Kysely: Etätyö muuttaa Suomen yrityksiä – huoli talouskasvusta ja kaupunkien elinvoimasta kasvaa
6.10.2025 08:09:40 EEST | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote
Kyselyyn vastanneista yrityksistä 56 prosenttia arvioi, että etätyö hidastaa Suomen talouskasvua ainakin jonkin verran ja kuusi prosenttia arvioi vaikutuksen olevan erittäin merkittävä. Tiedot käyvät ilmi EK:n yrityskyselystä, missä kartoitettiin etä- ja läsnätyökäytäntöjen muutoksia sekä niiden vaikutuksia yritysten toimintaan ja Suomen talouteen.
Neljännes kyselyyn vastanneista yrityksistä on tehnyt muutoksia etä- ja läsnätyökäytäntöihin viimeisen puolen vuoden aikana. Yleisimmin muutokset ovat tarkoittaneet läsnätyön lisäämistä (43 %) tai selkeämpien käytäntöjen luomista (41 %).
"Innovaatiot, verkostot ja tuottavuus syntyvät kasvokkain, eivät Teams-ruudulla. Talouden kääntäminen kasvu-uralle on hyvinvointivaltiomme tulevaisuuden kannalta polttavin kysymys ja kehitys läsnätyön lisäämiseen on oikeansuuntainen. Etätyöllä on kuitenkin sijansa esimerkiksi työn ja perheen yhteensovittamisessa", painottaa EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies.
Yritykset kokevat, että virastojen palvelut ovat muuttuneet etätyön myötä, eivätkä aina vastaa yritysten tarpeisiin riittävän joustavasti tai tehokkaasti. Useat viranomaisten suorittamat tarkastustoimenpiteet vaativat fyysistä läsnäoloa paikan päällä ja viranomaisten lisääntynyt etätyö on vastaajien mukaan aiheuttanut ongelmia näiden tapaamisten järjestämisessä. Vastanneista reilu neljännes koki, että palvelut ovat heikentyneet etätyön lisääntymisen myötä.
Myös huoli kaupunkikeskustojen hiljenemisestä etätyön seurauksena on merkittävä. Vastaajista 66 prosenttia pitää sitä vähintään kohtalaisena huolenaiheena.
"Etätyö on iskenyt voimalla erityisesti palveluihin. Hiljentyneet kaupunkikeskustat ja vähäinen läsnätyöntekijöiden määrä ovat haastava toimintaympäristö esimerkiksi ravintolapalveluille", EK:n johtaja Sami Pakarinen toteaa.
Kysely toteutettiin 11.9. – 19.9.2025 ja siihen vastasi 550 EK:n jäsenyritystä kaikilta EK:n edustamilta toimialoilta.
Lisätietoja:
Sami Pakarinen, johtaja, p. 050 343 4337
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
YK:n luontokokous alkaa Jerevanissa 19.10. – EK korostaa luonnonarvomarkkinoiden mahdollisuuksia16.10.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
YK:n luontokokous (COP17) järjestetään 19.–30.10. Jerevanissa, Armeniassa. Kokouksessa käsitellään väliarviota siitä, miten luontokadon ehkäisyyn tähtäävän Kunming-Montreal-sopimuksen toimeenpanossa on edetty kohti vuoden 2030 tavoitevuotta. EK kannattaa vapaaehtoisten luonnonarvomarkkinoiden kehittämistä. Ne ovat keino kannustaa yrityksiä investoimaan luontoa vahvistaviin ratkaisuihin ja luoda samalla kestävän talouden liiketoimintamahdollisuuksia. Asiantuntija Fanny Larsen seuraa kokousta paikan päällä 22.–26.10. Vuonna 2022 solmittu Kunming-Montrealin luontosopimus edellyttää maailman mailta vuoteen 2030 mennessä 30 prosentin suojelua maa- ja merialueille, mutta kokonaisuuteen kuuluvat myös mm. saastumisen vähentäminen, vieraslajien torjunta ja uhanalaisten lajien suojelu. Edessä olevassa Jerevanin kokouksessa ollaan siis ensi kertaa arvioimassa kansainvälisen luontopolitiikan tuloksia: muuttuvatko metsien ja vesistöjen suojelua, maatalouden päästöjä sekä maankäytön muutoksia koskev
EK kiittää hallituksen ratkaisua polttoaineiden hintakriisissä15.10.2026 15:46:41 EEST | Tiedote
Elinkeinoelämän keskusliitto pitää tärkeänä, että hallitus ei tee muutoksia liikennepolttoaineiden jakeluvelvoitteen tasoon, vaan tarjoaa kohdennetumpia ratkaisuja kansalaisten ja yritysten kustannuspaineisiin. Suomen on syytä vaalia investointiympäristön ennakoitavuutta ja yritysten luottamusta aikana, jolloin ulkoista epävarmuutta on muutenkin paljon. ”On ensiarvoisen tärkeää, ettei hallitus tehnyt muutoksia polttoaineiden jakeluvelvoitteen tasoon. Jakeluvelvoite ei ole akuutin polttoainekriisin syy, eikä siihen puuttuminen olisi tuonut aikataulunkaan puolesta aitoa helpotusta pumppuhintoihin. Sen sijaan negatiivinen vaikutus investointiympäristön luotettavuuteen olisi voinut olla huomattava ja pitkävaikutteinen”, sanoo EK:n toimitusjohtaja Minna Helle. ”Pitkäjänteisyys, ennakoitavuus ja luottamus ovat edellytyksiä sille, että liikenteen energiasiirtymässä onnistutaan ja investoinnit etenevät. Arvoketjun kaikki osapuolet tarvitsevat selkeää suuntaa ja johdonmukaista politiikkaohjaust
Taloustutkimus: Enemmistö suomalaisista kannattaa vahvasti menosäästöihin painottuvaa sopeutusta10.10.2026 11:59:19 EEST | Tiedote
Julkisen talouden sopeutuksessa yli puolet (54 prosenttia) vastaajista suosii vaihtoehtoa, jossa vähintään kaksi kolmasosaa sopeutuksesta toteutetaan menosäästöillä, ilmenee Taloustutkimuksen EK:lle tekemästä kyselystä. Lähes kokonaan tai kokonaan veronkorotuksiin perustuvia vaihtoehtoja kannattaa yhteensä vain 10 prosenttia vastaajista.
EK:n Vientibarometri: Viennissä luvassa vahvaa kasvua7.10.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Yli puolet kansainvälistä kauppaa käyvistä suomalaisyrityksistä uskoo EK:n yrityskyselyn perusteella vientinsä kasvun vahvistuvan seuraavan kuuden kuukauden aikana. Vieläkin useampi on lisännyt panostuksia myyntiin ja markkinointiin. Kasvuun uskotaan Euroopan perinteisten vientimaiden ohella myös Aasiassa ja USA:ssa. EK:n syyskuussa tekemän Vientibarometrin mukaan 52 prosenttia kansainvälistä kauppaa tekevistä yrityksistä ennakoi vientinsä kasvavan, kun vuosi sitten näin arvioi 47 prosenttia. 39 prosenttia uskoo viennin säilyvän ennallaan. Viennin supistumiseen varautuvien määrä on viimevuotisella tasolla 9 prosentissa. Viennin vahvistuva vire on hyvä uutinen koko Suomen talouskasvulle, arvioi EK:n kansainvälisestä kaupasta ja kauppapolitiikasta vastaava johtaja Timo Vuori: ”Maailmantalouden epävarmuudesta huolimatta suomalaisyritykset ovat ketterästi sopeutuneet uuteen normaaliin ja saavat nyt tehtyä vientikauppoja perinteisten markkinoiden ohella uusilla markkinoilla Aasiassa ja Amer
EK esittää perustuslain muuttamista: Jäykkä virkavastuuajattelu ei saa estää tekoälyn hyödyntämistä6.10.2026 10:20:57 EEST | Uutinen
Elinkeinoelämän keskusliitto ehdottaa perustuslain 118 §:n virkavastuusäännöksen täydentämistä niin, että tekoälyä voitaisiin hyödyntää nykyistä monipuolisemmin julkishallinnon toiminnassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme