Schneider Electric

Schneider Electricin turvallisuusteknologian uutuustuotteet esillä FinnSec-tapahtumassa

Jaa

FinnSec on turvallisuuden hallinnan johtava ammattitapahtuma, joka kutsuu turvallisuusteknologian ja -palveluiden ammattilaiset sekä yritysjohdon tutustumaan alan uusiin trendeihin ja ratkaisuihin. Tapahtuma järjestetään jo 15. kerran Helsingin Messukeskuksessa 8.–9. lokakuuta.

Schneider Electric on ollut aiempinakin vuosina mukana FinnSec-messuilla. Kuva: Messukeskuksen mediapankki.
Schneider Electric on ollut aiempinakin vuosina mukana FinnSec-messuilla. Kuva: Messukeskuksen mediapankki.

Schneider Electric, yksi Suomen suurimmista turvallisuusteknologian toimittajista, esittelee FinnSec-messuilla kattavasti paloilmoitin- ja kulunvalvontatarjoamaansa, uusimpia paloilmoitin- ja kulunvalvontaratkaisujaan sekä yhteistyökumppaniemme tuotteita, jotka integroituvat saumattomasti Schneiderin järjestelmiin.

Ratkaisut soveltuvat ja skaalautuvat hyvin erikokoisiin kohteisiin aina yksittäisestä toimitilasta laajoihin kiinteistökokonaisuuksiin. Messuilla voi tutustua Schneider Electricin laitteisiin, niihin liittyviin ohjelmistoihin sekä demopisteessä järjestelmien käytännön toimintaan.

Tapahtumassa esitellään uudet Security Expert Slim -malliston etälukijat sekä mustat Esmi Impresia (ELC) -sarjan ilmaisimet ja hälyttimet. Lisäksi tapahtumassa on keskiviikkona 8.10. Turvaurakoitsijaliiton järjestämä seminaari, jossa Schneider Electricin Offer Manager Anssi Liski puhuu aiheesta Mobiilitunnisteet kulunvalvonnassa. Seminaari järjestetään Seminaaritila 209:ssä klo 9.30–15.30, ja Liskin puheenvuoro on klo 13–13.30.

Anssi Liskiä voi haastatella tapahtuman aikana. Jos haluat sopia haastattelun, olethan ennalta yhteydessä Susanna Niemelään (susanna.niemela@se.com / puh. +358 50 354 5666).

Uusi Security Expert Slim -etälukijamallisto

Schneiderin yhdistettyyn kulunvalvonta- ja murtoilmaisujärjestelmään EcoStruxure Security Expertiin ja sen etälukijamallistoon on tehty merkittäviä päivityksiä. Security Expert Slim -malliston lukijat parantavat entisestään järjestelmän turvallisuutta ja tekevät järjestelmän asentamisesta ja käytöstä helpompaa. Uusi mallisto on saatavilla Q4/2025 alkupuolella.

Uudet ominaisuudet:

  • Secure Access Module (SAM): Sisäänrakennettu EAL6+-sertifioitu SAM-siru varmistaa korkealuokkaisen salausavainten suojaamisen.
  • Ohjelmiston etäpäivitys: Lukijoiden laiteohjelmisto on päivitettävissä helposti kontrollerin web-käyttöliittymästä ilman lukijan irrotusta, liittimien uudelleen kytkemistä tai odotusaikaa. Ohjelmiston allekirjoitus varmistaa, että vain hyväksyttyjä ohjelmistoja on mahdollista asentaa.
  • Mobiilitunnisteiden ja mobiililompakoiden tuki: Lukijat ovat Bluetooth- ja NFC-lukijoita, joten tunnisteena voi käyttää myös älypuhelimen Security Expert -mobiiliavainta. Tuleva yhteensopivuus Apple Wallet- ja Google Wallet -sovellusten kanssa mahdollistaa saumattoman käyttäjäkokemuksen.
  • Yksinkertaisempi asennus: Quick Connect Plus -liitin ja konfigurointi mobiilisovelluksella nopeuttaa ja helpottaa lukijoiden asennusta ja ylläpitoa.
  • Aiempaa pienempi virrankulutus: Jopa yli 40 prosenttia pienempi virrankulutus tekee järjestelmästä aiempaa energiatehokkaamman ja joustavamman asentaa.
  • Uusi muotoilu: Lukijoita on saatavissa kahdessa koossa, jotka soveltuvat seinäasennukseen ja ovenpieleen. Uuden, matalamman muotoilun ansiosta lukijat ovat vain 9,5 mm korkeita. Molemmista kokovaihtoehdoista löytyy versio PIN-koodinäppäimistöllä ja ilman.

Uusi Security Expert Slim -mallisto sisältää aiemmista mallistoista tutut, luotettavat ominaisuudet: moniteknologiatuen (Mifare DESFire 13,56 MHz ja 125 kHz), vahvan AES-256-salauksen ja alan standardiksi tulleen OSDP 2.2 -tuen kuin aiempikin Security Expertin lukijamallisto. Kaikissa lukijoissa on myös tuki useille kytkentätavoille (RS-485, OSDP ja Wiegand), mikä tekee lukijamallistosta yhteensopivan lähes kaikkien markkinoilla olevien kulunvalvontajärjestelmien kanssa. 

Esmi Impresia -tuoteperhe nyt myös mustana

Esmi Impresia on Esmi Sense FDP -paloilmoitinjärjestelmän uusin, järjestyksessä kolmas kenttälaitesarja. Esmi Impresia -tuoteperhe on lanseerauksensa jälkeen osoittautunut myyntimenestykseksi, ja asiakkaiden pyynnöstä valikoimaan tulee myös tyylikkään kiiltävä musta värivaihtoehto.

Musta mallisto julkaistaan kahdessa vaiheessa: Q4/2025 alussa EIB-1200 lämpöilmaisin, EIB-1300 monikriteeri-ilmaisin, EIB-2200 asennuskanta, EIB-2300 korkea asennuskanta sekä EIB-6200 sireeni, ja Q1/2026 aikana savuilmaisin, kantavilkkusireeni ja tehokkaampi VAD-kantavilkku.

Lisäksi Esmi Impresia -tuoteperheeseen on tulossa muun muassa osoitteelliset kanavailmaisimet. ELC-sarjalle tyypillisesti myös uusissa Esmi Impresia -tuotteissa on aina vakiona sisäänrakennettu oikosulkuerotin.

Lisätietoja FinnSec-tapahtumasta: https://finnsec.messukeskus.com/. Nettisivujen Medialle-kohdasta on mahdollista valita median akkreditointi.

Lämpimästi tervetuloa FinnSec-messuile ja Schneider Electricin osastolle 6f49!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Schneider Electric on ollut aiempinakin vuosina mukana FinnSec-messuilla. Kuva: Messukeskuksen mediapankki.
Schneider Electric on ollut aiempinakin vuosina mukana FinnSec-messuilla. Kuva: Messukeskuksen mediapankki.
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa

Tietoa Schneider Electricistä

Schneider luo merkitystä tarjoamalla kaikille mahdollisuuden hyödyntää energiaa ja muita resursseja parhailla mahdollisilla tavoilla. Kaikessa toiminnassamme yhdistyy edistys ja kestävä kehitys. Kutsumme tätä ajatusta teemalla Life Is On.
 
Globaalina teollisena teknologiajohtajana tuomme sähköistämisen, automaation ja digitalisoinnin huippuasiantuntemusta älykkääseen teollisuuteen, joustavaan infrastruktuuriin, tulevaisuuden datakeskuksiin, älykkäisiin rakennuksiin ja intuitiivisiin koteihin. Syvällisen toimialatuntemuksemme ansiosta tarjoamme integroituja, koko elinkaaren kattavia ja tekoälypohjaisia teollisia IoT -ratkaisuja, joissa yhdistyvät kytketyt tuotteet, automaatio, ohjelmistot ja palvelut. Rakennamme asiakkaillemme myös digitaalisia kaksosia kannattavan kasvun mahdollistamiseksi.
 
Tärkein voimavaramme ovat ihmiset: 150 000 kollegaa ja yli miljoona kumppania yli 100 maassa varmistavat läheisen yhteyden asiakkaisiimme ja sidosryhmiimme. Integroimme monimuotoisuuden ja inkluusion kaikkeen toimintaamme, ja meitä ohjaavat tavoitteemme luoda kestävää tulevaisuutta kaikille. 
 
www.se.com/fi/fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Schneider Electric

Schneider Electric julkaisee uusia datakeskusten suunnittelumalleja – mukana integroitu tehonhallinta ja nestejäähdytyksen ohjaus22.9.2025 08:13:00 EEST | Tiedote

Datakeskusalan ensimmäiset tekoälyinfrastruktuurin referenssimallit ohjauksineen ovat saumattomasti OT/IT-yhteensopivia NVIDIA Mission Controlin ja yrityssovellusten kanssa. NVIDIA GB300 NVL72:n uusi sähköjärjestelmä- ja jäähdytysreferenssimalli, joka on suunniteltu yhdessä NVIDIAn kanssa, tukee seuraavan sukupolven Blackwell-grafiikkaprosessorien (GPU) käyttöönottoa. Uusien referenssimallien avulla datakeskusoperaattorit voivat nopeuttaa tekoälyinfrastruktuurin käyttöönottoa tekoälytehtaita varten. Energianhallintaan ja automaatioratkaisuihin erikoistunut Schneider Electric on lanseerannut yhteistyössä NVIDIAn kanssa kehitetyt uudet referenssimallit, jotka nopeuttavat merkittävästi datakeskusten käyttöönottoon kuluvaa aikaa ja auttavat operaattoreita ottamaan käyttöön tekoälyvalmiita infrastruktuuriratkaisuja. Schneiderin ensimmäinen referenssimalli on alan ainoa ja uraauurtava kriittisen infrastruktuurin kehys integroiduille tehonhallinnan ja nestejäähdytyksen ohjausjärjestelmille, j

Tutkimus: Hankintapäätösten hajanaisuus hidastaa älykkään talotekniikan käyttöönottoa11.9.2025 08:13:00 EEST | Tiedote

Tuoreessa Sara Orren diplomityössä kartoitettiin kyselyllä älykkään kiinteistötekniikan hankintaa estäviä ja edistäviä tekijöitä. Energiatehokkuus ja elinkaaren aikaiset kustannussäästöt ovat ensisijaisia syitä sijoittaa älykkääseen kiinteistötekniikkaan. Haasteina nähdään rakennushankkeiden monimutkaisuus ja vaikeus tehdä hankintapäätöstä hankkeen alkuvaiheessa. Usein älykkäät ratkaisut jätetään suunnitteluvaiheen ulkopuolelle kustannuspaineiden vuoksi. Toimeksiantajana toimi Schneider Electric Finland. Älykästä talotekniikkaa hyödynnetään laajalti kiinteistöalalla, sillä uuden teknologian avulla voidaan säästää energiaa, parantaa rakennusten käyttömukavuutta ja helpottaa huoltoa. Schneider Electric oli toimeksiantaja LUT-yliopistossa tehdyssä diplomityössä, jossa tarkasteltiin kiinteistönomistajien suhtautumista älyteknologian käyttöön. Diplomityössä haastateltiin kiinteistöjä omistavien yritysten työntekijöitä, jotka osallistuvat älykkään kiinteistötekniikan hankintaprosessiin. Työs

Schneider Electric lanseeraa uusia datakeskusratkaisuja AI-sovellusten ja nopeutetun laskennan haasteisiin8.9.2025 08:13:00 EEST | Tiedote

Uusi, innovatiivinen tehdasvalmisteinen datakeskusarkkitehtuuri tarjoaa kriittisen IT-infrastruktuurin korkean tehotiheyden laskentaklustereille. Uudet räkkipohjaiset PDU:t ja räkkijärjestelmät on suunniteltu suuremmille ja painavammille laitteille sekä nestejäähdytykselle. Schneider Electric esittelee myös uuden Open Compute Project -arkkitehtuurista inspiroituneen räkkijärjestelmän, joka tukee NVIDIA:n MGX-räkkiä. Energianhallintaan ja automaation digitaaliseen muutokseen erikoistunut Schneider Electric on julkistanut uuden sukupolven datakeskusratkaisuja, jotka on suunniteltu vastaamaan tekoälyklusterien kasvaviin laskenta- ja tehotarpeisiin. Osana EcoStruxure™ Data Center Solutions -portfolionsa kehitystä yhtiö lanseeraa modulaarisen EcoStruxure Pod Data Centerin, joka luo infrastruktuurin nestejäähdytykselle, tehokkaille virtakiskoille ja korkean tehotiheyden NetShelter-räkeille. Samalla EcoStruxure Rack Solutions -ratkaisut tuovat tarkkaan suunniteltuja räkkikonfiguraatioita suur

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye