Kannustajat-haku käynnissä - jaossa tukea lasten ja nuorten toimintaan
Osuuskauppa Suur-Savo jakaa vuonna 2026 Kannustajien kautta ennätykselliset 110 000 euroa tukea oman toimialueen lasten ja nuorten seuroille, harrastusyhdistyksille, kulttuuritoimijoille, sekä avustus- ja hyväntekeväisyysjärjestöille. Kannustajat-tuen haku on käynnissä lokakuun ajan.

Tulevan 110-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi Osuuskauppa Suur-Savo jakaa vuonna 2026 Kannustajien kautta aiempaa laajemmin tukea toimialueensa lasten ja nuorten hyväksi. Kannustajat-ohjelman kautta jaettava tuki on ensi vuonna 60 000 euroa suurempi kuin aiemmin, ja tuen saajia valitaan 25 sijaan 30.
Hakemukset lokakuun aikana
Kannustajat-tuki mahdollistaa konkreettisia tekoja lasten ja nuorten hyväksi ja antaa ohjelmaan valituille toimijoille merkittävää tukea paikallisen toimintansa kehittämiseen. Mukaan voivat hakea kaikki alueen lasten ja nuorten seurat, harrastusyhdistykset, kulttuuritoimijat tai avustus- ja hyväntekeväisyysjärjestöt, mutta tuen saamisen edellytyksenä on, että tuki kohdistuu lasten ja nuorten harrastustoimintaan sekä hyvinvointiin. Hakemuksen voi jättää 1.-31.10.2025 välisenä aikana osoitteessa: www.suursavo.fi/kannustajat
Kannustajiin valitaan hakemusten perusteella 30 toimijaa eri puolilta Osuuskauppa Suur-Savon toimialuetta. Valinnasta ilmoitetaan seuroille marraskuun 2025 aikana ja Kannustajat-kausi on kalenterivuoden mittainen.
Tukea jaetaan yhteisvoimin
Osuuskauppa Suur-Savon asiakasomistajat ovat mukana mahdollistamassa lasten ja nuorten harrastuksia ja hyvinvointia – jokainen voi vaikuttaa siihen, mille toimijalle tuki ohjautuu.
- On hienoa, että voimme kaikki yhdessä tukea paikallista nuorisotyötä ja harrastustoimintaa - tulevana vuonna vielä entistä merkittävämmällä tukisummalla. Tuki on erityisen tärkeää näinä aikoina, kun monen perheen taloudellinen tilanne on tiukka, toteaa ryhmä- ja kehityspäällikkö Janne Larinen.
Kannustajaksi voivat ilmoittautua kaikki Osuuskauppa Suur-Savon asiakasomistajatalouden pääjäsenet. Vuoden 2026 alusta alkaen jokainen pääjäsen voi valita yhden mukaan valitun toimijan, jonka kannustajaksi ilmoittautuu. Harrastustoiminnan kannustajaksi ilmoittautuneelle asiakasomistajalle maksetaan oma, henkilökohtainen Bonus normaalisti. Harrastustoiminnan harjoittajalle maksettavan tuen määrä perustuu siihen, kuinka paljon kyseisen toiminnan kannustajiksi ilmoittautuneille on maksettu Bonusta vuoden 2026 aikana Osuuskauppa Suur-Savon, S-ryhmän ja yhteistyökumppaneiden toimipaikoista tehdyistä bonusostoista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne LarinenmyyntipäällikköOsuuskauppa Suur-Savo / S-Business
Puh:040 770 4352janne.larinen@sok.fiLeena VironenasiakkuuspäällikköOsuuskauppa Suur-Savo
Puh:050 330 6613leena.vironen@sok.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Suur-Savo
Kannustajat-haku käynnissä - jaossa tukea lasten ja nuorten toimintaan1.10.2025 10:57:33 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savo jakaa vuonna 2026 Kannustajien kautta ennätykselliset 110 000 euroa tukea oman toimialueen lasten ja nuorten seuroille, harrastusyhdistyksille, kulttuuritoimijoille, sekä avustus- ja hyväntekeväisyysjärjestöille. Kannustajat-tuen haku on käynnissä lokakuun ajan.
Onnen hetkiä Kauppakeskus Stellassa29.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Ensi viikolla Stellassa on luvassa erityisiä onnen hetkiä, kun kauppakeskuksessa vietetään Onnen Päiviä huikeiden tarjouksien ja tapahtumien muodossa torstaista lauantaihin. Onnen Päivien yhteydessä avataan myös lapsiperheiden rakastama leikkipaikka Hupsistella uusissa tiloissa Stellan pohjakerroksessa.
Liikunnan iloa ja hyväntekeväisyyttä Stella Run -tapahtumassa 17.9.12.9.2025 09:00:56 EEST | Tiedote
Kauppakeskus Stella ja Etelä-Savon Liikunta ry yhdistävät jälleen voimansa Stella Run -hyväntekeväisyysliikuntatapahtumassa, joka järjestetään Stellan Tähtitorilla keskiviikkona 17.9.2025 klo 17 alkaen. Matalan kynnyksen liikuntatapahtuma tarjoaa mahdollisuuden tehdä hyvää samalla, kun nautitaan liikunnan ilosta yhdessä.
S-Etukortilla ilmainen sisäänpääsy Jukurit – Kiekko-Espoo -otteluun10.9.2025 09:40:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savo tarjoaa asiakasomistajilleen mahdollisuuden päästä seuraamaan liigaottelua veloituksetta. Huippujääkiekosta ja oheisohjelmasta pääsee nauttimaan ilmaiseksi S-Etukortilla 8.10., kun Jukurit kohtaa Kiekko-Espoon Mikkelissä.
Mikkelipuistolle jälleen Green Flag Award -palkinto29.8.2025 10:01:12 EEST | Tiedote
Suomessa on palkittu hyvin ylläpidettyjä ja hallinnoituja Green Flag Award -viheralueita. Osuuskauppa Suur-Savon omistama Mikkelipuisto kuului tänäkin vuonna yhteensä 24 Green Flag Award -tunnuksen voittaneiden viheralueiden joukkoon, jotka julkistettiin Lepaan näyttelyssä 14.8.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme