SDP:n Eveliina Heinäluoma: Saatavuusharkinnan keventäminen menee osaksi perussuomalaisten pitkää petettyjen vaalilupausten listaa

2.10.2025 17:21:09 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n kansanedustaja Niina Malm kysyi tänään 2.10. kyselytunnilla, onko hallitus päättänyt todella keventää työvoiman saatavuusharkintaa. Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.) huomauttaa, että demariedustajan kysymykseen ei saatu ministeri Purralta vastausta, vaan pitkä litania kaikkea muuta.

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Hallitusohjelmassa hallitus on sitoutunut työvoiman saatavuusharkinnan säilyttämiseen. Saatavuusharkinnan säilyttäminen on kuulunut myös perussuomalaisten linjauksiin.

A-studiossa 16.9. ministeri Adlercreutz kuitenkin totesi, että hallitus onkin keventänyt saatavuusharkintaa.

– Kysymys taisi olla liian kiusallinen perussuomalaisille, kun ministeri ei suostunut vastaamaan. Tällöin on uskottava ministeri Adlercreutzia, että hallitus on todella keventänyt työvoiman saatavuusharkintaa tilanteessa, jossa työttömyys on Suomessa Euroopan korkeimmalla tasolla. Tämä on täysin vastuutonta ja asettaa Suomessa olevat työttömät entistä hankalampaan asemaan. Saatavuusharkinnan keventäminen menee osaksi perussuomalaisten pitkää petettyjen vaalilupausten listaa, toteaa Heinäluoma.

SDP:n mielestä reilun työelämän pelisääntöihin kuuluu myös työvoiman saatavuusharkinta eli jos jollakin alalla on työttömyyttä, niin lähtökohtana on, ettei tällöin alalle voi tuoda EU-alueen ulkopuolelta ulkomaista työvoimaa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote

Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.

SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote

Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.

SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye