PeeÄssä rakentaa S-marketin Neulamäkeen
Osuuskauppa PeeÄssä rakentaa vuosi sitten Kuopion Neulamäestä ostamansa kiinteistön paikalle S-marketin ensi vuoden aikana. Kuopion kaupungin vuokratontilla olevan nykyisen kiinteistön tilalle rakennetaan paremmin asiakkaita ja henkilöstöä palveleva, nykyaikainen myymäläkiinteistö, joka tarjoaa asiakkailleen edullisemman ostoskorin ja laajemman valikoiman.
- Haluamme siirtyä nykyisestä, torin toisella laidalla olevasta vuokrakiinteistöstä omaan kiinteistöön. Uuden oman kiinteistön myötä pystymme paremmin kehittämään asiakasaomistajien palveluita alueella, kertoo vähittäiskaupan toimialajohtaja Jouni Ruotsalainen.
Rakennustyöt aloitetaan helmikuussa ja myymälä on tarkoitus avata joulukauppaan 2026.
Sale palvelee entisellä paikallaan S-marketin avaamiseen saakka.
Uusi S-market tulee työllistämään noin 15 henkilöä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jouni Ruotsalainentoimialajohtaja
Vähittäiskauppa
Osuuskauppa PeeÄssä
Olemme yli 130 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
PeeÄssän sulkee Varkauden Rosson2.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä sulkee Varkauden Rosson. Syynä sulkemiselle on ravintolan kannattamattomuus. Henkilökunnan kanssa on käyty muutosneuvottelut ja heille pyritään löytämään töitä PeeÄssän muista toimipaikoista. Ravintolapalveluita on Varkaudessa kehitetty aiemmin muun muassa laajentamalla kesällä Varkaudessa ABC-liikenneaseman aukioloaikoja ympärivuorokautiseksi. Myös Prisman ravintolamaailma palvelee asiakasomistajia päivittäin laajoilla aukioloajoilla. Varkauden Rosson liiketilalle mietitään jatkokäyttöä.
PeeÄssän hotellinjohtaja Anna Hämäläisen vastuualue laajenee10.9.2025 13:38:19 EEST | Tiedote
Anna Hämäläinen on nimitetty Osuuskauppa PeeÄssän kaikkien kolmen hotellin johtajaksi 1.10.2025 alkaen.
Osuuskauppa PeeÄssä haluaa kehittää asiakasomistajien palveluita Inkilänmäellä9.9.2025 13:47:47 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä ja Broman Yhtiöt Oy ovat tehneet aiesopimuksen Inkilänmäellä sijaitsevan kiinteistön omistusoikeuden ja tontin maavuokraoikeuden siirrosta Broman yhtiöiltä Osuuskauppa PeeÄssälle. Tontilla sijaitsee nykyisin Broman Yhtiöt Oy:n omistama liikerakennus, jossa aiemmin toimi Motonet-myymälä. Tarkoituksenamme on rakentaa tontille uusi noin 4 000 m²:n rakennus päivittäistavarakaupalle ja mahdollisesti muille alueen tarvitsemille palveluille. Toteutuessaan investointi tuo 20-30 uutta työpaikkaa ja parantaa Inkilänmäen ja Kuopion alueen asiakasomistajien palveluita merkittävästi. Lisäksi se työllistäisi rakennusaikana myös rakennusalaa, kertoo Osuuskauppa PeeÄssän toimialajohtaja Jouni Ruotsalainen. Kiinteistökaupan jatkotoimenpiteinä PeeÄssä neuvottelee kyseisen tontin ostosta Kuopion kaupungin kanssa.
S-kaupat: Tunnin pikatoimitukset alkavat Kuopiossa ja Varkaudessa8.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
PeeÄssä aloittaa tunnin pikatoimitukset S-marketeissa ja Saleissa Kuopiossa ja Varkaudessa syyskuussa
Kuopioon rakennetaan uusi Sale14.8.2025 12:37:30 EEST | Tiedote
Sale Puijonkuppeen rakentaminen aloitetaan loppuvuodesta 2025. Urakoitsijana toimii Skanska.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme