HOK-Elanto

Tulipalosta kärsinyt Keravan Prismakeskus avataan sunnuntaina 5.10. klo 08:00

Jaa

Prismakeskuksen parkkihallissa tapahtuneen tulipalon takia suljettu Keravan Prismakeskus avataan jälleen asiakkaille sunnuntaina 5.10. klo 08:00.

Kuvituskuva
Kuvituskuva HOK-Elanto

"Palo ei päässyt leviämään parkkihallista liikerakennukseen, mutta siitä on aiheutunut jonkin verran savu- ja nokihaittoja. Näitä vahinkoja siivotaan parhaillaan ja nyt näyttää siltä, että pääsemme avaamaan Prismakeskuksen asiakkaillemme jälleen sunnuntaina klo 8:00 alkaen", kertoo HOK-Elannon toimialajohtaja Lassi Juntunen.  

HOK-Elannon omistamassa Keravan Prismakeskuksessa on Prisman lisäksi Pizza & Buffa ja Presso, Emotion, Asiakasomistajapalvelu sekä muita toimijoita, kuten Alko.  

Keravan Prismakeskus suljettiin torstain ja perjantain välisenä yönä parkkihallissa sattuneen tulipalon takia. Tulipalo sai alkunsa parkkihallissa latauksessa olleen sähköauton sytyttyä palamaan. Tulipalo saatiin nopeasti hallintaan, eikä palosta ei aiheutunut henkilövahinkoja. Palon syttymissyytä tutkivat viranomaiset. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

HOK-Elannon viestintäMediapuhelin

HOK-Elannon viestintä tarjoaa medialle ajankohtaista tietoa HOK-Elannosta. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16. Uudenvuodenaattona, kiirastorstaina ja juhannusviikon torstaina mediapalvelumme palvelee klo 9–14.

Puh:010 766 0590viestinta.hok-elanto@sok.fi

Kuvat

Kuvituskuva
Kuvituskuva
HOK-Elanto
Lataa

HOK-Elanto

S-ryhmän suurin osuuskauppa HOK-Elanto on yli 700 000 asiakasomistajan oma osuuskauppa, jonka liikevaihto vuonna 2024 oli yli 2,6 miljardia euroa. HOK-Elannossa työskentelee lähes 7 000 henkeä, ja osuuskaupan monipuolisia palveluita käyttää vuosittain yli 150 miljoonaa asiakasta Espoossa, Helsingissä, Hyvinkäällä, Järvenpäässä, Keravalla, Mäntsälässä, Nurmijärvellä, Tuusulassa ja Vantaalla. 

Kun kaikki Alepat, S-marketit, Prismat, Food Market Herkku, ravintolat, ABC-asemat ja latauspisteet, Sokokset ja Sokos Emotion -myymälät, Hautaus- ja lakipalvelupisteet sekä Omistajapalvelupisteet lasketaan yhteen, toimipaikkoja HOK-Elannolla on yli 400. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HOK-Elanto

HOK-Elannon ruoan verkkokaupan hävikkiruokakassit viedään käsistä – nyt valikoima laajeni hedelmiin ja vihanneksiin4.12.2025 08:31:55 EET | Tiedote

Ruoan verkkokaupan asiakkaat ovat tähän asti voineet tilata alennetuin hinnoin leipää, Fazerin leipomotuotteita sekä valmisruokia, joiden parasta ennen -päiväys tai viimeinen käyttöpäivä on lähestymässä. Erilaisia valmiiksi koottuja hävikkikasseja tilataan keskimäärin yli 200 kappaletta viikoittain. Jo pelkästään leivän hävikkikasseilla on onnistuttu pelastamaan vuodessa noin 8 000 leipää päätymästä jätteeksi. Marraskuussa ruokahävikin torjuntaa Vantaan keräilykeskuksessa laajennettiin hedelmiin ja vihanneksiin.

HOK-Elannon puolivuosikatsaus 2025: 120-vuotias osuuskauppa lisäsi investointejaan pääkaupunkiseudun hyväksi25.8.2025 11:00:00 EEST | Tiedote

S-ryhmän suurimman alueosuuskaupan, HOK-Elannon, vuosi 2025 on alkanut 120-vuotiasta osuuskauppaa juhlistaen. Tammi-kesäkuussa 2025 HOK-Elantoon liittyi yli 18 000 uutta asiakasomistajaa. Bonusta ja maksutapaetua maksettiin asiakasomistajille ensimmäisen vuosipuoliskon aikana lähes 46 miljoonaa euroa. HOK-Elanto-konsernin liikevaihto kasvoi tammi-kesäkuussa 2025 0,7 prosenttia 1,3 miljardiin euroon edellisen vuoden vastaavasta ajankohdasta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye