Gigantin syyskuun puhelinkatsaus: Samsung hallitsee, Applen uudet mallit nousevat – Giga Mobiilin myynnin alku moninkertainen odotuksiin nähden
Gigantin syyskuun myydyimpien puhelinten listaa hallitsevat tutut suosikit, mutta uusia nimiä on noussut kärkeen. Samsungin mallit säilyttävät vahvan asemansa, ja Applen iPhone-lanseeraukset näkyvät selvästi myynnissä. Giga Mobiilin myynti on alkanut vauhdikkaasti myymälöissä, ja liittymät tulevat loppuvuonna myös Gigantin nettimyyntiin.

Gigantin syyskuun myydyimpien puhelinten ykköseksi nousi Samsung Galaxy A16 LTE. Sijoitus ei yllätä, sillä malli on ollut jo pitkään kuluttajien suosiossa – kuten monet muutkin Samsungin puhelimet. Toisena listalta löytyy Applen jo vähän vanhempi iPhone 15, joka tulee uusien mallien myötä väistämättä loppumaan markkinoilta. Kolmannelle sijalle nousi edellisen kuukauden 5. suosituin puhelin, Samsung Galaxy A26 5G. Puhelin on vakiinnuttanut asemansa listauksen kestosuosikkina, eikä sen suosio näytä hiipuvan.
Syyskuussa listalle ilmestyi uusia tulokkaita: Applen iPhone 17 Pro nousi heti ensimmäisen myyntikuukautensa aikana neljänneksi, ja iPhone 17 Pro Max sijoittui kahdeksanneksi. Telecom-tuotteiden myyntipäällikkö Toni Kiekkinen uskoo, että lähikuukausina Applen puhelimet valtaavat listaa entistäkin enemmän uusien mallien vakiinnuttaessa paikkansa.
Kiekkisen mukaan elokuussa voimaan tulleet EU:n regulaatiomuutokset näkyvät tämän syyskuun listauksessa: ”Uudet säädökset nostavat tuotteiden hintapisteitä ja siten kymmenen kärjen keskihinta on kasvanut syyskuussa. Syksy on kuitenkin vilkasta aikaa puhelinkaupoilla, ja näin on myös tänä vuonna”, Kiekkinen summaa.
Giga Mobiililla vahva alku, liittymät pian myös nettimyyntiin
Syyskuun katukuvassa on saattanut huomata äreän mutta sympaattisen karhun, ja ennen kaikkea uuden Giga Mobiilin. Gigantin oma virtuaalinen teleoperaattoripalvelu toi 8.9. markkinoille selkeän ja ketterän vaihtoehdon, jonka myynti on yllättänyt positiivisesti kolmen ensimmäisen viikon aikana. Liittymät ovat saatavilla kaikissa 38 Gigantin myymälöissä ja syksyn aikana myös verkkokaupassa.
Asiakkaat ovat vastaanottaneet Giga Mobiilin erittäin kiinnostuneesti, Kiekkinen kertoo: ”Giga Mobiilin myynti on ollut paikoin jopa moninkertainen odotuksiimme nähden: joissakin myymälöissä olemme joutuneet tilaamaan uusia SIM-kortteja pikatoimituksilla. Palautteiden mukaan Giga Mobiilin vahvuus on etenkin tukipalveluissa: myymälöistä saa apua puhelimen käyttöönottoon ja tiedonsiirtoon, ja huollon ajaksi tarjolla on ilmainen lainapuhelin.”
Kiekkinen nostaa telecom-kategorian syksyssä lisäksi esille kasvavan kiinnostuksen hyvinvointilaitteisiin, mikä konkretisoituu esimerkiksi älysormusten kysyntänä. Oura-älysormusten kappalemääräinen myynti on ollut elo-syyskuussa kaksinkertainen edellisvuoteen verrattuna.
“Suomalaiset ovat ehdottomasti Oura-kansaa ja brändin kotimaiset juuret puhuttelevat. Oman terveyden mittaaminen ei ole enää vain aktiiviliikkujille, vaan jokaiselle, joka on kiinnostunut terveytensä seurannasta", Kiekkinen toteaa.
Syyskuun myydyimmät puhelimet TOP 10
- Samsung Galaxy A16 LTE (3.)
- Apple iPhone 15 (6.)
- Samsung Galaxy A26 5G (5.)
- OnePlus Nord CE 4 Lite (2.)
- Apple iPhone 17 Pro (-)
- Samsung Galaxy A56 5G (9.)
- Motorola E14 (-)
- Apple iPhone 17 Pro Max (-)
- Samsung Galaxy S24 5G (-)
- OnePlus Nord CE5 (-)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toni KiekkinenGigantti Oy Ab / telecom-tuotteiden myyntipäällikkö
Puh:+358 40 826 0010toni.kiekkinen@gigantti.fiKuvat

Gigantti on Suomen suurin elektroniikan ja kodinkoneiden jälleenmyyjä.
Meillä on Suomessa 38 myymälää ja yrityksemme palveluksessa työskentelee yli 1 400 giganttilaista - myymälöiden ohella netti- ja yritysmyynnissä, sekä asiakaspalvelu- että jakelukeskuksissa. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingin Sanomatalossa.
Liikevaihtomme tilikaudella 2023/2024 oli 478 miljoonaa euroa. Olemme osa Norjassa toimivaa Elkjøp-konsernia, joka kuuluu englantilaisen kodinelektroniikkaketjun, Currys plc:n, omistukseen.
Lisätietoa meistä löydät kotisivuilta osoitteesta: gigantti.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gigantti
Gigantin joulukuun telecom-katsaus: Lahjapaketit täyttyivät klassikoista, hyvinvointitrendi toi loppuvuoden myyntipiikin31.12.2025 11:04:44 EET | Tiedote
Joulukuun puhelinmyynnissä korostuivat tutut kärkibrändit, kun Apple ja Samsung nousivat lahjasesongin kärkeen. Mutta mikä oli koko vuoden myydyin puhelin? Joulun jälkeinen aika toi uuden suosiopiikin puettavaan teknologiaan, ja Oura summasi vuoden menestykseksi. Talven pakkaskelien kiristyessä asiantuntijamme antaa parhaat vinkit puhelimen kunnossapitoon kylmässä ulkoilmassa.
Joululahjaksi ruohonleikkuri? Nämä kesätuotteet myyvät yllättäen keskellä talvea22.12.2025 14:10:50 EET | Tiedote
Joulukauppa käy Gigantissa aattoon asti kuumana, mutta kaikki pukinkonttiin päätyvät tuotteet eivät liity talveen. Esimerkiksi robottiruohonleikkureita, hyttysansoja ja slush- sekä jäätelökoneita on ostettu joulusesonkina aktiivisesti ympäri Suomen. Hankintoihin liittyy sekä ennakointia, trendi-ilmiöitä että hyvien hintojen hyödyntämistä, arvioi kodin pienkoneiden asiantuntija.
Gigantilta 40 000 € valtakunnalliseen Joulupuu-toimintaan – 28 myymälää mukana, pääkumppanuus jatkuu myös 20263.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Gigantti suuntaa perinteikkään joululahjoituksensa eriarvoisessa asemassa olevien lasten ja nuorten hyväksi valtakunnallisen Joulupuu-keräyksen kautta. Samalla Gigantti lähtee Joulupuun pääyhteistyökumppaniksi, jatkaen kumppanuutta myös vuoteen 2026. Lahjoituksen kokonaisarvo 2025 on 40 000 euroa, ja siihen osallistuvat 28 Gigantti-myymälää ympäri Suomen.
Gigantin Black Fridaysta ennätyskampanja – kokonaismyynnistä historian suurin2.12.2025 10:00:32 EET | Tiedote
Gigantin Black Friday 14.11.–1.12.2025 kasvoi ennätysmittoihin sekä kuluttaja- että yritysmyynnin puolella. Kampanja oli myynnillisesti +7 % edellisvuotta suurempi ja samalla koko yrityksen historian suurin. Myyntilistojen kärkeen nousivat puhelinten ohella robotti-imurit, tietokoneet, pelikonsolit, pelitietokoneiden komponentit ja älysormukset. Kappalemääräisen myynnin kärkituotteita olivat PlayStation-konsolit sekä Legot, ja yksittäisistä tuotekategorioista suurin kasvu oli tietokoneissa sekä Epoq-keittiöissä.
Gigantin marraskuun telecom-katsaus: Premium-puhelimet nousivat Black Fridayn suosikeiksi – ostokäyttäytymisessä näkyivät harkitut valinnat1.12.2025 09:53:11 EET | Tiedote
Black Friday ravisteli marraskuun myydyimpien listaa, kun premium-puhelimet nousivat vahvasti esiin ja puettavan teknologian myynti rikkoi ennätyksiä. Ouran nousu jatkuu ja älysormus jopa kolminkertaisti viime vuoden myyntinsä. Asiantuntijamme näkee marraskuun kokonaiskuvassa harkitumpia valintoja ja nostaa esiin trendin, joka saattaa näkyä joulun lahjapaketeissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme