
Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry kuuluu kokonaisuuteen
Erikoiskaupan liitto Etu ry
Frantsilan Tila astui uuteen aikakauteen – omistajanvaihdos toi mukanaan laajennetun hyvinvoinnin palveluvalikoiman
3.10.2025 08:00:00 EEST | Erikoiskaupan liitto Etu ry | Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry | Tiedote
Hämeenkyrön Kyröspohjassa sijaitseva Frantsilan Hyvän Olon Keskus on aloittanut uuden luvun historiassaan. Tämän vuoden alussa se sai uuden nimen, Frantsilan Tila, sekä uuden vetäjän, Anna Karhu-Cormierin. Muutos näkyi kesän ja syksyn aikana konkreettisesti uudistuneiden verkkosivujen ja laajentuneen palveluvalikoiman kautta.

“Frantsilan Tila on portti kukoistukseen. Se on paikka, jossa voi pysähtyä, hengittää ja löytää yhteyden itseensä ja luontoon. Tarkoitukseni ei ole tehdä suuria muutoksia, sillä vuosien varrella vakiintuneet kurssit, retriitit ja tapahtumat ovat olennainen osa Frantsilan henkeä. Uusia tuulia on kuitenkin luvassa, mutta perinteitä kunnioittaen ja Frantsilan omalla ainutlaatuisella tavalla,” kertoo Frantsilan Tilan yrittäjä ja toimitusjohtaja Anna Karhu-Cormier.
Frantsilan Tilan toiminta rakentuu kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin ympärille. Tilalla järjestetään vuosittain monipuolisia kursseja, retriittejä, tapahtumia sekä yrityksille suunnattuja TYKY- ja TYHY-päiviä, joissa luovuus ja luonnollinen hyvinvointi kulkevat käsi kädessä.
“Haluan, että Frantsilan Tila on paikka, joka kutsuu ihmiset hengähtämään ja inspiroitumaan. Täällä voi yhdistää levon, luonnon ja uuden oppimisen tavalla, joka tukee hyvinvointia pitkällä aikavälillä,” Anna Karhu-Cormier sanoo.
Yksi suurimmista uudistuksista on tilan verkkosivujen ja tapahtumakalenterin uudistus. Kaikki Frantsilan Tilan tapahtumat löytyvät nyt helposti yhdestä paikasta, mikä tekee kurssien ja retriittien selaamisesta sekä varaamisesta entistä sujuvampaa.
Tilan toimintaa rikastavat myös erilaiset yhteistyöt: “Otamme mielellämme vastaan uusia yhteistyökumppaneita toteuttamaan kanssamme hyvää tekeviä ja luovia kurssi- tai ohjelmaideoita. Jos yrityksesi palvelut tukevat Frantsilan Tilan kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin ajatusta ja luonnonmukaisia arvoja, ota rohkeasti yhteyttä,” Anna vinkkaa.
Frantsilan Tila on myös monelle terveystuotealan ammattilaiselle tuttu paikka. Sen ympäristöissä on vuosikymmenten aikana ammennettu tietoa, inspiraatiota ja hyvinvointia – ja siellä ovat opiskelleet ja kokoontuneet alan toimijat jo usean vuosikymmenen ajan.
“Frantsilan Tilan maisemat ovat tuttuja monelle terveystuotealan yrittäjälle ja työntekijöille sekä muille omasta hyvinvoinnista kiinnostuneelle. Frantsilan tilalla ja luonnon kauniissa ympäristössä on ammennettu hyvinvointia, tietoa ja inspiraatiota erilaisilla kursseilla ja retriiteillä. On hienoa nähdä, että Frantsila uudistuu ja kehittää palvelujaan samalla, kun se säilyttää oman rauhallisen ja luonnonläheisen henkensä. Tämä jatkuvuus kertoo pitkästä perinteestä ja kyvystä uudistua ajassa,” toteaa Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton toiminnanjohtaja Mika Rönkkö.
Frantsilan Tilan uudistukset näkyvät konkreettisesti myös sen palveluissa. Vuoden 2025 ohjelmisto toi tullessaan uusia retriittejä, hyvinvointikursseja ja työyhteisöille suunnattuja TYHY-päiviä, jotka tarjoavat mahdollisuuden pysähtyä, oppia ja vahvistaa yhteyttä luontoon.
Uudistuneilta verkkosivuilta frantsilantila.com löytyy ajantasainen tapahtumakalenteri sekä lisää tietoa tilan hyvinvointia tukevista palveluista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Karhu-CormierYrittäjä ja toimitusjohtajaFrantsilan Tila
Puh:040 419 3288info@frantsilantila.comwww.frantsilantila.comMika RönkköToiminnanjohtajaSuomen Terveystuotekauppiaiden Liitto
Puh:+358 500 430 818mika.ronkko@terveystuotekauppa.fiwww.terveystuotekauppa.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry on valtakunnallinen luontaistuote- ja terveyskauppojen yhteistoimintajärjestö, jonka tavoitteena on parantaa luontaistuotealan erikoiskaupan toimintaedellytyksiä ja kannustaa kuluttajia terveellisiin elämäntapoihin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry
Kymmenet tuhannet suomalaiset kokoontuvat verkossa – TerveysSummit nostaa long covidin, naisten terveyden ja uupumuksen kansalliseen keskusteluun12.5.2026 09:06:05 EEST | Tiedote
Ennaltaehkäisevä terveys, naisten kehon erityispiirteet ja pitkittyneet väsymysoireet ovat nousseet suomalaisten arkikeskusteluihin. Nyt ne ovat vahvasti esillä myös käynnissä olevassa TerveysSummitissa. TerveysSummit 11.–17.5.2026 tarjoaa maksuttoman viikon yli 30 asiantuntijahaastattelua, jotka kertovat, mihin suomalaiset juuri nyt hakevat tietoa terveydestään.
Yrttiteeverotuksesta kirjallinen kysymys eduskuntaan – alan mukaan hintavaikutukset moninkertaisia arvioituun nähden11.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen yrttiteevalmisteiden virvoitusjuomaverotuksesta. Hallituksen on annettava kysymykseen kirjallinen vastaus.
Ruohonjuuri palkittiin Vuoden erikoiskauppiaana – tunnustus asiantuntevalle terveyskaupalle7.5.2026 09:59:21 EEST | Tiedote
Erikoiskaupan liitto ETU ry myönsi Ruohonjuurelle Vuoden erikoiskauppias -palkinnon ensimmäisessä Erikoiskaupan parhaat -kilpailussaan. Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto pitää palkintoa merkittävänä tunnustuksena asiantuntevalle ja pitkäjänteiselle terveyskauppatyölle.
Raw Organic avasi uuden terveyskaupan Jumboon Vantaalle – moderni hyvinvointikonsepti laajeni pääkaupunkiseudulle4.5.2026 10:30:46 EEST | Tiedote
Turusta lähtöisin oleva Raw Organic on avannut uuden myymälän Kauppakeskus Jumboon. Uusi terveyskauppa tuo pääkaupunkiseudulle modernin hyvinvointikonseptin, jossa yhdistyvät vitamiinit, ravintolisät, superfoodit, luonnonkosmetiikka ja elämyksellinen asiakaskokemus.
Yrttiteet virvoitusjuomina? Luonnontuoteala pyytää verotulkintaan selkeyttä29.4.2026 11:29:04 EEST | Tiedote
Kolme luonnontuote- ja terveystuotealaa edustavaa valtakunnallista järjestöä on jättänyt yhteisen lausunnon Verohallinnon uudesta virvoitusjuomavero-ohjeluonnoksesta. Järjestöt katsovat, että perinteiset yrttiteevalmisteet rinnastuvat käyttötarkoitukseltaan ja kulutustavaltaan selvästi lähemmäs teetä ja kahvia kuin virvoitusjuomia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


