista rakenteista.
Tulossa pian: Museokeskus Taikan Kesäkahvila-näyttely kutsuu museovieraan nauttimaan kesästä, kahvista ja kuvataiteesta22.4.2025 12:54:11 EEST | Tiedote
Hyvinkään museokeskus Taikan Kesäkahvila on monipuolinen ja runsas taidenäyttely, joka tarjoaa museokävijälle kesäisen kattauksen erilaisia näkökulmia taidemuseon kokoelmateoksiin.
Villan ja muodin lumoissa - Tarinoita ja tuotteita Hyvinkään villatehtaalta avautuu museokeskus Taikassa17.1.2025 10:01:09 EET | Tiedote
Näyttely kertoo villatehtaan muotia ja menestystä täynnä olevista sodanjälkeisistä vuosista.
Museokeskus Taikassa nähdään tänä keväänä näyttely Hyvinkään uusi sukupolvi, jossa esitellään viiden uransa alkupuolella olevan hyvinkääläistaiteilijan teoksia17.1.2025 09:59:03 EET | Tiedote
Museokeskus Taikassa nähdään tänä keväänä näyttely Hyvinkään uusi sukupolvi, jossa esitellään viiden uransa alkupuolella olevan hyvinkääläistaiteilijan teoksia.
Museokeskus Taika tarjoaa vuonna 2025 monipuolisen kattauksen historiaa ja nykytaidetta2.12.2024 10:42:20 EET | Tiedote
Hyvinkään museokeskus Taikassa ollaan ensi vuonna villan ja muodin lumoissa, tutustutaan nuoriin paikallisiin taiteilijoihin, leikitellään tilan ja taiteen kanssa sekä nautitaan kahvilatunnelmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme